miniatura

Pierwszy tydzień pobytu uczniów Technikum Agrobiznesu w Grecji już za nimi. Był to czas pełen wrażeń, ciekawych spotkań i zadań do wykonania. Po całym tygodniu praktyki przyszedł czas na relaks. Uczniowe z uśmiechem na twarzy wyruszyli na Olimp.

 

 

"Zawodowi rolnicy przyszłością nowoczesnego Agrobiznesu" (AGROFUTURE), to projekt realizowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na zasadach programu Erasmus+ sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe. Udział w tym projekcie pozwolił uczniom Technikum Agrobiznesu wyjechać na czterotygodniową praktykę do Grecji. Już po pierwszym tygodniu śmiało można zauważyć, jak wiele korzyści płynie z tego projektu.

Młodzież wraz z opiekunami zakwaterowała się w nowym, świeżo wyremontowanym hotelu San Panteleimon na Riwierze Olimpijskiej. W godzinach dopołudniowych codziennie odbywa się praktyka. W tym tygodniu uczniowie odwiedzili:

  • Plantację kiwi, gdzie gospodarz Giorgos tłumaczył im jak wygląda praca na plantacji, w jaki sposób pielęgnuje się drzewka i kiedy są zbiory. Młodzież miała okazję wykazać się w przycinaniu i podwiązywaniu drzewek.
  • Gospodarstwo z hodowlą owiec. Tutaj gospodarz Giannis prezentował im swoje stado liczące ponad 500 sztuk.
  • Szklarnię z ogórkami. Uczniowie poznali warunki utrzymania szklarni, metody upraw ogórków i pomidorów oraz koszty inwestycji. Roczny koszt utrzymania szklarni o powierzchni 50a to rząd wielkości około 150 tys euro. Wizyta w szklarniowym gospodarstwie ogrodniczym była okazją do zapoznania się z technologią produkcji ogórka szklarniowego w nowoczesnych szklarniach. Udział prac ludzi jest tam ograniczony do minimum. Ogrzewanie, wietrzenie, nawadnianie, nawożenie jest sterowane automatycznie przez komputer.
  • Zakład sortowni owoców, gdzie zaprezentowano im sposoby sortowania, mycia, pakowania oraz przechowywania jabłek. Przewodniczką po zakładzie była pani Ioanna, która prowadzi rodzinny interes wraz ze swoim bratem. Na koniec  spotkania młodzież dostała smaczny prezent - kilka skrzynek jabłek.
  • Targi Agroturystyczne w Larisie.

 

 

Nareszcie nadeszła niedziela, upragniony czas odpoczynku. Nasza młodzież preferuje jednak wypoczynek aktywny. Cała grupa wraz z opiekunami wybrała się na Olimp. Dojazd autokarem był możliwy tylko do schroniska Stavros na wys. ok. 950 m npm., gdzie turyści zachwycali się nieziemskimi widokami. Później był spacer z miasteczka położonego u podnóża Olimpu - Litochoro wąwozem rzeki Enipeas do Wodospadu Zeusa. Na koniec odwiedziny w malowniczej górskiej wiosce Paleos Panteleimonas.

 

 

Joomla templates by a4joomla