miniatura

W dniu 9 kwietnia w ZSR w Cudzynowicach odbyła się XII edycja Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej pod nazwą Unijny Krąg. W tym roku do udziału w konkursie zgłosiło się pięć drużyn z następujących gimnazjów: Czyżowice, Kazimierza Wielka, Skalbmierz, Wielgus i Topola. Po raz kolejny organizacją tego przedsięwzięcia zajęły się opiekunki Szkolnego Klubu Europejskiego - panie Małgorzata Pozłótka i Beata Szmigiel.

 

W tym roku tematyka konkursu dotyczyła Szwecji jako jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej. Zmagania składały się z dwóch etapów. Pierwszy polegał na rozwiązaniu testu wiedzy o Unii Europejskiej i pozwolił wyłonić trzy najlepsze drużyny, które w drugim etapie walczyły o miejsca na podium.

Do ścisłego finału zakwalifikowały się gimnazjum z Wielgusa, Skalbmierza i Topoli . Najlepsza okazała się drużyna ze Skalbmierza w składzie: Klaudia Buras, Paulina Włosowicz, Katarzyna Łątka, przygotowane do konkursu przez p. Andrzeja Majchrowskiego. Wyprzedzili oni gimnazjalistów z Topoli (Alicję Buras, Zuzannę Wiertek, Mateusza Jarosza) świetnie przygotowanych przez p. Halinę Nowak-Pudo oraz Wielgusa (Kamilę Witek, Weronikę Kurowską i Adama Bączka) którymi opiekowała się p. Dorota Kuliś.

Najwięcej kłopotów sprawiły gimnazjalistom pytania o samą Szwecję. Jeden z symboli Szwecji drewniany konik z Dalarna będzie śnił się gimnazjalistom po nocach. Konkurs poprowadzili uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych z II klasy Technikum Ekonomicznego, a o obsługę i catering zadbały uczennice z II klasy Technikum Usług Fryzjerskich. Organizatorzy po raz kolejny mogli liczyć na hojność sponsorów. Niespodzianką była nagroda za I miejsce ufundowana przez starostę Kazimierzy Wielkiej Jana Nowaka, którą była wielofunkcyjna kamera dla każdego z członków drużyny. Nagroda za II miejsce to dar Burmistrza Kazimierzy Wielkiej Adama Bodziocha, który ufundował firmowe plecaki. W jego imieniu nagrodę wręczył P. Robert Płaszewski. Za trzecie miejsce uczniowie otrzymali nowoczesne powerbanki sfinansowane przez dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych Jacka Nowaka.

Pan dyrektor w swoim krótkim przemówieniu podziękował uczestnikom, ciesząc się, że jest to jedna z wielu imprez, które czekają go jeszcze w tym miesiącu. Podkreślił, że już za dwa tygodnie, w szkole zostanie przeprowadzony etap okręgowy Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. W przerwie konkursu uczniowie otrzymali dodatkową dawkę wiedzy w postaci lekcji unijnej, poprowadzonej przez przedstawicieli Europe Direct Kielce, którzy również ufundowali nagrody dla wszystkich uczestników konkursu. Konkurs nie należał do najłatwiejszych, a uczniowie przygotowali się do niego dość długo. Tym bardziej należy podkreślić wysoki poziom ich wiedzy, który zaimponował całej komisji. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

 

 

Joomla templates by a4joomla