miniatura

Dzisiaj, 27 kwietnia, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie ZSR w Cudzynowicach uroczyście pożegnali tegorocznych absolwentów. Po części oficjalnej dla swoich starszych kolegów klasa III TUF/TAgr przygotowała program artystyczny „Muzyczne wspomnienia”.

 

Zakończenie roku szkolnego dla klas czwartych rozpoczęło się od Mszy Świętej, podczas której przejmująco zabrzmiały słowa: ,,Każdy ma swoje Westerplatte, którego należy bronić, o które należy walczyć – dziś przed wami walka o egzamin dojrzałości”.

W uroczystościach szkolnych udział wzięli: wicedyrektor pan Andrzej Kowalik, przedstawiciel Świętokrzyskiej Izby Rolniczej pan Jan Kopeć, przewodnicząca Rady Rodziców pani Elżbieta Różycka, grono pedagogiczne, pracownicy szkoły i młodsi uczniowie.

Akademię rozpoczął dyrektor Andrzej Kowalik, który w swoim przemówieniu nawiązał do słów słynnego greckiego filozofa Heraklita mówiąc: „panta rhei” – „wszystko płynie”. Pan dyrektor zwrócił uwagę, że zakończył się ważny etap w życiu absolwentów i teraz wkraczają oni już w dorosłe życie. Odwołał się on również do własnych wspomnień stwierdzając, że czas szkoły średniej przynosi niezapomniane przeżycia, do których się chętnie wraca w późniejszych latach. Na zakończenie pan dyrektor życzył absolwentom by w dalszym życiu  nie zabrakło im radości, wszechstronnego rozwoju i satysfakcji ze zrealizowanych planów.  

Płynące z głębi serca życzenia złożyła maturzystom pani Elżbieta Różycka, przedstawicielka Rady Rodziców. Podziękowała ona również nauczycielom za trud włożony w wychowanie i nauczanie zgromadzonej młodzieży.    

Kilka słów skierował również do zgromadzonych pan Jan Kopeć, przedstawiciel Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, wspominając lata własnej nauki w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach. Wręczył on dyplom i nagrodę rzeczową Mateuszowi Karasińskiemu, najlepszemu uczniowie z bloku agrobiznes, który znalazł się w pierwszej dziesiątce pośród uczestników ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

W dalszej części uroczystości nagrody rzeczowe i dyplomy wręczyli uczniom nauczyciele: Beata Stępień, Mariola Łudzik, Małgorzata Pozłótka, Andrzej Sender  i wychowawczynie klas maturalnych: Małgorzata Milka, Ewelina Zębala-Zając i Beata Szmigiel. Wśród wyróżnionych nie zabrakło świadectw „z paskiem”, a otrzymały go uczennice z klasy IV TE: Monika Ćwiertnia, Jagoda Pietrachowska, Katarzyna Radziszewska, Justyna Sambór oraz Izabela Różycka oraz z klasy IV TUF: Klaudia Sambur. Nauczyciele docenili także zaangażowanie młodzieży w życie szkoły i klasy, udział w konkurach i olimpiadach, a także zawodach sportowych nagradzając z klasy IV TUiSEO: Dominika i Dawida Klasińskich, Grzegorza Gałęziowskiego, Dominika Pawlika, Dominika Niedźwiedzia, Przemysława Fakowskiego, z klasy IV TUF: Katarzynę Zimny, Klaudię Sobieraj, Natalię Leśniewską, Emilię Stokłosę, z klasy IV TAgr: Wojciecha Woźniaka, Mateusza Karasińskiego, z klas IV TI: Bartosza Malarę, Marcela Nowaka, Roberta Strońskiego oraz z klasy IV TE: Urszulę Materkowską, Dominia Słabosza, Marcela Warszawę, Karolinę Mzyk, Annę Maj, Katarzynę Radziszewską, Justynę Kałat.

Na zakończenie części oficjalnej przedstawicielki klas czwartych ciepło pożegnały młodszych kolegów i koleżanki, a także podziękowały nauczycielom na wsparcie i  wyrozumiałość, którymi obdarzali oni swoich uczniów.

Po wyprowadzeniu pocztu sztandarowego, nad którym czuwał pan Łukasz Gądzik  rozpoczęło się humorystyczne przedstawienie „Muzyczne wspomnienia” przygotowane przez uczniów klasy III TAgr/TUF i ich wychowawczynię panią Sylwię Psicę. W kilkunastu scenkach tanecznych uczniowie zaprezentowali kilka sytuacji z życia uczniów. Jezioro łabędzie w wykonaniu chłopców było nieśmiałym wkraczaniem w pierwszą klasę, a ich taniec macho to dowód na zdobytą w szkole średniej pewność siebie. Dziewczyny miały nie lada wyzwanie by udowodnić kolegom, że chcą być w ich klasie „najpiękniejsze”. Zaś podczas prezentacji wybranych przez absolwentów kierunków nie zbrakło rolnika, który szuka żony, informatyka, który woli „bajty i bity” a nie „kobity”, pięknych fryzjerek i technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, który „ma prądy w głowie, a miłość mu magnesowość przypomina”. W te tak różnorodne role wcielili się: Krystian Więcek, Kinga Wicher, Sylwia Kluch, Patrycja Adamczyk, Magdalena Bazan, Paulina Kumor, Julita Maj, Justyna Pragnąca, Bartłomiej Klimek, Sebastian Banaś, Tomasz Bucki, Sebastian Niedźwiedź, Adrian Zelga.

Młodsi uczniowie przekonani o tym, że do realizacji marzeń potrzebna jest też choć odrobina szczęścia przekazali absolwentom breloczki w kształcie czterolistnych koniczynek, których pilnie przez całą akademię pilnował Albert Rybak. By jednak posiadanego szczęścia czwartoklasiści nie zmarnowali wychowawczyni klasy III TAgr/TUF w imieniu swoim i klas przedmaturalnych przypomniała absolwentom słowa Jana Pawła II: „Czasem nie zaszkodzi, jak się nad sobą zamyślisz. To lepsze niż gdybyś miał lekkomyślnie przeżywać swą młodość i gubić wielki skarb, wielki niepowtarzalny skarb, który w sobie nosisz, którym jesteś Ty sam”.

 

 

Joomla templates by a4joomla