miniatura

Po raz kolejny nasi uczniowie otrzymali niepowtarzalną szansę zdobycia i poszerzenia swoich umiejętności zawodowych na atrakcyjnych, zagranicznych praktykach. Przez 2 tygodnie 20 uczniów klasy III TE i 10 z III TI zgłębiało tajniki zawodu na terenie Tesalii w środkowej Grecji. Tym razem opiekę nad młodzieżą sprawowały panie: Wioleta Fryt, Anna Zawrzykraj i Monika Zbojak

 

Przed wyjazdem stażyś i uczestniczyli w specjalnym, wielogodzinnym kursie z przygotowania językowego i kulturowego, ułatwiającym praktykantom pobyt za granicą. Po długiej, wyczerpującej podróży grupa dotarła na miejsce. Uczniowie zostali zakwaterowani w Hotelu Poseidon położonym tuż przy pięknej, ciągnącej się kilometrami plaży Laganas, oddalonej zaledwie o 2 km od centrum Leptokarii oraz o 16 km od góry Olimp. Harmonogram pobytu był bardzo obszerny. Obejmował zarówno zajęcia praktycznej nauki zawodu jak i wycieczki turystyczne

 

 

Zajęcia praktyczne młodych ekonomistów prowadzone były głównie na programach komputerowych w sali informatycznej na terenie hotelu. Uczniowie poznawali przepisy BHP, zasady dokumentowania i ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych oraz analizowali pracę w różnych działach przedsiębiorstwa. W księgowości i dziale magazynu zapoznawali się z podstawowymi środkami technicznymi oraz wykorzystywali programy użytkowe takie jak Płatnik czy Kaper. Praca w dziale marketingu wymagała od nich analizowania badań marketingowych w jednostce organizacyjnej oraz próby stosowania strategii produktu – cena, promocja, dystrybucja, analiza SWOT. Ekonomiści wykonywali również czynności związane z przechowywaniem dokumentów biurowych i obsługą klienta. Dodatkowo uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach dotyczących funkcjonowania Izby Gospodarczej w Larissie.

 

 

Informatycy po zapoznaniu się z przepisami BHP i strukturą organizacyjną przedsiębiorstwa przystąpili do przygotowania stanowisk komputerowych. Po wykonaniu czynności montażowych i serwisowaniu sprzętu komputerowego rozpoczęli tworzenie oprogramowania i opracowywanie dokumentacji. Kolejne zajęcia dotyczyły administrowania siecią komputerową, zakładania kont użytkowników i ich zabezpieczania oraz zasad tworzenia witryn internetowych. Ponadto informatycy wzięli udział w zajęciach w S.T.E.M Robotics Academy – organizacji edukacyjnej z siedzibą w Larissie. Tę instytucję prowadzi zespół nauczycieli i naukowców zainteresowanych nauką STEM (nauka, technologia, inżynieria, matematyka) i edukacyjną robotyką.  S.T.E.M Robotics Academy kształci kolejne pokolenie naukowców, inżynierów, projektantów, innowacyjnych budowniczych i przedsiębiorców. Ich uczniowie, wykorzystując innowacyjne metody i zaawansowany sprzęt technologiczny, są przeszkoleni w zakresie rozwiązywania złożonych problemów. W ramach kursu realizują projekt i uczestniczą w festiwalach, konferencjach i konkursach. Informatycy uczestniczyli w zajęciach dotyczących programowania robotów prowadzonych w akademii w  języku angielskim.

 

 

Czas wolny od zajęć był przeznaczony na wycieczki turystyczne. Poza krótkimi wyjazdami do Platamonas, Starego Panteleimonu i wąwozu rzeki Enipeas młodzież miała okazję uczestniczyć w całodniowych wycieczkach do Thessalonik, na Meteory i rejsie statkiem na Skiathos. Poza wyjazdami czekało na nas wiele atrakcji. Na terenie hotelu mieliśmy do dyspozycji basen, siłownię i golfa. Nie zabrakło również czasu na leżakowanie na plaży. Ponadto już w drugim dniu pobytu właściciel hotelu wraz z rezydentami przygotowali dla nas atrakcję w postaci wieczoru greckiego.

 

 

 

Jednym z celów podróży po Riwierze Olimpijskiej były Thessaloniki, położone  w północnej Grecji, nad Morzem Egejskim (Zatoka Salonicka). W okresie cesarstwa bizantyjskiego  stały się one drugim pod względem znaczenia miastem po Konstantynopolu. Z tego czasu pochodzą najcenniejsze zabytki. Współcześnie miasto jest jednym z największych centrów kulturalnych i turystycznych w Grecji, w którym praktykanci zobaczyli: Białą Wieżę , Pomnik Aleksandra Wielkiego, port, Bazylikę św. Dymitra, Łuk Triumfalny Galeriusza znajdujący się przy ulicy Dymitriosa i Rotundę św. Jerzego.

 

 

Kolejną atrakcją turystyczną był rejs statkiem Elisabet Cruises kapitana Kostasa. Miejscem docelowym była malownicza wyspa Skiathos położona na dwóch wzgórzach. Panoramę miasteczka młodzież podziwiała z wieży zegarowej znajdującej się na jednym z nich. Największą atrakcją był jednak pobyt na plaży Kukunaries. Ogromne wrażenie robił mieniący się w słońcu złoty piasek i ciepła woda. Ten wyjątkowy mikroklimat i przepiękne widoki wywołały niechęć do powrotu.

 

 

Podczas pobytu nie mogło zabraknąć czasu na wizytę w centrum klasztornym – Meteory. Z 24 klasztorów, które istniały na Meteorach dzisiaj funkcjonuje tylko sześć. Grupa uczniów z Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach zwiedzała klasztor Warlaam położony na jednym z nich. Aby zwiedzić klasztor, należało mieć odpowiedni strój. Mężczyźni długie spodnie, a kobiety spódnicę zakrywającą kolana i zakryte ramiona. Wyjątkowe, urokliwe widoki zapierały dech w piersi, pozostawiając niezapomniane wrażenia. Wysokość na jakiej się znaleźliśmy wywołały strach i przerażenie jedynie w oczach naszych pań.

 

 

Przebywając wśród obcokrajowców, uczniowie mogli doskonalić znajomość języków obcych ze zwróceniem uwagi na terminologię techniczną. Przygotowywali się również do podejmowania zadań w różnych warunkach ekonomicznych i społecznych jak i  do wykorzystania elastycznych form zatrudnienia. Mieli okazję do wykazania się samodzielnością i odpowiedzialnością. Uczniowie w 100% wywiązali się z powierzonych im zadań, a wykonanie ich sprawiało im ogromną satysfakcję. Każdy zyskał jedno z najbardziej wartościowych doświadczeń w swoim życiu, co z całą pewnością będzie atutem w odnalezieniu się na rynku pracy. Potwierdzeniem odbycia stażu było oczywiście uzyskanie stosownego certyfikatu.

Co dobre niestety szybo się kończy. Nasza przygoda z Grecją też nie mogła trwać wiecznie. Dzień przed wyjazdem odbyło się uroczyste pożegnanie połączone z urodzinami Andżeliki, Klaudii i Pawła. Nie zabrakło tortu i głośnego 100 lat. Zapewne ten wyjazd pozostanie na długo w pamięci uczniów i ich opiekunów.

 

 

Joomla templates by a4joomla