Członkowie naszego Szkolnego Klubu Wolontariatu "Pomocna Dłoń" zorganizowali spotkanie mikołajkowe dla mieszkańców Dziennego Domu "Senior+" w Gorzkowie.

,,I ty możesz zostać świętym Mikołajem!” to hasło przewodnie przyświecające działaniom wolontariuszy w dniach 3 – 7 grudnia. Chcąc przywrócić osobom starszym namiastkę wspomnień z dzieciństwa członkowie klubu zorganizowali dla seniorów mikołajki.

Mieszkańcy Dziennego Domu „Senior+” spotkali się ze Świętym Mikołajem, który obdarował ich zrobionymi przez wolontariuszy upominkami, kartkami świątecznymi, zakładkami do książek oraz słodkimi wypiekami.

Młodzież przygotowała również zajęcia aktywizujące – rebusy, zagadki, krzyżówki o tematyce świątecznej. Seniorzy chętnie współpracowali z uczniami nad rozwiązywaniem zadań. Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu szybko nawiązali z nimi kontakt.

Wzajemne relacje międzypokoleniowe wpływają korzystnie na obie strony. Starsi czują się zauważeni, potrzebni, mają okazję do wspomnień z dzieciństwa i swojej młodości, możliwość przekazania swych umiejętności, wiedzy i doświadczeń, przekazania uniwersalnych wartości, czują się mniej wykluczani ze społeczeństwa, zmniejszają swój dystans i nieufność wobec młodego pokolenia. Nasi Młodzi Wolontariusze poznali zaś rzeczywisty obraz starości, nawiązali bliższe relacje ze starszym pokoleniem. Dzięki tym działaniom rozwijają postawę otwartości, szacunku, stają się wrażliwsi na potrzeby i oczekiwania seniorów oraz doświadczają wartości często pomijanych współcześnie takich jak miłość, troskliwość, cierpliwość, czułość, uprzejmość, empatii.