dzien otwarty

Po ulewnych deszczach, przyszedł czas na słoneczną pogodę, która towarzyszyła nam podczas Dnia Otwartego. We wtorek 4 czerwca szkołę odwiedziło ponad 420 uczniów z gimnazjów i szkół podstawowych z Kazimierzy W., Cieszków, Skalbmierza, Topoli, Wielgusa, Czyżowic, Opatowca, Bejsc, Sokoliny, Krzczonowa, Czarnocina, Kamieńczyc, Dzierążni oraz Cudzynowic.

 

Przed głównym wejściem do budynku gości przywitała maskota szkoły, która towarzyszyła im podczas całego dnia. Bezimienny pluszak szybko zyskał sympatię młodzieży, która nadała mu nazwę „Cudzynek”.

Jak co roku panowała miła atmosfera, o czym przekonali się goście odwiedzający kolejne sale, w których przygotowano prezentacje głównych kierunków kształcenia. W tym roku nasza oferta edukacyjna jest wyjątkowo bogata. Reaktywujemy nabór do liceum ogólnokształcącego oraz tradycyjnie proponujemy pożądane na rynku pracy kierunki techniczne, takie jak: Technikum Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej, Technikum Usług Fryzjerskich, Technikum Agrobiznesu, Technikum Ekonomiczne, Technikum Informatyczne oraz Technikum Budownictwa.

W czasie Dnia Otwartego uczniowie z gimnazjów i szkół podstawowych dostali „garść wiadomości” o kierunkach kształcenia, bogatym wyposażeniu sal lekcyjnych,  uczestniczyli w licznych konkursach oraz testowali swoje preferencje zawodowe. Dowiedzieli się, że nauka w liceum w ZSR w Cudzynowicach będzie uwzględniała zainteresowania uczniów w zakresie preferowanych przedmiotów rozszerzonych, a szczególną uwagę przykłada się tutaj do rozwijania kompetencji społecznych przydatnych na rynku pracy.

Młodzież odwiedziła szkolne warsztaty, w których specjaliści od energii odnawialnej będą kształcić się w nowocześnie wyposażonej pracowni, mając do dyspozycji elektronarzędzia, instalacje z ogniwami  fotowoltaicznymi i solarami. Z kolei przyszłe fryzjerki uczą się w profesjonalnie przygotowanym salonie, gdzie pracują między innymi na programach komputerowych do tworzenia wizualizacji fryzur. Agrobiznes, który każdego roku może się poszczycić 100% zdawalnością egzaminu zawodowego, informował przybyłych kolegów i koleżanki o odbywanych w Grecji praktykach zawodowych. Ekonomiści zdradzili przybyłym tajniki wiedzy finansowej, tak by mogli oni rozwinąć swoje talenty na wzór „rekinów biznesu” z ZSR, którzy niejednokrotnie dostawali indeksy na prestiżowe uczelnie wyższe dzięki osiągnięciom w olimpiadach. Ogromną popularnością cieszył się kierunek informatyczny, który umożliwia uzyskanie znakomicie wynagradzanych „zawodów przyszłości”. Z kolei technik budownictwa kusił perspektywą założenia własnej firmy, a także podjęciem studiów na kierunkach architektonicznych. Przybyli goście poznali również działalność pozalekcyjną uczniów z ZSR – obejrzeli stoiska Samorządu Uczniowskiego oraz Wolontariatu „Pomocna Dłoń”, a także nowocześnie wyposażoną siłownię.

Słoneczna pogoda sprzyjała organizacji pikniku integracyjnego, na którym goście wyjątkowo pozytywnie wypowiadali się na temat szkoły. Smaczny poczęstunek i skoczna muzyka w wykonaniu szkolnego zespołu umilały czas spędzony na świeżym powietrzu. Na pikniku obecni byli również wicestarosta powiatu kazimierskiego - Pan Michał Bucki i dyrektor szkoły - Pan Jacek Nowak, którzy przywitali gości.  Podkreślili oni sukcesy szkoły, których dowodem jest uzyskanie „Brązowej Tarczy – najlepsze technika w Polsce”, a za atut szkoły uznali pozyskanie środków unijnych przeznaczonych na doposażenie pracowni i warsztatów w profesjonalny sprzęt. Dyrektor szkoły przypomniał, że ZSR od wielu lat uczestniczy w Programach Erasmus i POWER, które umożliwiają młodzieży odbywanie darmowych praktyk zawodowych oraz poznawanie ciekawych zakątków Europy. W najbliższym czasie planowane są kolejne wyjazdy zagraniczne, m.in. do Grecji i Hiszpanii, w których mają również szansę wziąć udział zaproszeni na Dni Otwarte uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Biorąc pod uwagę takie zalety szkoły, jak bogata oferta kształcenia, nowoczesna baza dydaktyczna, wyjątkowa działalność pozaszkolna i przyjazna atmosfera, dyrektor szkoły stwierdził: „Jestem przekonany, że Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach to dobra szkoła, która zapewni naszym uczniom sukces w dorosłym życiu”.

Joomla templates by a4joomla