matura

Nasi nauczyciele już od pierwszej klasy zaznajamiają uczniów z maturalnymi wymaganiami, zaś klasa IV to czas sprawdzenia ich umiejętności i wiedzy podczas próbnych egzaminów. Dlatego też uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach, podobnie jak inni ich rówieśnicy z województwa świętokrzyskiego, rozpoczęli 3 marca próbne egzaminy maturalne z „Echem Dnia”.

 

Maturzyści z ZSR w Cudzynowicach w pierwszej kolejności zmierzyli się z zagadnieniami z języka polskiego. Arkusz z tego przedmiotu zawierał tradycyjnie czytanie ze zrozumieniem oraz wypracowanie. Większość osób zdecydowała się na rozprawkę, dotyczącą rozterek przeżywanych przez młodych ludzi w okresie wchodzenia w dorosłość. Z takiego tematu zadowolony był Kacper Zajma z klasy IV Technikum Informatycznego – zdobywca tytułu Osobowość Roku 2019 w powiecie kazimierskim w kategorii kultura – „zamieszczony w arkuszu fragment z powieści „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza nie sprawił mi problemu, szczególnie że dzień wcześniej wspólnie z innymi koleżankami i kolegami obejrzeliśmy w naszej szkole spektakl teatralny nawiązujący do tej lektury,a przygotowany przez Teatr Forma z Białegostoku”. Pozostali uczniowie także nie kryli swojego zadowolenia, gdyż - jak relacjonowali swoim polonistkom – p. Annie Adamczyk i p. Sylwii Psicy - z łatwością znaleźli odwołania do innych tekstów kultury, np. „Przedwiośnia” Żeromskiego, „Granicy” Nałkowskiej, „Kordiana” Słowackiego czy „Cierpień młodego Wertera” Goethego.

W drugim dniu egzaminów „królowała matematyka”. W czasie 170 minut uczniowie rozwiązywali 34 zadania, w tym 25 zamkniętych i 9 otwartych. Wśród piszących była również Zuzanna Chaber, uczennica klasy IV Technikum Ekonomicznego, zdobywczyni III miejsca w plebiscycie Miss Studniówki. Pytania zamknięte, chociaż dotyczyły zagadnień ze wszystkich działów podstawy programowej, nie sprawiły jej kłopotu. Znacznie trudniejsze, jak mówi Zuzia, było rozwiązanie równia wymiernego, obliczenie prawdopodobieństwa, wyznaczenie wzoru funkcji kwadratowej czy obliczanie pola powierzchni ostrosłupa

Ostatni dzień próbnej matury przeznaczony był na język angielski. Uczniowie rozwiązywali zadania w oparciu o wysłuchane wypowiedzi, wykazywali się znajomością słownictwa i gramatyki języka obcego. Konferansjer tegorocznego balu studniówkowego - Wiktor Noszczyk, uczeń klasy IV Technikum Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej, stwierdził, że dłuższa wypowiedź pisemna była dość łatwa, gdyż polegała na napisaniu e-maila do koleżanki z Ameryki odnośnie dorywczej pracy wykonywanej w czasie wolnym

Uczniowie i nauczyciele, a także dyrekcja szkoły są przekonani, że próbne matury będą zdane na wysokim poziomie i staną się zapowiedzią sukcesów na maturze majowej.  

Joomla templates by a4joomla