Unicef

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Zespól Szkół Rolniczych w Cudzynowicach świętował tę rocznicę razem z UNICEF i innymi szkołami na całym świecie.

 

Nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka nagrywając krótki film przepełniony ważnymi przekazami a także… kolorem niebieskim, który symbolizuje przyłączenie się do akcji. Inicjatorami tegorocznych działań są:  szkolny koordynator akcji pani Sylwia Psuj oraz Samorząd Uczniowski. 

Rocznica uchwalenia Konwencji Praw Dziecka, dokumentu który w 1989 roku przyjęła Organizacja Narodów Zjednoczonych, to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem, dlatego zaangażowani w akcję nauczyciele przeprowadzili w tym dniu zdalne zajęcia na temat praw dziecka oraz quiz on – line, który pozwolił połączyć naukę z zabawą i sprawdzić swoją wiedzę.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to wspaniała okazja, aby przypomnieć wszystkim, czym są prawa dziecka i że obowiązkiem każdego z nas jest ich respektowanie. To także okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na trudną sytuację dzieci w różnych zakątkach świata, gdzie te prawa są drastycznie łamane, lub nieprzestrzegane. 

Ten rok szkolny jest szczególny. Sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie, a także wyzwania wynikające z procesu edukacji zdalnej, uniemożliwiają zorganizowanie uroczystych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji Praw Dziecka. Jednak uczniowie i nauczyciele nie zapominają o tym wydarzeniu i realizując aktywności on-line, zwracają uwagę odbiorców na prawa dzieci, zwłaszcza tych mieszkających w Jemenie – kraju, w którym od lat toczy się wojna. Najbardziej bezbronnymi ofiarami tych działań są dzieci, które pozbawiane są szansy na szczęśliwe dzieciństwo, tracą zdrowie a nawet życie.

Postarajmy się, aby 20 listopada w naszych domach zagościł kolor niebieski. Niebieski rysunek przyklejony na szybie okna to doskonały pomysł pokazania solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie

Joomla templates by a4joomla