auschwitz gcfbee8af9 640

„Ludzie ludziom zgotowali ten los…”

Medaliony, Z. Nałkowska

 

W środę, 20 października 2021 roku, uczniowie klas: II Technikum Ekonomicznego, II Technikum Agrobiznesu, Budownictwa i Energetyki Odnawialnej oraz II Technikum Informatycznego wraz z opiekunami: p. M. Zbojak, p. S. Psicą i p. A. Adamczyk uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau. Głównym celem wyjazdu było zapoznanie młodzieży ze zjawiskiem Holokaustu, niszczącą siłą totalitaryzmu oraz budowanie postawy tolerancji i szacunku wobec drugiego człowieka.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od głównego miejsca w obozie Auschwitz, czyli bramy wejściowej z cynicznym napisem umieszczonym przez Niemców: „Arbeit macht frei” („Praca czyni wolnym”). W czasie naszego „spaceru pamięci” po największym cmentarzysku świata widzieliśmy obozowe baraki, plac apelowy, blok numer 11 i ścianę straceń, fotografie więźniów oraz ich rzeczy osobiste, a także kilometry obozowego ogrodzenia ... Wszystko to oddaje bezmiar okrucieństwa i zbrodni, jaką „ludzie ludziom zgotowali”.

Kolejnym punktem wyjazdu był oddalony o kilka kilometrów obóz Auschwitz II – Birkenau (Brzezinka), w którym Niemcy przetrzymywali więźniów różnych narodowości. Wchodząc na jego teren przekroczyliśmy wartownię SS, tzw. „Bramę śmierci”, potem udaliśmy się na rampę kolejową, gdzie niemieccy oprawcy dokonywali selekcji. Mogliśmy także zobaczyć pozostałości po barakach, w których przetrzymywano więźniów oraz ruiny komór gazowych z krematoriami.

Pobyt w byłym obozie koncentracyjnym - miejscu przygnębiającym i smutnym - był dla nas chwilą zadumy i refleksji nad tragicznym losem pomordowanych, ale także lekcją historii, która już nigdy nie powinna się powtórzyć.

Joomla templates by a4joomla