Grecja praktyki

Po raz kolejny Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach realizuje projekt w ramach programu Erasmus+, Sektor Szkolenia i Kształcenie Zawodowe. Tym razem szkoła otrzymała 150 tysięcy euro na organizację zagranicznych praktyk zawodowych w ramach projektu „Rynek pracy – to proste”, numer 2020-1-PL01-KA102-079584. Dofinansowanie obejmuje 82 uczniów oraz 8 nauczycieli.

 

Pierwszy z planowanych dwóch wyjazdów zakończył się kilka dni temu, a udział wzięło w nim 44 uczniów z trzech zawodów. Jest to już trzeci wspólnie realizowany projekt z grecką organizacją przyjmującą – Olympus Eudcation Services. Współpraca, co roku umożliwia organizacje wartościowych praktyk zawodowych dla uczniów kształcących się w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach,

Od 4 do 15 października 2021 roku 44 uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach pod opieką 4 nauczycieli realizowali 80-godzinny program praktyk zawodowych, a także program edukacyjno-kulturowy zakładający atrakcyjne wycieczki i animacje czasu wolnego. Młodzież miała okazję zwiedzić takie miejsca jak kompleks klasztorny Meteory, wyspę Skiathos, miejscowość Stary Pantaleimon czy Zamek w Platamonas. Zakwaterowani byli w 4* hotelu Poseidon Palace, znajdującym się w miejscowości Leptokarya, na greckiej Riwierze Olimpijskiej. Zapewnił on młodzieży odpowiednie warunki lokalowe, możliwości spędzania wolnego czasu, a także świetnie wyżywienie. Dzięki temu młodzież mogła skupić się na rozwoju osobistym i podnoszeniu swoich kwalifikacji zawodowych.

W mobilności udział wzięli uczniowie kształcący się w zawodach Technik Informatyk, Technik Ekonomista oraz Technik Usług Fryzjerskich. Realizowali oni zadania praktyczne pod okiem greckich mentorów oraz opiekunów praktyk z ramienia uznanych greckich firm działających w tych sektorach. Pracowali oni zarówno indywidualnie jak i w grupach, w zależności od zleconego zadania, która wynikało z codziennego funkcjonowania firm, ale także programu praktyk. Swoje zadania wykonywali codziennie w wymiarze 8-godzin, natomiast dni weekendowe zostały przeznaczone na całodniowe wycieczki kulturoznawcze.

Szkoła już na wiosnę 2022 roku planuje organizację kolejnego wyjazdu, w którym tym razem udział weźmie 38 uczniów. Warto także zaznaczyć, że Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach otrzymał akredytację w ramach programu Erasmus+, w ramach której zorganizowane zostaną w najbliższych latach zagraniczne praktyki zawodowe aż dla 280 uczniów. Jest to najprężniej działająca pod tym kątem placówka edukacyjna w regionie, realizująca projekty w ramach programu Erasmus+ oraz Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój od 2016 roku. 

Joomla templates by a4joomla