Członkowie Szkolnego Klubu Filmowego z Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach nakręcili spot, który został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie „Moja Wizja Zero – Rolnik Liderem Bezpieczeństwa”. Organizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego konkurs zwrócił uwagę Sylwii Psicy – polonistki, filozofki i opiekunki Szkolnego Klubu Filmowego – już podczas jego I edycji, w 2019 roku. Osoby, które przystępują do tego konkursu zdobywają bowiem wiedzę na temat bezpieczeństwa pracy, wykorzystują swoje umiejętności filmowe, pobudzają kreatywność i ćwiczą efektywną współpracę. Dodatkowo na finalistów czekają cenne nagrody rzeczowe, które rekompensują trud włożony w przygotowanie filmu.  

 Do szkolnej ekipy filmowej zgłosiły się cztery osoby. Nad całością projektu czuwał Gabriel Łakomy, uczeń IV klasy Technikum Informatycznego, za montaż odpowiedzialny był jego kolega z klasy – Dawid Pyszyński, zaś aktorami byli uczniowie klas trzecich: Joanna Doumbia-Nowak z Technikum Ekonomicznego i Piotr Pomykalski z Technikum Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej. Do działania mobilizowała uczniów pani wicedyrektor, Wioleta Fryt, która tak wspomina początki bieżącego roku szkolnego: „Jestem pod wrażeniem licznych inicjatyw, w których bierze udział nasza młodzież i wiem, że wypracowana w młodości determinacja i wiara w możliwość realizacji marzeń zaowocują w przyszłości kolejnymi sukcesami”. Do działań, w których wzięli udział wspomniani uczniowie w tym roku szkolnym należą między innymi Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, a także występ przed kazimierską publicznością podczas Narodowego Czytania, w ramach działalności Szkolnej Grupy Teatralnej, którą w ZSR w Cudzynowicach prowadzą wspólnie Anna Adamczyk i Sylwia Psica. Dlatego też nasuwa się tu refleksja, że „sukces przychodzi jedynie do tych, którzy działają”, bo najważniejsza praca to ta nad samym sobą.  

Od pomysłu do jego realizacji

Początki pracy nad filmem nie są łatwe, ale gdy pojawi się dobry pomysł następuje „burza mózgów” i tak powstaje schemat działania. Trzeba jeszcze zebrać potrzebne rekwizyty, przygotować kostiumy, zadbać o sprzęt i ustalić miejsce i termin nagrań. Jesienią na planie filmowym, pomimo barwnych liści, nie jest kolorowo - ujęcia trzeba powtarzać, a z każdą minutą jest coraz chłodniej. Jednak dobry humor nigdy nie opuszcza tych, którzy działają z pasją i zaangażowaniem. Powstają nowe pomysły, czasem trzeba pobiec po inne rekwizyty, zmienić kolejność scen. Trzeba przyznać, że Joasia z Piotrkiem cierpliwie znosili kolejne duble, a Gabriel wielokrotnie rozpoczynał powtórne ujęcia słowami: „Kamera! Akcja!”. Spot musi być krótki, zgodnie z regulaminem nie może przekroczyć 2 minut, więc aż trudno uwierzyć, że nagrania nad nim trwają nawet kilka godzin. Jeszcze bardziej czasochłonny jest montaż, którego podjął się Dawid. Starannie wybrał on najbardziej odpowiedni program, zadbał o ścieżkę dźwiękową oraz napisy odpowiadające wytycznym regulaminu. Gdy film został umieszczony na platformie internetowej pozostało tylko czekać na wyniki…

Kolejny sukces!

Rok 2021 to kolejny sukces uczniów z Cudzynowic, gdyż dwa lata wcześniej został wyróżniony spot Kacpra Zajmy, obecnie absolwenta ZSR, który przy jego tworzeniu współpracował z kolegami z klasy: Łukaszem Noconiem i Piotrem Mazurkiewiczem. W tym roku do finału konkursu filmowego dla młodzieży zakwalifikowało się 26 filmów, spośród których 28 października Komisja Konkursowa, pod przewodnictwem Prezes KRUS dr Aleksandry Hadzik, wybrała trzy najlepsze oraz wyróżniła cztery kolejne filmy. Na listopadowej gali zorganizowanej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się projekcja nagrodzonych filmów, które obecnie można obejrzeć na oficjalnym kanale KRUSU na YouTube. Uczniowie z ZSR oprócz prestiżowych dyplomów i podziękowań otrzymali również nagrody rzeczowe w postaci kamery sportowej, głośnika mobilnego, pendrive’a oraz licznych gadżetów. Sukces z pewnością mobilizuje do dalszej pracy, dlatego już teraz powstają plany na przyszłoroczny spot.

Joomla templates by a4joomla