• Szkoła odpowiedzialna cyfrowo
     • Szkoła odpowiedzialna cyfrowo

     • W ramach projektu Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo, razem z fundacją Dbam o Mój Z@sięg realizujemy  kampanię społeczną pt. „Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj – edycja V”.

      Projekt dotyczy tworzenia i pisania bożonarodzeniowych kartek świątecznych, przez co chcemy zwrócić uwagę wszystkich polskich rodzin, jak ważne są bezpośrednie relacje osobiste, szczególna pamięć o członkach swojej rodziny, wspólne spędzanie czasu wolnego, jak również – a może nawet przede wszystkim – kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych do najbliższych w świecie zdominowanym przez nowe technologie.

      Wkrótce relacja z realizacji zadania.

    • Jestem  eko – myślimy o przyszłości
     • Jestem eko – myślimy o przyszłości

     • Wolontariusze Zespołu Szkól Rolniczych w Cudzynowicach oraz absolwentka naszej szkoły Kamila Witek - aktywna działaczka Szkolnego Klubu Wolontariatu ,,Pomocna Dłoń”   w ramach cyklu spotkań  ,,Jestem ecco” przeprowadzili zajęcia w ZPSWR  Cudzynowicach. Spotkanie miało na celu wzmocnienie edukacji ekologicznej oraz rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne wśród młodzieży .

      W zajęciach wykorzystano różne formy pracy: zabawę ruchową ,,sprzątamy las”, bajkę terapeutyczną ,,Ekologiczny czerwony kapturek” oraz naukę piosenki ,,Świat w naszych rękach – Eko piosenka”.

      Uczniowie ZPSWR w Cudzynowicach przez edukację ekologiczną kształtowali  wiedzę, umiejętności teoretyczne i praktyczne, a także rozwijali wrażliwość emocjonalną i chęć działania na rzecz ochrony środowiska.

    • Drużynowy tenis stołowy
     • Drużynowy tenis stołowy

     • W dniu 25.11.2022r. w Hali Kazimierskiego Ośrodka Sportowego odbył się finał wojewódzki Licealiady w drużynowym tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. .Organizatorem zawodów był Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Kielcach. Naszą szkołę reprezentowała drużyna  dziewcząt w składzie: Wiktoria Gajówka, Karolina Cichy, Sandra Parada oraz drużyna chłopców w składzie: Filip Juszczyk , Oskar Chumikowski. Ostatecznie drużyna chłopców zajęła VII miejsce, a drużyna dziewcząt IV. Gratulujemy

    • Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej
     • Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej

     • W tym roku szkolnym ambitnie do zagadnień filmowych podeszli pierwszoklasiści z klas technikum informatycznego i technikum ekonomicznego. W poniedziałek 21 listopada wzięli oni udział w etapie szkolnym VII edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej.

      Nasz szkoła już po raz siódmy organizuje etap pierwszy olimpiady, zachęcając młodzież do zmagań z pytaniami testowymi, które udostępniane są przez organizatora na platformie internetowej. Nad całością przedsięwzięcia czuwali: pani Sylwia Psica, opiekun Szkolnego Klubu Filmowego, oraz pozostali członkowie komisji: pan Robert Kokosza, pani Anna Adamczyk i pani wicedyrektor Wioleta Fryt. 

      Do tegorocznej edycji pod hasłem „Między filmem dokumentalnym a fabułą” przystąpili: Tomasz Banach, Mateusz Bartolik, Kamil Ciszewski, Karol Kasperczyk, Krystian Korfel, Maciej Kowalski, Tymoteusz Luty, Konrad Nowak, Szymon Przybycień , Natalia Psica, Mikołaj Radziszewski, Damian Skrzela, Natalia Warchoł, Oliwier Wróbel.

      Laureaci Olimpiady otrzymują wiele nagród m.in. indeksy na uczelnie wyższe w całym kraju, akredytacje na festiwale filmowe, książki i filmy – dlatego warto jak najwcześniej zacząć swoją przygodę z filmem i śmiało realizować marzenia o ciekawym zawodzie.

    • Forum Doradztwa Zawodowego
     • Forum Doradztwa Zawodowego

     • Dnia 21 listopada 2022r w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego    w Kazimierzy Wielkiej odbyło się Forum Doradztwa Zawodowego pod patronatem Starosty Kazimierskiego.

      Forum zorganizowane zostało z inicjatywy Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kazimierzy Wielkiej – Pana Rafała Gabrysia oraz Koordynatora Punktu Doradztwa Edukacyjno – Zawodowego w Powiecie Kazimierskim – Pani Beaty Buła. Wydarzenie zaszczycił swoją obecnością Świętokrzyski Kurator Oświaty – Pan Kazimierz Mądzik, który przedstawił jak ważne jest doradztwo zawodowe     i jaką rolę pełni w województwie świętokrzyskim. Ponadto przekazane zostały informacje na temat form wsparcia oraz sytuacji na rynku pracy osób do 30 roku życia a także zaprezentowane zmiany w szkolnictwie zawodowym  w powiecie kazimierskim.

      Zespół Szkół Rolniczych reprezentowały Panie Beata Szmigiel i Bogusława Lech, które przedstawiły działania podejmowane w ramach realizacji doradztwa edukacyjno – zawodowego w szkole.

      Dziękujemy naszemu absolwentowi - Kamilowi Marcowi, za udostępnienie galerii fotograficznej.

    • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF
     • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

     • Dziś świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF. 

      Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka przypada 20 listopada. Jako, ze ten dzień wypadł w tym roku w niedziele, nasza szkoła przyłączyła się do obchodów w poniedziałek.

      Uczniowie z klasy I technikum ekonomicznego nagrali film przybliżający tematykę Konwencji i zachęcili wszystkich do włączenia się w akcję poprzez użycie niebieskiego koloru.

      Cudzynek z niebieską muchą pod szyją rozdawał wszystkim niebieskie cukierki z niebieskimi karteczkami, na których wpisane były prawa dzieci.

      Uczniowie i nauczyciele założyli niebieskie ubrania i w ten sposób nasza szkoła kolejny raz zaznaczyła, że okazuje wsparcie wszystkim dzieciom na świecie, których prawa nie są respektowane!

    • Festiwal Hair&Beauty
     • Festiwal Hair&Beauty

     • W niedzielę, 20 listopada, uczennice klasy I i IV Technikum Usług Fryzjerskich wraz z opiekunem - p. Anną Zawrzykraj, uczestniczyły w wyjeździe do Katowic na Festiwal Hair&Beauty. Impreza zaskoczyła wszystkich innowacyjną formułą skupiającą branżę, dla której ważne jest podążanie za najnowszymi trudami. Można było zobaczyć najlepsze pokazy wielkich postaci nowoczesnego fryzjerstwa, uczestniczyć w wykładach i warsztatach dla fryzjerów, korzystać z porad edukatorów oraz zrobić zakupy w wystawowym pasażu z profesjonalnymi markami. Dziewczęta wróciły pełne wiedzy i pomysłów, co zaprocentuje przy wchodzeniu ich na rynek pracy.

    • Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Menedżerskich
     • Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Menedżerskich

     • 17 listopada 2022 roku w całej Polsce odbyły się eliminacje okręgowe VIII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Menedżerskich. Tematem głównym tegorocznej edycji było „Funkcjonowanie gospodarki w dobie kryzysu energetycznego”. Zespół Szkół Rolniczych na zawodach okręgowych w Krakowie reprezentował uczeń klasy IV Technikum Ekonomicznego Patryk Banasik. Gratulujemy kwalifikacji do drugiego etapu i życzymy dalszych sukcesów!

    • Stypendium Prezesa Rady Ministrów
     • Stypendium Prezesa Rady Ministrów

     • W dniu 17 listopada, w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów. Wśród wyróżnionych uczniów z województwa świętokrzyskiego znalazły się dwie uczennice z naszej szkoły: Kamila Nawrot z klasy III TE oraz Patrycja Gaweł z klasy IV AGR/TB. Gratulujemy naszym stypendystkom.

    • „Mitologia” bez tajemnic
     • „Mitologia” bez tajemnic

     • W czwartkowe przedpołudnie, 17 listopada, odbył się w naszej szkole konkurs dla uczniów klas pierwszych – Od Ateny do Zeusa …, czyli „Mitologia” bez tajemnic.

      Choć greckie klimaty nie są obce uczniom naszej szkoły, bo od wielu lat wyjeżdżają oni na praktyki zawodowe do tego pięknego kraju, to teraz mieli okazję przenieść się do czasów starożytnych. Pomysłodawczynie tego przedsięwzięcia – polonistki - p. Anna Adamczyk i p. Sylwia Psica uznały, że forma rywalizacji i zabawy będzie właściwą, aby utrwalić wiedzę dotyczącą znajomości literatury i kultury antycznej.

      Konkurs mitologiczny składał się z trzech konkurencji: Turnieju wiedzy mitologicznej, nagrania filmiku pt.: „Bogowie zeszli z Olimpu…” oraz sztuki autoprezentacji. Pierwszoklasiści z czterech klas: TE, TI, TI/TB oraz TO/TUF wspierani przez wychowawców, przygotowali się perfekcyjnie do wyznaczonych im zadań. Komisja konkursowa, w której zasiedli: wicedyrektor szkoły - p. Wioleta Fryt, kierownik praktycznej nauki zawodu - p. Bogusława Lech oraz właściciel Studia MK Productions - Film i Fotografia - p. Kamil Marzec, absolwent naszej szkoły - miała trudny wybór, aby wyłonić zwycięzcę. Uczniowie wykazali się dobrą znajomością mitów, pomysłowością,  talentem aktorskim i umiejętnościami oratorskimi. W żartobliwy sposób ukazali perypetie starożytnych bogów we współczesności, własnoręcznie wykonali stroje i atrybuty każdego z nich. Była to dla wszystkich doskonała lekcja „w innej odsłonie”,  która pozwoliła połączyć teorię z praktyką oraz rywalizację z integracją.

    • XV Światowy Tydzień Przedsiębiorczości
     • XV Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

     • W ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości trwającego w dniach 14 – 20 listopada 2022 uczniowie klasy II Technikum Ekonomicznego wzięli udział w webinarium „Franczyza Żabki jako pomysł na biznes”. Celem głównym było zapoznanie uczestników wydarzenia z jedną z form biznesu – franczyzą Żabki.

      Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Kuratorium Oświaty w Kielcach a także Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach.

    • Zbiórka elektrośmieci
     • Zbiórka elektrośmieci

     • Drodzy uczniowie i rodzice !!!

      Nasza szkoła przystąpiła do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci! Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły.

      ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

      Elektrośmieci zbieramy w naszej szkole w dniach 21.11.22 - 02.12.22.

    • Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole
     • Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole

     • "O całość, wolność i niepodległość ojczyzny naszej" - pod takim hasłem z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas pierwszej i drugiej przygotowali program artystyczny.

      Opowiadając o trudnych losach Polaków i recytując okolicznościowe wiersze przybliżyli słuchaczom historię narodu polskiego.

      Recytacji towarzyszyły dźwięki muzyki Chopina. Nie mogło zabraknąć także słynnego poloneza Michała Ogińskiego "Pożegnanie Ojczyzny". Podczas programu cała społeczność szkolna obecna na sali śpiewała wspólnie znane i popularne pieśni żołnierskie. W tym celu słowa tych pieśni wyświetlone były na specjalnie przygotowanym ekranie. Całość dopełniła piękna scenografia przedstawiająca los i żołnierza ogrzewającego się przy ognisku...

      #SzkołaPamięta

      Wystąpili: Alan Gruszka - I TO, Norbert Kwiecień - I TO, Oskar Włodarski - I TI, Szymon Śmiech - II TI;

      Żołnierz: Nikodem Wojnarowicz - II TI; Oprawa muzyczna: Bartłomiej Paś - III TI, Adrian Janicki - III TI.

    • Lekcja o Funduszach Europejskich
     • Lekcja o Funduszach Europejskich

     • W ramach akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VII” uczniowie naszej szkoły wzięli udział w specjalnie przygotowanych zajęciach.

      Klasy: 1 technikum ekonomicznego oraz 2 technikum ekonomicznego zapoznały się dziś z tematyką Funduszy Europejskich, rozwoju lokalnego, Lokalnych Grup Działania a także budżetu obywatelskiego. Tematyka została przybliżona z wykorzystaniem otrzymanych materiałów - filmu, broszur, zadań oraz gry planszowej.

      Na koniec uczniowie otrzymali upominki i wypełnili ankiety.

    • ,,Ożywienie społeczno - gospodarcze" - warsztaty, pierwsza odsłona
     • ,,Ożywienie społeczno - gospodarcze" - warsztaty, pierwsza odsłona

     • Wolontariusze ZSR w Cudzynowicach w ramach  Forum Ekonomii Społecznej oraz współpracy z MGOPS w Kazimierzy Wielkiej  w dniu 7 listopada 2022 roku  uczestniczyli w warsztatach ,,Partnerstwo na rzecz  rozwoju i ożywienia społeczno - gospodarczego, tworzenie nowych miejsc pracy oraz rozwoju sektora ekonomii społecznej.”

      Celem warsztatów było: budowanie zdolności do współpracy, integracja międzysektorowa,  wspólne wypracowanie diagnozy społeczno-gospodarczej przy udziale przedsiębiorców, samorządu,  kadry edukacyjnej, młodzieży i aktywnych mieszkańców, a także wypracowanie partnerskich projektów służących ożywieniu społeczno – gospodarczemu gminy, firm, instytucji,  wybór najlepszych projektów i rozwiązań oraz wdrożenie ich przy pomocy środków własnych i pozyskanych dostępnych środkach pozabudżetowych: środki z UE: PROW, POWER, RPO i innych –  przez firmy, gminy, powiat, instytucje i organizacje pozarządowe w partnerstwie.

       Najważniejsze korzyści z warsztatów  dla uczniów to: zbudowanie zdolności do współpracy w najbliższym otoczeniu, poznanie dobrych praktyk i wymiana doświadczeń między uczestnikami warsztatów  oraz możliwość realizacji wspólnych projektów i nawiązania partnerstwa, budowanie społeczeństwa obywatelskiego dbającego o swoją „małą ojczyznę”.

    • #SzkołaPamięta
     • #SzkołaPamięta

     • W ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaPamięta, przybliżamy Państwu postać Włodzimierza Leona Krzyżanowskiego.

      Włodzimierz Leon Krzyżanowski, herbu Świnka – ur. 4 kwietnia 1897 roku w Cudzynowicach, w powiecie pińczowskim, guberni kieleckiej jako najmłodsze z ośmiorga dzieci Włodzimierza i Ludmiły z Boguszów. Małoletni Włodzimierz otrzymał edukację wstępną w rodzinnym domu, później rozpoczął naukę w III Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. W 1915 roku, po złożeniu egzaminu maturalnego, podjął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego - podobnie jak jego pradziadek Adam Krzyżanowski. W trakcie trwania studiów Włodzimierza powołano do odbycia służby wojskowej, po zakończeniu  której 1 grudnia 1920 roku otrzymał stopień podporucznika ze starszeństwem, a następnie został przydzielony do 42 pułku piechoty i przeniesiony do rezerwy.

      Po ukończeniu studiów Włodzimierz wrócił w rodzinne strony i jako ostatni właściciel Cudzynowic zajął się prowadzeniem gospodarstwa. Przyczynił się także do rozwoju cywilizacyjnego południowych stron Kielecczyzny poprzez rozbudowę sieci kolei wąskotorowej na Ponidziu i otwarcie prywatnej bocznicy kolejowej w Cudzynowicach. Włodzimierz był także jednym z założycieli Pińczowsko- Miechowskiego Stowarzyszenia Plantatorów Buraka Cukrowego w Kazimierzy Wielkiej oraz założycielem Ochotniczej Straży Pożarnej w Cudzynowicach. Pracował również w Towarzystwie Ziemskim Kredytowym w Kielcach jako radca prawny. W 1928 roku ożenił się ze Stefanią  z Janota – Bzowskich, z którą miał jedyną córkę Helenę - Marię – absolwentkę ASP w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz, autorkę scenografii do kultowych filmów Kieślowskiego i Zanussiego.

      Wiosną 1939 roku Włodzimierz Leon Krzyżanowski otrzymał przydział do 4 pułku piechoty Legionów i  19 marca tegoż roku - awans do stopnia porucznika. W końcu sierpnia został zmobilizowany i jako prawnik przydzielony do żandarmerii. Po 17 września, w nieznanych okolicznościach, porucznik Krzyżanowski dostał się do niewoli sowieckiej. Został osadzony w obozie jenieckim dla oficerów w Ostaszkowie, skąd wysłał  ostatni list- jedyną kartkę do swojej żony i córki. Do rodzinnych Cudzynowic nigdy nie powrócił. Został zamordowany na „nieludzkiej ziemi” jednym strzałem w tył głowy. Na rodzinnym grobowcu, znajdującym się na cmentarzu w Cudzynowicach, została umieszczona symboliczna tablica z napisem:

      Śp.

      Włodzimierz Krzyżanowski

      Właściciel Cudzynowic, ur. 4.IV. 1897r.,

      Zaginął w II wojnie światowej w Rosji.

      Cześć Jego Pamięci!

       

        

      22 kwietnia 2010 roku, na terenie dawnej posiadłości Krzyżanowskich, gdzie obecnie znajduje się budynek Zespołu Szkół Rolniczych, został posadzony Dąb Pamięci dla uhonorowania pamięci kapitana Włodzimierza Leona Krzyżanowskiego.

      Uroczystego posadzenia dębu i odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonała córka Włodzimierza Krzyżanowskiego – p. Halina Dobrowolska.

    • Młodzież klas I pełnoprawnymi uczniami Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach
     • Młodzież klas I pełnoprawnymi uczniami Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach

     • 27 października odbyło się uroczyste ślubowanie, podczas którego uczniowie rozpoczynający naukę w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach, w obecności dyrekcji, nauczycieli i starszych kolegów, przyrzekali godnie reprezentować szkołę.

      Po części oficjalnej w ramach tradycyjnych otrzęsin klasy trzecie zaprosiły pierwszoklasistów do udziału w konkurencjach przygotowanych specjalnie na tę okazję. Motywem przewodnim były oczywiście „koty”.

      Przedstawiciele klas pierwszych musieli wykazać się znajomością wiedzy o szkole, talentem plastycznym oraz zwinnością i sprytem właściwym dla „rasy kociej”. Finałowa konkurencja polegająca na wypiciu słodkiej śmietany rozbawiła społeczność szkolną. Zadowoleni, ze śladami śmietanki na „pyszczkach”, przedstawiciele klas pierwszych odebrali dyplomy i nagrody z rąk Dyrekcji szkoły.

      Uroczystość zakończyła się wspólnym grillowaniem.