• W Ten Świąteczny Czas ...
     • W Ten Świąteczny Czas ...

     • W czwartek 22 grudnia Wspólnota Naszej Szkoły przeżywała dzień spotkań wigilijnych. Od godziny 09.00. uczniowie wraz z wychowawcami uczestniczyli w wigiliach klasowych łamiąc się opłatkiem i składając Życzenia Świąteczne oraz Noworoczne. O godzinie 10.00. cała społeczność szkolna zgromadziła się na sali gimnastycznej, aby uczestniczyć w Jasełkach i wspólnym śpiewie kolęd. Jasełka przygotowała klasa 2 TE oraz 2 TI. Uczniowie przekazali obecnym na sali jak ważne są dla nas Święta Bożego Narodzenia, kładąc akcent na przeżywanie ich we wspólnocie rodzinnej z zachowaniem naszych polskich tradycji. Po Jasełkach rozpoczęła się kolejna edycja Szkolnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek. Całe zespoły klasowe zaprezentowały utwory, których tytuły wylosowały wcześniej. Śpiewowi kolęd towarzyszyła radosna i miła atmosfera związana z różnorodnością śpiewanych kolęd i strojów świątecznych przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Na zakończenie spotkania Jasełkowo – Kolędowego dyrektor Jacek Nowak, złożył wszystkim Świąteczne i Noworoczne Życzenia.

    • Gwiazdka z Cudzynowic
     • Gwiazdka z Cudzynowic

     • W środowe popołudnie wolontariusze ZSR w Cudzynowicach odwiedzili podopiecznych buskiego Hospicjum. Wolontariuszki wręczyły podopiecznym skromne upominki oraz własnoręcznie wykonane kartki świąteczne z życzeniami. To przedświąteczne spotkanie sprawiło ogromną radość nie tylko obdarowanym, ale także wolontariuszom .

    • Lekcje z ZUS
     • Lekcje z ZUS

     •    Lekcje z ZUS to projekt, który powstał by budować świadomość młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. Dziś, niestety, niewielu młodych Polaków wie, czym są ubezpieczenia społeczne, dlatego „Lekcje z ZUS” kształtują świadomość młodzieży, uczą przy tym by być wzajemnie odpowiedzialnym wobec osób, które przynależą do innych pokoleń (zasady solidaryzmu społecznego), a ponadto dają praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.

         W projekcie biorą udział uczniowie klasy IV  Technikum Ekonomicznego pod opieką Pani Beaty Stępień. Zdobytą na lekcjach wiedzę uczniowie będą mogli sprawdzić podczas Olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.

    • Kiermasz Świąteczny
     • Kiermasz Świąteczny

     • Od 15 grudnia w holu naszej szkoły zagościł Kiermasz Świąteczny. Piękne ozdoby zostały przygotowane przez klasę II TE, a wspaniałe wypieki  których autorkami była Ola z Karoliną z Samorządu Uczniowskiego kusiły wszystkich uczniów. Wchodząc do szkoły każdy mógł poczuć wyjątkową atmosferę świąt. Już pierwszego dnia udało sie zgromadzić ładną sumę około 500 zł. Środki te zostaną przekazane na działalność Samorządu Uczniowskiego, oraz realizację jednego z projektów społecznych w ramach olimpiady Zwolnieni z teorii – Ogród wiedzy.

    • Konkurs fotografii sportowej „Mistrzowie”
     • Konkurs fotografii sportowej „Mistrzowie”

     • Polski Komitet Olimpijski ogłosił konkurs fotografii sportowej dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych pt. „Mistrzowie”.

       

      Sport doskonale nadaje się do fotografowania. Zdjęcia pozwalają utrwalić piękno sportu, swobodnie i prawdziwie wyrazić emocje takie jak radość, smutek, łzy czy sportową złość – to wszystko znajdziemy w wyrazie twarzy sportowców, także kibiców.

       

      Zadanie konkursowe polega na wykonaniu fotografii sportowej, na której uchwycone zostały ruch, płynąca z niego radość, wysiłek fizyczny, pokonywanie słabości, momenty sportowej radości, emocje sportowego kibicowania lub ogólnie rozumiane piękno sportu.

       

      Konkurs jest w trzech kategoriach wiekowych:

      kategoria I (amatorzy) uczniowie szkół podstawowych kl. VI-VIII,

      kategoria II (amatorzy) uczniowie szkół ponadpodstawowych,

      kategoria III (specjalna) uczniowie szkół ponadpodstawowych o profilu artystycznym (szkoły plastyczne, klasy fotograficzne).

       

      Serdecznie zapraszamy do udziału i przesyłania prac wraz z kartami zgłoszeniowymi do 20.01.2023 r. drogą mailową na adres edu.pkol@pkol.pl.

       

      https://olimpijski.pl/konkurs-fotografii-sportowej-mistrzowie/

       

      Regulamin konkursu: pokaż

    • Wycieczka do teatru
     • Wycieczka do teatru

     • Ulice Starego Miasta pokryte śniegiem, otulone światłem latarni i blaskiem świątecznych dekoracji sprawiły, że uczestnicy wyjazdu do Krakowa w świątecznym nastroju podziwiali zapierające dech w piersiach widoki.

      Z Rynku Głównego, na którym odbywa się bożonarodzeniowy jarmark i pyszni ogromna choinka, uczniowie naszej szkoły skierowali swe kroki do Teatru Bagatela. Tam, siedząc w pierwszym rzędzie obejrzeli „Pomoc domową” – spektakl co rusz wywołujący salwy śmiechu.

      Świąteczny Kraków jest bardzo klimatyczny i nawet mróz nie zepsuł zabawy osobom biorącym udział w wyjeździe.

    • Świąteczna paczka
     • Świąteczna paczka

     • Uczniowie, wolontariusze oraz nauczyciele naszej szkoły zorganizowali zbiórkę żywności trwałej i środków czystości dla potrzebującej rodziny powiatu kazimierskiego. Nie zabrakło też prezentów świątecznych dla najmłodszych jej członków. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

    • Wycieczka klasowa - I TI
     • Wycieczka klasowa - I TI

     • Uczniowie klasy pierwszej technikum informatycznego spędzili dzień Świętego Mikołaja na wycieczce klasowej. Zamiast podjadania słodyczy wybrali się do parku trampolin oraz do kina. Propagowali różne formy rekreacji i aktywnego wypoczynku.

    • Reyada z udziałem Szkolnej Grupy Teatralnej
     • Reyada z udziałem Szkolnej Grupy Teatralnej

     • W sobotni wieczór, 3 grudnia 2022 roku, podczas tegorocznej Reyady członkowie Szkolnej Grupy Teatralnej zaprezentowali program artystyczny pt. „Cztery pory roku”. Gospodarzem uroczystości była Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kazimierzy Wielkiej, z którą nasza szkoła współpracuje już od wielu lat.

      Polonistki i opiekunki grupy teatralnej, pani Sylwia Psica i Anna Adamczyk, przygotowały ciekawe fragmenty utworu Mikołaja Reja, ukazujące piękno życia i uroki przyrody w różnych miesiącach roku. Zadbały również o nastrojową dekorację, stosowne kostiumy i rekwizyty oraz klasyczną muzykę. Całość scenografii oraz naszych szkolnych aktorów możemy obejrzeć w galerii zdjęć, dzięki licznym fotografiom wykonanym przez pana Łukasza Gądzika. W czasy renesansu wprowadził widzów Alan Gruszka z klasy I TO, który wcielił się w rolę „ojca literatury polskiej”. Postać wiosny zaprezentowała Natalia Jałocha z klasy I TE, latem została Natalia Psica z klasy I TI, jesienią - Karolina Cichy z klasy III TE, a zimą - Lena Fakowska z klasy II TE. Uczennice poczęstowały gości plonami natury z odpowiednich pór roku, by doświadczyli oni czegoś miłego i dla duszy i dla ciała. Tę regułę zastosowali również organizatorzy Reyady, którzy całość spotkania zakończyli ucztą staropolską. Zgodnie z opinią pani dyrektor Wiolety Fryt trwająca kilka godzin wyjątkowa podróż w czasie uzmysłowiła wszystkim piękno XVI wieku i wyjątkowość każdej z pór roku.

    • Doradztwo zawodowe
     • Doradztwo zawodowe

     • W ramach doradztwa zawodowego, szkołę odwiedziła na zaproszenie byłej wychowawczyni Beaty Szmigiel, absolwentka Karolina Mzyk. Karolina spotkała się z klasą II technikum ekonomicznego w której przedstawiła ciekawą prezentację  o, czasach kiedy była uczennicą szkoły. Następnie zachęcała do kontynuacji studiów na kierunku ekonomicznym , które z powodzeniem zakończy w tym roku szkolnym. Uświadomiła młodszym koleżanką i kolegą jak wiele zyskała dzięki nauce w technikum ekonomicznym. Przedmioty kierunkowe na studiach nie sprawiają jej żadnego kłopotu, ma możliwość zaliczania egzaminów przed terminem. Opowiedziała o swoich sukcesach, od roku prowadzi własną firmę cukierniczą Smakowitości. Wszyscy uczniowie i nie tylko mogli spróbować pysznych wypieków. Karolina dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy częściej.

    • Mikołajki
     • Mikołajki

     • Jak co roku 6 grudnia szkołę odwiedził Święty Mikołaj w towarzystwie Pani Mikołajkowej. Przechadzając się po korytarzach rozdawał grzecznym dzieciom prezenty. W szkole niesamowita atmosfera panuje już od  poniedziałku, gdy w holu zabłysły światełka na żywej choince, którą w tym roku zorganizowali i  udekorowali z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego uczniowie klasy IV technikum agrobiznesu. Mamy nadzieję że ta wyjątkowa atmosfera, będzie nam towarzyszyła już do  Świąt

    • Tydzień z wolontariuszami
     • Tydzień z wolontariuszami

     • Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w naszej szkole został zorganizowany tydzień z wolontariuszami. W ramach działań dnia 2 grudnia 2022r. wolontariusze odwiedzili uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Cudzynowicach gdzie zorganizowali zajęcia - W krainie świętego Mikołaja  oraz obdarowali uczniów całej szkoły prezentami. 6 grudnia  2022 r. został zorganizowany Turniej Mikołajkowy, którego celem była wspólna zabawa uczniów klas pierwszych i drugich Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach oraz promowanie wolontariatu. Na uczestników turnieju czekał bonus niespodzianka oraz słodkie upominki. W wieczorne mikołajkowe popołudnie  wolontariusze odwiedzili mieszkańców  internatu ZPSRW w Cudzynowicach, dla których każdego roku przygotowują prezenty mikołajkowe – tym razem były to własnoręcznie robione pierniki oraz słodkie czekoladki.

    • Integracja międzypokoleniowa
     • Integracja międzypokoleniowa

     • W czwartkowe popołudnie wolontariuszki  z ZSR w Cudzynowicach  w ramach integracji międzypokoleniowej i przełamywania barier społecznych  wybrały się na przedświąteczną  wizytę do buskiego hospicjum. W ramach dzisiejszych zajęć wolontariuszki wraz z podopiecznymi wykonywały ozdoby świąteczne na drutach. Celem wyjazdu była aktywizacja i integracja międzypokoleniowa osób niepełnosprawnych, w starszym wieku oraz młodych ludzi. Nasi uczniowie poznali dzięki temu inne, ciekawe formy spędzania wolnego czasu. W ramach podziękowań za wspaniała lekcję podopieczni hospicjum otrzymali od dziewcząt tyle metrów włóczki, ile jest z Cudzynowic do Buska-Zdroju. Wolontariuszki technikum usług fryzjerskich zadbały również o piękne fryzury podopiecznych buskiego hospicjum.

    • Zawód fryzjer
     • Zawód fryzjer

     • Wolontariuszki naszej szkoły, uczennice klasy IV Technikum Usług Fryzjerskich  w ramach współpracy z Zespołem Placówek Szkolno  – Wychowawczo i Rewalidacyjnych  w Cudzynowicach oraz z salonem fryzjerskim Sissi  zorganizowały warsztaty fryzjerskie pod okiem pani Sylwii. Zajęcia miały na celu przybliżenie uczniom ZPSWR zawodu fryzjera od strony teoretycznej i praktycznej. Młodzież poznała pracę fryzjera – czynności jakie wykonuje, narzędzia pracy, nazwy fryzur, techniki fryzjerskie.