• Spotkanie z przedstawicielami KPP w Kazimierzy Wielkiej
     • Spotkanie z przedstawicielami KPP w Kazimierzy Wielkiej

     • Dzisiaj, tj. 28 marca, uczniowie klas IV TE/TI oraz IV TO/TUF wzięli udział w ciekawej godzinie wychowawczej zorganizowanej przez psychologa szkolnego – panią Agnieszkę Pyszyńską z udziałem przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej: asp. szt. Dariuszem Juszczakiem oraz asp. Adamem Janickim.

       „Uzależnienia stanowią poważny problem w społeczeństwie XXI wieku. Niszczą nie tylko ciało, ale również umysł. Uzależnić można się bardzo łatwo i niemal od wszystkiego. Zwykle zaczyna się niewinnie, a utrata kontroli następuję szybko i niepostrzeżenie. Uzależnienia to złożony problem dzisiejszej medycyny i psychologii.” – od takich słów rozpoczęło się dzisiejsze spotkanie.

      Młodzież mogła zapoznać się z krótką prezentację przygotowaną przez psychologa  poruszającą tematykę przyczyn uzależnień, sposobów ich leczenia oraz ich negatywnych skutków.

      Uczniowie wysłuchali Policjantów, którzy rzeczowo i precyzyjnie opowiedzieli o konsekwencjach jazdy autem pod wpływem alkoholu, bądź innych środków odurzających.

      Zaproszeni goście udostępnili materiały filmowe  dotyczące dopalaczy oraz wypadków drogowych po spożyciu narkotyków.

      W związku z tym, że problem uzależnień jest bardzo obszerny i trudny, nie udało się poruszyć wielu istotnych kwestii związanych z tematyką uzależnień.

      W najbliższym czasie koordynator dzisiejszego spotkania planuje kontynuację tego typu działań profilaktycznych.

    • Debata z ekspertem
     • Debata z ekspertem

     • W ramach III edycji projektu Złote Szkoły NBP, uczniowie klasy I technikum ekonomicznego zorganizowali debatę z ekspertem. Drużyna zaprosiła panią doktor Elizę Sułkiewicz, która opowiedziała o Narodowym Banku Polskim jako strażniku pieniądza. Uczniowie dowiedzieli się o zabezpieczeniach banknotów, o tym, że to NBP czuwa nad ilością pieniądza w obiegu oraz jego wartością. Uczestnicy debaty  poszerzyli swoja wiedzę na temat możliwości wpływania na wysokość inflacji i narzędzi jakimi dysponuje NBP.

    • Dzień Przedsiębiorczości
     • Dzień Przedsiębiorczości

     • 22 marca 2023 r. po raz dwudziesty obchodzono w Polsce Dzień Przedsiębiorczości – program jednodniowych wizyt w wybranej firmie/instytucji na wybranym stanowisku pracy, organizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości,  pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudy.

      Tego dnia ponad 20 uczniów z klasy II Technikum Ekonomicznego udało się do następujących lokalnych firm i instytucji, które wyraziły zgodę na przyjęcie uczestników na wybrane przez nich stanowiska, i tak: Biuro Rachunkowe PROFIT - Proszowice: Karolina Bzdoń; Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A – Oddział w Kazimierzy Wielkiej: Alicja Witkowska, Nikola Nawrot; Przychodnia Weterynaryjna „BOMA” s.c. Odonów: Martyna Skalska, Julia Kozik; Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krzczonowie: Nikola Parada; Salon Fryzjerski NewLook Bejsce: Julia Kurek; MARSYLIA Serwis Wulkanizacja Kazimierza Wielka: Franciszek Swat; Gospodarstwo Rolne TARA Jankowice: Ilona Stalmach; GRUPA STEF-BUD Winiary: Aleksandra Belica; F.H.U ROLMET Kazimierza Wielka: Natalia Klamka, Julia Turek, Roksana Obałek, Eliza Mucha; F.P.U.H. „CEK” Słaboszów: Ciesielska Aleksandra, Kinga Zając; Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka – filia w Kazimierzy Wielkiej: Kacper Pudo, Nikola Kozieł; Powiatowy Urząd Pracy w Kazimierzy Wielkiej: Dominik Gzywna; Salon Fryzjerski Paulina Sztaba Kazimierza Wielka: Lena Fakowska; Kancelaria Finansowo-Prawna Zawrzykraj Adam Wojciechów: Dawid Chumikowski; Urząd Miasta i Gminy Skalbmierz: Martyna Jaskuła, „SISSI” Salon Fryzjerski Sylwia Psuj Kazimierza Wielka: Ewelina Rokita.

      To dzięki uprzejmości powyższych firm i instytucji była to dla uczniów żywa lekcja przedsiębiorczości pozwalająca uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące specyfiki danego zawodu, wymaganych kwalifikacji i predyspozycji do wykonywania pracy na danym stanowisku. Ponadto umożliwiła uczniom poznanie relacji interpersonalnych dla dobrego funkcjonowania w miejscu pracy. Unaoczniła młodym ludziom konieczność dostosowania się do zmieniających się warunków pracy.

      „Dzień Przedsiębiorczości” inspiruje młodzież do refleksji nad swoją przyszłością zawodową i umożliwia pierwsze kontakty ze światem pracy.

      Tegoroczni uczestnicy „Dnia Przedsiębiorczości” wraz z opiekunem Bogusławą Lech składają serdeczne podziękowania dla tych wszystkich firm i instytucji, które umożliwiły uczniom udział w tym dniu i dały szansę do poszerzenia treści programowych oraz zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonych zawodach w przyszłości.

    • Światowy Dzień Wody
     • Światowy Dzień Wody

     • 22 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Wody. W tym roku jego hasło przewodnie brzmi: „Przyspieszenie zmian”.

      Z tej okazji uczniowie klasy I  technikum informatycznego wzięli udział w programie edukacyjnym zorganizowanym przez Polską Akcję Humanitarną  oraz nagrali krótki film dotyczący  racjonalnego wykorzystania i oszczędzania wody. Natomiast uczniowie klasy III technikum ekonomicznego wykonali gazetkę informacyjną dotyczącą obchodów tego dnia.

    • Wycieczka klasy I TE
     • Wycieczka klasy I TE

     • Uczniowie klasy I technikum ekonomicznego mieli dziś okazję przekonać się jak to jest trzymać w ręce ponad 3 miliony złotych w złocie. Była to jedna z wielu atrakcji jakie czekały na uczestników wycieczki przedmiotowej do krakowskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego.

      Krakowski Salon Ekonomiczny w bardzo przystępny sposób przedstawia historię pieniądza na ziemiach polskich. Korzystając z przygotowanych tablic interaktywnych, uczniowie mogli poznać średniowieczne ceny i zarobki, a także zobaczyć jak działały pierwsze mennice i jak przez wieki zmieniał się skład oraz wygląd monet a także wartość pieniądza.

      Ostatnim punktem wystawy było przedstawienie monet i banknotów kolekcjonerskich a także jednej ze sztabek złota, w których Narodowy Bank Polski przechowuje majątek państwa. Młodzież poznała dzieje polskich zasobów złota, ich wartość oraz funkcje. Prawie każdy z uczestników spróbował podnieść 12-kilogramową sztabkę, co spowodowało, że troszkę złotego pyłu zabrali ze sobą.

      Uczniowie wrócili więc „ozłoceni” i zadowoleni ale i bogatsi o wiedzę o pieniądzu i działalności NBP.

    • Tydzień Kultury Języka 2023
     • Tydzień Kultury Języka 2023

     • Nasza szkoła, podobnie jak inne placówki w województwie, po raz kolejny przyłączyła się do obchodów XXXI Jubileuszowego Tygodnia Kultury Języka. Przewodnie hasło tegorocznego  projektu stanowiły słowa polskiej Noblistki – Wisławy Szymborskiej: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

       Z tej okazji w piątek, 17 marca 2023 roku, uczniowie klas II- IV  wzięli udział w Konkursie czytelniczo - fotograficznym, zorganizowanym przez polonistkę - p. Annę Adamczyk. Młodzież została zaproszona do „zabawy czytaniem”, bo właśnie szeroko pojęta sztuka czytania, stawiania pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi były motywem przewodnim w poszczególnych konkurencjach. Uczniowie wykonali fotografie, na których ukazali „zaczytanie się”, wzięli udział w quizie czytelniczym ze znajomości lektur oraz pięknie czytali poezję Wisławy Szymborskiej. Była to chwila nie tylko dobrej zabawy ale także czas zdobywania nowych doświadczeń czytelniczo – językowych. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie a zwycięzcom gratulujemy!

    • Pielgrzymka na Jasną Górę
     • Pielgrzymka na Jasną Górę

     • W środę, 15 marca 2023r., grupa maturzystów z klas: IV te/ tuf i IV agr/ tb wraz ze swoimi wychowawczyniami- p. Anną Adamczyk, p. Anną Zawrzykraj oraz ks. Marcinem Bączkiem i ks. Krzysztofem Gibasem udała sie na pielgrzymkę do Częstochowy. Uczniowie klas IV wzięli udział we mszy świętej, zawierzyli siebie przed Cudowym Obrazem Matki Boskiej,  a następnie uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na wałach klasztoru. W drodze powrotnej był czas na posiłek i seans filmowy.

    • Egzamin próbny
     • Egzamin próbny

     • Do próbnego egzaminu maturalnego z matematyki przystąpiło blisko 50 uczniów klas czwartych technikum po szkole podstawowej. Nie są to zatem tegoroczni maturzyści. Rozwiązywali tylko niektóre zadania dotyczące zrealizowanego dotychczas materiału. Była to dla nich pierwsza próba przed egzaminem dojrzałości, z którym zmierzą się w przyszłym roku szkolnym. Uczniowie przystąpili wyłącznie do egzaminu z matematyki. Dzięki temu mogli zaznajomić się z nowymi typami zadań zawartymi w arkuszu maturalnym od 2023r. 

    • Wielkie otwarcie już za nami ...
     • Wielkie otwarcie już za nami ...

     • ​​​​​​​14 marca w naszej szkole  odbyło się uroczyste podsumowanie projektu  „Knowledge garden”-  "Ogród wiedzy"  w ramach ogólnopolskiej olimpiady "Zwolnieni z teorii". W tym dniu obecnością zaszczycili nas m.in. wicestarosta powiatu kazimierskiego Pan Michał Bucki, dyrektor ZPSRW w Cudzynowicach  Pan  Jacek Sambór, a także sponsorzy projektu Pan Radosław Gruszka, Pan Zbigniew Przebieracz i Pan Daniel Czajka. Wśród przybyłych zabrakło pozostałych darczyńców, Pana Zbigniewa Frączka, Pana Grzegorza Szmigla i Pana Stanisława Pietrzyka, których niestety zatrzymały sprawy firmowe. Po powitaniu głos zabrał dyrektor szkoły Pan Jacek Nowak podsumowując sam projekt, którego głównym celem było przygotowanie miejsca wypoczynku i rekreacji  dla uczniów i okolicznych mieszkańców miejscowości Cudzynowice. Pan dyrektor podkreślił, że jest dumny ze swojej młodzieży, gdyż nie jest to jedyny projekt społeczny realizowany w tym roku w szkole i zakończony sukcesem. Podkreślił, że uczniowie, dzięki  realizacji projektu, otrzymają tytuł finalisty olimpiady i dodatkowe punkty przy rekrutacji na wyższe uczelnie, m.in. na  Uniwersytet Śląski. Uczennice Karolina Bzdoń, Nikola Nawrot, Natalia Klamka, Julia Turek, Nikola Parada i Alicja Witkowska przez pół roku realizowały projekt :  ustaliły harmonogram działań, potrzebny budżet, pozyskały sponsorów i partnerów, zgromadziły potrzebną dokumentację i przygotowały otwarcie ogródka. Opiekę i merytoryczne wsparcie zapewniła nauczycielka szkoły Pani Beata Szmigiel. Wszyscy zebrani podkreślili rolę takich inicjatyw w kształtowaniu lepszej przyszłości  uczniów. Dzięki takim projektom młodzież nabywa niezbędne kompetencje potrzebne do rozwoju osobistego i budowania przyszłej kariery.

    • Realizujemy projekt w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii
     • Realizujemy projekt w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii

     • Ponad stuosobowa grupa uczniów z naszej szkoły wraz z nauczycielami wyruszyła dziś na akcję sprzątania ścieżki rowerowej. Akcja jest elementem projektu realizowanego przez grupę uczniów z klasy I technikum ekonomicznego w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Grupa projektowa „Czysta Ścieżka” zaplanowała to wydarzenie, aby biegnący przy terenie szkoły fragment ścieżki rowerowej stał się przyjemniejszy dla użytkujących Eurovelo 11.

      EV 11 to Szlak Europy Wschodniej, który rozpoczyna się w Atenach, a kończy w Nordkap w Norwegii. Trasa obejmuje Norwegię, Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię Północną i Grecję. Jej całkowita długość to 6 550 km. Niektórzy rowerzyści mówią o tym szlaku „Bestia Wschodu”.

      Przez Polskę przebiega 762 – kilometrowa część tego szlaku, z czego lokalny fragment biegnący od Lekszyc do Wiślicy przez Kazimierzę Wielką ma długość około 40 km.

      Dziś uczniowie, realizując projekt, przygotowali na nowy sezon rowerowy ponad dwukilometrowy fragment ścieżki. Przez akcję młodzież chce zachęcić wszystkich do dbania o wspólne dobro oraz do organizowania tego typu przedsięwzięć na innych fragmentach trasy.

    • Unijny Krąg
     • Unijny Krąg

     • W dniu 14 marca odbył się w naszej szkole 1 etap Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej "Unijny Krąg". W konkursie wzięły udział klasy I TO/TUF, II TE i III TE. Do 2 etapu zakwalifikowali się uczniowie, którzy uzyskali powyżej 27 punktów.

    • Dzień Kobiet
     • Dzień Kobiet

     • W dniu 8 marca w naszej szkole odbył się Koncert życzeń pod hasłem: Kobiety są… Program został przygotowany przez Samorząd Uczniowski, a prowadzili go Karolina Cichy i Piotr Celuch. Uroczystość zainicjowała piosenka Wilków – „Baśka”, wykonana przez uczniów klasy I TE Jakuba Grzywnę,  Pawła Niedźwiedzia i Marcela Stokłosę, na gitarze wspierał chłopców Bartek Paś uczeń klasy III TI. Kolejny utwór dedykowany wszystkim koleżankom  ze szkoły to „Być kobietą „ -Alicji Majewskiej choreografię do tego utworu wykonali uczniowie klasy II TE  Lena Fakowska, Franek Swat i Kacper Pudo. Na scenie pojawili się następnie uczniowie klasy III Tagr Bartek Koziara, Piotrek Marzec, Mateusz Kupiec i Jakub Stalmach  którzy swoim wykonaniem piosenki –„Kobiety są gorące” porwali całą publiczność. Ostatni utwór to piosenka „Bo ja cię Kochom” do której energicznie zatańczyły uczennice z klasy III TE. Po koncercie wszystkie Panie otrzymały lizaki w kształcie kwiatów, a specjalne życzenia dla płci pięknej złożył w imieniu wszystkich panów Pan dyrektor Jacek Nowak.

    • Wizyta w hospicjum
     • Wizyta w hospicjum

     • Jak co roku przed Dniem Kobiet  wolontariuszki  klasy IV technikum usług fryzjerskich  udały się do podopiecznych Buskiego Hospicjum. Rozwijając swoje pasje poprzez takie małe rzeczy chcą sprawić, żeby panie poczuły się wyjątkowo, żeby miały świadomość, że są i mogą być pięknymi kobietami, także w takim miejscu, jakim jest hospicjum.

    • Wojskowe Centrum Rekrutacji
     • Wojskowe Centrum Rekrutacji

     • W dniu 6 marca uczniowie klasy IV TE/TI oraz IV TO/TUF spotkali się z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji w Busku Zdroju. Młodzież mogła dzięki temu dowiedzieć się jak osiągnąć wymarzony cel - zostać zawodowym żołnierzem.

    • 16 edycja 24 - godzinnego Maratonu Pływackiego za nami
     • 16 edycja 24 - godzinnego Maratonu Pływackiego za nami

     • Młodzież z naszej szkoły w dniach 4-5 marca 2023r. uczestniczyła w wyjątkowym wydarzeniu, które już po raz szesnasty odbyło się na basenie Kazimierskiego Ośrodka Sportowego. Mowa tu o 24-godzinnym Maratonie Pływackim. W tym roku uczniowie byli zarówno zawodnikami, jak i sędziami maratonu. Jedna z uczestniczek zdobyła puchar za I miejsce w kategorii szkół średnich, a kolejna statuetkę dla Najsympatyczniejszego Sędziego Maratonu.

    • Po raz kolejny "Poznajemy swoje prawa w pracy"
     • Po raz kolejny "Poznajemy swoje prawa w pracy"

     • Dnia 3 marca 2023r. w Kielcach w Akademii Nauk Stosowanych odbył się etap okręgowy konkursu: „Poznaj swoje prawa w pracy”- pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki, realizowany przez Okręgowy Inspektorat Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach. Celem konkursu jest promocja proaktywnych postaw i osiągnięć uczniów szkół ponadpodstawowych w zakresie wiedzy o bhp i prawie pracy a także upowszechnianie idei kultury bezpieczeństwa oraz wagi dbałości o jakość stanowisk pracy i bezpieczeństwa pracy.

      Każda szkoła reprezentowana była przez dwóch uczniów, którzy uzyskali najlepsze wyniki

      w eliminacjach szkolnych. W konkursie uczestniczył również Zespół Szkół Rolniczych                 z Cudzynowic realizując w swojej szkole zajęcia z zakresu: „Kultury bezpieczeństwa”.

      ZSR Cudzynowice na etapie okręgowym konkursu reprezentowały uczennice klasy II Technikum Ekonomicznego: Nikola Nawrot i Alicja Witkowska których opiekunem merytorycznym jest pani Bogusława Lech. Uczennice rozwiązywały test składający się z 35 pytań testowych (jednokrotnego i wielokrotnego wyboru) z zakresu znajomości prawa pracy oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Uczennice znalazły się w grupie osób wyróżnionych za co otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe.

      Gratulacje i nagrody uczennicom wręczyli zaproszeni goście: Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Kielcach – pan Jan Jóźwik, pani Ewa Pietraszek - przedstawiciel Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty, pan Tomasz Barański – Nadinspektor pracy OIP Kielce, pan Stanisław Golmento – główny specjalista OIP Kielce.