• Cztery lata w szkole - cztery pory roku
     • Cztery lata w szkole - cztery pory roku

     • W piątek 28 kwietnia pożegnaliśmy tegorocznych absolwentów. Uroczystosć przygotowali uczniowie klas przedmaturalnych IV TO/TUF i IV TE/TI pod okiem wychowawców pani Sylwii Psicy i pani wicedyrektor Wiolety Fryt. 

      W tym roku szkolnym mury Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach opuściły trzy klasy: IV TE/TUF (wych. Anna Adamczyk), IV AGR/TB (wych. Anna Zawrzykraj) oraz IV TI (wych. Łukasz Gądzik). Najlepsi z uczniów otrzymali dyplomy i nagrody za osiągnięcia w nauce i sporcie oraz zaangażowanie w życie szkoły. Nagrodę za najlepsze wyniki w bloku agrobiznes wręczył Przewodniczący Powiatowej Izby Rolniczej, pan Krzysztof Ziętek. 

      W programie artystycznym młodzież porównała cztery lata nauki do czterech pór roku. Wiosna to czas beztroski, lato - okres nauki zdalnej, jesień to wkraczanie w dorosłość, zima - czas przygotowań do egzaminów zawodowych i maturalnych. Na nową drogę życia tegoroczni absolwenci otrzymali od swoich młodszych kolegów upominki symbolizujące matematyczną precyzję i polonistyczną kreatywność.

    • Wycieczka klasy IV TI
     • Wycieczka klasy IV TI

     • Koniec kwietnia to dla uczniów klas maturalnych niemal koniec szkolnej przygody. Przed nimi już tylko (albo aż!) matura. Egzamin dojrzałości, który sprawdzi poziom ich wiedzy i umiejętności. Wychowawcą uczniów klasy 4 technikum informatycznego jest nauczyciel wychowania fizycznego. BPS to w nomenklaturze sportowej bezpośrednie przygotowanie sportowe. Nie mogło go więc zabraknąć również przed maturą. Uczniowie udali się na Podhale gdzie rozmowy toczyły się wokół Lalki, Ludzi bezdomnych, Pana Tadeusza... równań i nierówności, rachunku prawdopodobieństwa i funkcji, trójkątów wpisanych w koło i kół opisanych na trójkącie... Nauka to nie wszystko. By oczyścić umysły wszyscy udali się na relaks do chochołowskich term.Drugiego dnia wyspani wypoczęci odbyliśmy jeszcze jedną lekcję. Lekcje (prze)życia. Podstawową wiedzę z zakresu RKO powinien znać każdy. Rozszerza ona Łańcuch życia. Uczniowie IV TI wiedzą w jaki sposób należy poprawnie wykonać RKO i jak zachować się w przypadku zagrożenia życia. Oby tylko nigdy nie musieli z tej wiedzy korzystać.Ten dwudniowy wyjazd był połączeniem przyjemnego z pożytecznym.

    • Dzień Ziemi z CEO
     • Dzień Ziemi z CEO

     • W bieżącym roku szkolnym młodzież klas I i II technikum informatycznego celebrowała  obchody Dnia Ziemi z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Uczniowie w pierwszym etapie 18 kwietnia uczestniczyli w webinarze „Cała szkoła na rzecz środowiska” dotyczącym lokalnych działań na rzecz przyrody i relacji człowieka z naturą. Drugi  etap miał miejsce 21 kwietnia podczas którego uczniowie wykonywali zadanie główne w ternie. Zadanie to rozwijało umiejętność obserwacji bezpośredniego otoczenia oraz dostrzegania powiązań między różnymi elementami środowiska naturalnego, a człowiekiem i jego działalnością. Proekologicznym działaniem na rzecz środowiska było porządkowanie przezuczniówterenu wokół szkoły. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi  przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kazimierzy Wielkiej zostały zawieszone budki lęgowe dla ptaków i hotel dla owadów. Działania te zmierzają do zwiększenia liczby  bioróżnorodności gatunkowej w środowisku. Budowanie więzi z przyrodą jest bardzo ważne, aby móc później zaangażować się w działania na jej rzecz, a także na rzecz ochrony klimatu.

    • Olimpiada Zwolnieni z Teorii
     • Olimpiada Zwolnieni z Teorii

     • W mijającym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły realizowali aż cztery projekty społeczne w ramach ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Ciężka praca i zaangażowanie zaowocowały sukcesem. Wszystkie projekty zostały ukończone, a członkowie każdego z zespołów uzyskali tytuły finalistów, co gwarantuje im dodatkowe punkty przy rekrutacji na krajowe i zagraniczne uczelnie.

      Projekty: „Knowledge garden”, „Czysta ścieżka”, „Włącz myślenie – zadbaj o psa!” oraz „Znosimy bariery” realizowało łącznie 28 uczniów z I i II klasy technikum ekonomicznego, co pozwoliło szkole uplasować się na 2 miejscu w województwie i na 60 w Polsce (spośród 411 uczestniczących szkół!). Jeden z projektów - Knowledge Garden otrzymał w tym roku zaszczytny tytuł - Brązowego Wilka.

      W miniony piątek - 21 kwietnia,  odbyła się w Warszawie uroczysta Gala Finałowa Olimpiady, w której uczestniczyli nasi finaliści wraz z opiekunkami. Prowadzący wydarzenie wielokrotnie podkreślali, że Olimpiada Zwolnieni z Teorii kształtuje kompetencje kluczowe i wprowadza innowacyjne metody nauczania, a jej finaliści otrzymują międzynarodowy certyfikat potwierdzający umiejętność zarządzania projektami, który jest bardzo ceniony przez pracodawców.

      Korzystając z okazji i pięknej pogody uczniowie postanowili zrobić sobie małą wycieczkę po Starym Mieście. Spacerując wzdłuż Wisły dotarli do słynnej Kolumny Zygmunta stojącej przy Zamku Królewskim. Stamtąd wybrali się do klimatycznego rynku, na którym przygrywał kataryniarz i pod Pałac Kultury i Nauki. „Następnym razem przyjedziemy do Warszawy na dłużej” – podsumowali wyjazd zmęczeni, ale zadowoleni uczestnicy.

    • Turniej Trzech Rakiet - tenis ziemny
     • Turniej Trzech Rakiet - tenis ziemny

     • Turnieju Trzech Rakiet organizowany jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu woj. świętokrzyskiego oraz dla nauczycieli i pracowników oświaty przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Obejmuje łącznie trzy dyscypliny: badminton, tenis stołowy i tenis ziemny.Na kieleckich kortach 20 kwietnia odbyły się rozgrywki tenisa ziemnego. Nasi reprezentanci kolejny raz udowodnili, że należą do sportowej elity województwa. W najtrudniejszej i najbardziej wymagającej dyscyplinie spośród tych które obejmował cały turniej zajęli wśród chłopców 9 - Sebastian Leśniewski oraz 3 - Filip Juszczyk miejsce, a wśród dziewcząt 8 - Wiktoria Gajówka. Wszystkim dziękujemy za udział i sportową walkę

    • Forum Samorządów Uczniowskich
     • Forum Samorządów Uczniowskich

     • Forum Samorządów Uczniowskich Szkół Powiatu Kazimierskiego w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach to już tradycja. 19 kwietnia 2023 roku odbyło się już czwarte takie spotkanie, w którym uczestniczyła młodzież reprezentująca szkoły naszego powiatu.

      Podczas tegorocznego Zjazdu, uczestnicy zaprezentowali przygotowane na tę okazję filmy pod tytułem „Dzień z życia Samorządu”. Każda ze szkół przedstawiła swoją produkcję. Wszystkie były ciekawe, zrealizowane z sercem i potwierdzające zapał i zaangażowanie w pracę na rzecz społeczności uczniowskich.

      Kolejnym  elementem spotkania były warsztaty pierwszej pomocy przeprowadzone przez pana Łukasza Gądzika. Zajęcia zakończyły się konkursem. Każda z drużyn rozwiązała test, który pozwolił wyłonić zwycięzców. I, II i III miejsce zajęły szkoły podstawowe ze Skalbmierza, Bejsc i Topoli.

      Na zakończenie wicestarosta Powiatu Kazimierskiego – pan Michał Bucki przedstawił krótki wykład na temat roli samorządów w życiu każdego z nas zwracając szczególną uwagę na to jak ważna jest współpraca przy podejmowaniu decyzji i realizacji zadań.

      Nie obyło się oczywiście bez poczęstunku przygotowanego przez klasę i technikum ekonomicznego.

      Spotkanie zakończył dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych – pan Jacek Nowak dziękując gościom za przybycie a opiekunkom Samorządu Uczniowskiego – Beacie Szmigiel i Iwonie Widłak za organizację IV Forum SU. Podziękowania zostały skierowane także na ręce prowadzących – Natalii Jałochy i Natalii Warchoł – uczennic klasy I technikum ekonomicznego, które zastąpiły koleżanki działające w samorządzie, a przebywające obecnie na praktykach w Grecji.

      Goście: uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych w: Kazimierzy Wielkiej (SP nr1), Bejscach, Topoli, Wielgusie, Cudzynowicach, Skalbmierzu, Kamieńczycach, Dobiesławicach i Cieszkowach wyjechali zadowoleni i zapewnili, ze jeszcze wrócą.

    • KATYŃ - pamiętamy…”
     • KATYŃ - pamiętamy…”

     • W czwartkowe przedpołudnie, 13 kwietnia 2023 roku, uczniowie klas pierwszych wzięli udział w programie słowno- muzycznym „Katyń –pamiętamy”. Nasza szkoła corocznie pamięta o Dniu Ofiar Zbrodni Katyńskiej, a w sposób szczególny o postaci kapitana Włodzimierza Leona Krzyżanowskiego, który pochodził z Cudzynowic i został zamordowany w 1940 r. przez Sowietów w Twerze. Młodzież z klasy III TE- Karolina Cichy, Kamila Nawrot i klasy IV TUiSEO/TUF – Aleksandra Stalmach, Konrad Jaskuła oraz Piotr Pomykalski we współpracy z polonistkami: p. Anną Adamczyk i p. Sylwią Psicą, przybliżyła swoim młodszym kolegom mroczną historię Katynia. Program, składający się z wierszy, piosenek, fragmentów filmów oraz prezentacji multimedialnej, był dla uczniów czasem refleksji i wymowną lekcją historii.

      W tym dniu nie zabrakło również reprezentacji naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym w uroczystościach organizowanych przez urząd Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej.

    • Przedświąteczna wizyta w hospicjum
     • Przedświąteczna wizyta w hospicjum

     • Jak co roku wolontariuszki Szkolnego Klubu Wolontariatu pamiętały o podopiecznych buskiego Hospicjum, którym ofiarowały własnoręcznie przygotowane babeczki oraz inne słodkie upominki. Nie zabrakło również kartek świątecznych oraz życzeń.

    • Warsztaty Wielkanocne
     • Warsztaty Wielkanocne

     • W dniu 4 kwietnia grupa naszych wolontariuszy udała się na spotkanie z wychowankami Zespołu Placówek Szkolno Wychowawczo Rewalidacyjnych w Cudzynowicach. Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu przeprowadzili z podopiecznymi ZPSWR warsztaty czytelniczo-plastyczno-muzyczne dotyczące tradycji Wielkanocnych.

    • LEMowisko – ogólnopolski konkurs literacki
     • LEMowisko – ogólnopolski konkurs literacki

     • Uczennice klas informatycznych – Natalia Psica z I TI i Amelia Augustyn z IV TI zostały wyróżnione w ogólnopolskim konkursie literackim, nagrodą były koszulki oraz kubki nawiązujące do twórczości wielkiego mistrza science-fiction – Stanisława Lema.

      Uczennice otrzymały wsparcie od polonistki – Sylwii Psicy, która wprowadziła je w wymogi konkursu i czuwała nad spełnieniem kryteriów formalnych. Zadanie konkursowe polegało na przeczytaniu niedokończonej powieści Stanisława Lema pt. „Sknocony kryminał” i napisanie jej kontynuacji z nawiązaniem do fabuły utworu. Polecenie to nie było łatwe, biorąc pod uwagę, że Lem jest klasykiem światowej literatury fantastyczno-naukowej, a konkurs przyciąga uwagę młodzieży z całej Polski. Tym bardziej zatem gratulujemy uczennicom pomysłowości w tworzeniu dalszych losów bohaterów kryminału i życzymy sukcesów w dalszej twórczej pracy.

    • Spotkanie z podrożnikiem
     • Spotkanie z podrożnikiem

     • Dnia 31 marca  w naszej szkole odbyło się „Spotkanie z podróżnikiem”  panem Dariuszem Rocheckim z grupy Trzask, który opowiadał uczniom o swojej podróży do Kenii. Przedstawił środowisko przyrodnicze, religie, kulturę i tradycje oraz kuchnię tego kraju. Kenia to wschodnioafrykański kraj położony nad Oceanem Indyjskim słynie z najlepszych biegaczy świata, a także wspaniałej przyrody i wielkiej różnorodności zwierząt. Podróż rozpoczęliśmy od wizyty w Mombasie – największym mieście na kenijskim wybrzeżu. Wielu wrażeń dostarczyła relacja z safari i zdjęcia z Rezerwatu Narodowego Masai Mara, gdzie można podziwiać żyjące na wolności żyrafy, słonie, lwy, hipopotamy. Podczas prezentacji nie zabrakło także rekwizytów i pamiątek z Kenii takich jak tradycyjny strój Masajów, który zaprezentował jeden z naszych uczniów czy niepalone ziarna kawy wprost z plantacji. Odwiedziliśmy też wioskę plemienia Samburu, w której nie ma mężczyzn oraz miasto Nanyuki, które leży dokładnie na równiku, gdzie można przeprowadzić proste doświadczenie  wyjaśniające działanie siły Coriolisa. Barwna prezentacja uzupełniona ciekawostkami dotyczącymi Kenii, mieszkających tam ludzi i żyjących zwierząt, pobudziła naszą wyobraźnię. Stała się też zachętą do rozwijania zainteresowań i pasji, poznawania świata i   realizowania marzeń. Ogromne wrażenie zrobiły również piękne zdjęcia z różnych zakątków tego afrykańskiego kraju.

    • Doradztwo zawodowe
     • Doradztwo zawodowe

     • Kolejne spotkanie w ramach doradztwa zawodowego z P. Stanisławą Szubą dyrektorką oddziału PKO w Kazimierzy Wielkiej. Pani dyrektor przedstawiła ofertę banku skierowaną do młodych, przybliżyła korzyści z posiadania konta bankowego i kart płatniczych oraz poinformowała jak bezpiecznie poruszać się po rynku finansowym. Dużym zainteresowaniem cieszyła się tematyka związana z kredytem studenckim, który bank PKO oferuje, jako jedyny w Polsce. Młodzi ludzie mogą korzystać z kredytu przez cały okres trwania studiów a następnie spłacić go 2 lata po ukończeniu szkoły. Uczniowie klasy  IV TI i II TE aktywnie uczestniczyli w spotkaniu . Pani dyrektor na zakończenie spotkania przybliżyła również ścieżkę kariery osób pracujących w bankowości.