• Etap szkolny Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej
     • Etap szkolny Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej

     • W czwartek 18 listopada uczniowie ZSR w Cudzynowicach wzięli udział w VI edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej organizowanej przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.

      Listopad jest dla członków Szkolnego Klubu Filmowego miesiącem przygotowań do interdyscyplinarnej olimpiady z zakresu filmu i mediów. Od 2016 roku, gdy miała miejsce pierwsza edycja tej olimpiady, nasza szkoła zawsze organizuje jej etap szkolny, umożliwiając pasjonatom „sztuki X muzy” sprawdzenie swojej wiedzy. W tym roku w ogólnopolskim teście wzięli udział uczniowie: Adrian Janicki i Bartłomiej Paś z klasy II TI, Justyna Marzec z klasy II TUF, Jakub Kaczmarczyk z klasy III TI oraz Gabriel Łakomy z klasy IV TI. Warto zaznaczyć, że z całej Polski do olimpiady przystąpiło 341 osób ze 138 szkół. 

      Nad przebiegiem części teoretycznej czuwała komisja, w skład której wchodzili nauczyciele: p. Sylwia Psica (opiekun uczniów i przewodnicząca komisji), p. dyrektor Wioleta Fryt, p. Robert Kokosza oraz p. Bogusława Lech. 

      Każda edycja olimpiady skupiona jest wokół innego zagadnienia – w tym roku szkolnym brzmi ono: „Kino a inne sztuki”. Na laureatów czekają: roczne stypendium na studia w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz indeksy na uczelnie w całej Polsce – na różne kierunki od filmoznawstwa, przez dziennikarstwo po organizację produkcji filmowej, jak również akredytacje na festiwale filmowe (m.in. Krakowski Festiwal Filmowy, Nowe Horyzonty we Wrocławiu i Dwa Brzegi w Kazimierzu nad Wisłą), książki oraz filmy na DVD.

    • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
     • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

     • Społeczność naszej szkoły, jak w latach ubiegłych, przyłączyła się do obchodów Międzynarodowego dnia Praw dziecka z UNICEF. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunkami (p. Beatą Szmigiel i p. Iwoną Widłak) oraz zaangażowanymi nauczycielami – p. Agatą Pietrzyk i p. Łukaszem Gądzikiem, zadbali o to, by działania przeprowadzone w szkole tego dnia były wyrazem poparcia dla międzynarodowej akcji.

      Symboliczny niebieski kolor królował tego dnia w elementach garderoby uczniów i nauczycieli a prawa dzieci zostały zapisane na drzwiach sal lekcyjnych i przypomniane podczas warsztatów. Wyrazem jedności z dziećmi na całym świecie było złożenie podpisów na specjalnie do tego celu przygotowanym arkuszu.

      To ważne, by w żadnym zakątku ziemi nikt nigdy nie łamał praw dzieci. Niech wszyscy dorośli usłyszą dziecięce glosy, a ten dzień i działania niech skierują uwagę wszystkich na dzieci i ich prawa.

    • Zwolnieni z teorii !!!
     • Zwolnieni z teorii !!!

     • Jesteśmy otwarci na nowe wyzwania i chcemy zmieniać otaczającą na rzeczywistość. To niektóre z powodów dołączenia przez uczniów klasy I technikum ekonomicznego do zespołu Zwolnionych z teorii. Uczymy się przede wszystkim przez praktykę i zdobywanie nowych doświadczeń, dlatego chcemy zdobywać nowe umiejętności realizując projekty społeczne. Projekty te zmieniają w realny sposób świat na lepsze. Uczniowie pierwszej klasy zrealizują trzy projekty społeczne, dzięki czemu każdy z nich otrzyma międzynarodowy certyfikat z zarządzania wydany przez Project Management Institute ATP, honorowany na wielu uczelniach w Unii Europejskiej.

      Pierwszy projekt – Jesteśmy tacy sami polegał będzie na nagraniu spotu reklamowego poruszającego tematykę tolerancji i akceptacji.

      Drugi projekt – Mój przyjaciel zwierzak to kampania kierująca uwagę wszystkich na los bezdomnych zwierząt.

      Ostatni projekt z kategorii zadanie będzie polegał na modernizacji szkolnego miejsca spotkań uczniów podczas przerw.

      Wszystkie projekty wymagają dużego zaangażowania, poświecenia własnego czasu, zdobycia partnerów oraz sponsorów. Mamy nadzieje, że damy dobry przykład, a w przyszłości dołączą do nas kolejni  uczniowie i razem zmienimy nasze otoczenie. Wkrótce zobaczycie jak.

    • Narodowe Święto Niepodległości
     • Narodowe Święto Niepodległości

     • Z okazji 103. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w holu głównym naszej szkoły powstała scenografia podkreślająca rangę i wartość tego święta.

      Podkreślono w niej szczególne znaczenie „Ojców Niepodległości”: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa i Wojciecha Korfantego. Ich działanie było nieocenione w budowie II Rzeczpospolitej.

      Doznaniom wzrokowym towarzyszyły wrażenia słuchowe, gdyż na każdej przerwie śródlekcyjnej z radiowęzła szkolnego płynęły melodie pieśni „z którymi szliśmy do niepodległości”.

    • Dzień uśmiechu
     • Dzień uśmiechu

     • Uśmiech to magia. Powstaje z niczego i potrafi zdziałać cuda. Wiedzą o tym wolontariusze i uczniowie ZSR w Cudzynowicach, którzy w ramach akcji chcą się podzielić uśmiechem z podopiecznym dziecięcego oddział onkologii w Krakowie. W ramach akcji zebrali szczczoteczki i pasty do zębów. 

    • Akcja znicz
     • Akcja znicz

     • Pamiętamy o tych, którzy kiedyś nas wspierali, uczyli, pomagali oraz o bohaterach walczących w obronie ojczyzny. Nasi uczniowie - członkowie Samorządu Uczniowskiego oraz Szkolnego Klubu Wolontariatu zapalili symboliczne znicze na grobach.

    • „Spotkanie z rynkiem pracy” – prelekcja dla maturzystów
     • „Spotkanie z rynkiem pracy” – prelekcja dla maturzystów

     • Dnia 28 października 2021r. z inicjatywy szkolnego doradcy zawodowego – Pani Bogusławy Lech miała miejsce w naszej szkole prelekcja dla maturzystów pt.: „Spotkanie z rynkiem pracy”.

      Wśród zaproszonych gości był Wicestarosta Powiatu Kazimierskiego – Pan Michał Bucki a także Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kazimierzy Wielkiej – Pan Rafał Gabryś. Zaproszeni goście podczas spotkania z maturzystami przekazali jakże cenne informacje związane z poruszaniem się po rynku pracy.

      Pan Michał Bucki podkreślił, iż wyznacznikiem podejmowanych decyzji przez młodego człowieka powinny być jego uzdolnienia, zainteresowania, preferencje a także wiedza na temat zawodów – w szczególności zawodów przyszłości.

      Pan Rafał Gabryś przedstawił tegorocznym maturzystom formy wsparcia Powiatowego Urzędu Pracy: staże, szkolenia, bony stażowe, bony na zasiedlenie itp. Ponadto wspomniał o zawodach deficytowych na lokalnym rynku pracy.

      Spotkanie uświadomiło uczniom klas IV jak ważna jest znajomość swoich mocnych i słabych stron, oraz jak ważnym elementem na rynku pracy jest właściwa autoprezentacja. Zdobyli również wiedzę z jakich form wsparcia Powiatowego Urzędu Pracy mogą skorzystać po ukończeniu szkoły.

    • Wolontariat ze zwierzętami
     • Wolontariat ze zwierzętami

     • Kiedy to, co trzeba zrobić, łączymy z tym, co jest ciekawe i sprawia frajdę to otrzymujemy efektywną mieszankę. Dziś wolontariusze ZSR i Szkoły Podstawowej w Cudzynowicach połączyli przyjemne z pożytecznym wybierając się na spacery z podopiecznym schroniska Psie Pole w Racławicach. Dbałość o kondycję może kojarzyć się z treningami, wyrzeczeniami. Nic bardziej mylnego! Można to robić w taki sposób, aby każdy miał z tego korzyści, sposób jest tylko jeden - spacer z cudownymi psiakami.

    • Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci
     • Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci

     • Drodzy uczniowie i rodzice !!!Nasza szkoła przystąpiła do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami. ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

      W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

      Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz naszej szkoły.

    • Zostań dawcą szpiku!
     • Zostań dawcą szpiku!

     • W dniu 22.10.2021 roku uczniowie klas III i IV Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach zdobyli wiedzę na temat Fundacji DKMS oraz dawstwa szpiku. W tym dniu chętne osoby mogły również zarejestrować się w naszej szkole jako potencjalni dawcy szpiku kostnego.

      Podczas zajęć przeprowadzonych przez wolontariuszkę- nauczycielkę przedmiotów zawodowych p. Annę Zawrzykraj oraz uczennice klasy IV Technikum Usług Fryzjerskich, młodzież poznała historię Fundacji DKMS, jej misję oraz cele, dane statystyczne dawstwa szpiku oraz historię choroby Amelki, dla której szukamy bliźniaka genetycznego. Dowiedzieli się jakie warunki musi spełniać potencjalny Dawca szpiku kostnego oraz jaka jest droga od Dawcy potencjalnego do faktycznego.

      Akcja została zakończona sukcesem, gdyż zarejestrowały się 43 osoby. Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie i przyłączenie się do tej szlachetnej inicjatywy.

    • Rajd rowerowy do Wiślicy
     • Rajd rowerowy do Wiślicy

     • Wykorzystując najpiękniejszy dzień jesieni 2021 zorganizowaliśmy rajd rowerowy. Uczniowie ZSR pokonali w przepięknych okolicznościach przyrody część szlaku Eurovelo11 jadąc z Cudzynowic do Wiślicy. Plac solny, DOm Długosza, Bazylika Mniejsza, ośrodek wypoczynkowy nad rzeką Nidą.... a w drodze powrotnej porywisty wiatr zwiastujący zmianę pogody... Było SUPER !!! 

    • Biegniemy dalej ...
     • Biegniemy dalej ...

     • Po udanym starcie w pierwszych zawodach biegowych nasi uczniowie uczestniczyli w kolejnych - Drużynowych i indywidualnych Mistrzostwach Gminy w Biegach Przełajowych. Nasza drużyna dziewcząt zajęła 3 miejsce. Indywidualnie wśród chłopców najlepszy rezultat osiągnął Mateusz Sender zajmując drugą lokatę. Gratulujemy osiągniętych rezultatów i dziękujemy wszystkim zawodnikom za sportową rywalizację.

    • Wycieczka do Oświęcimia
     • Wycieczka do Oświęcimia

     • „Ludzie ludziom zgotowali ten los…”

      Medaliony, Z. Nałkowska

       

      W środę, 20 października 2021 roku, uczniowie klas: II Technikum Ekonomicznego, II Technikum Agrobiznesu, Budownictwa i Energetyki Odnawialnej oraz II Technikum Informatycznego wraz z opiekunami: p. M. Zbojak, p. S. Psicą i p. A. Adamczyk uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau. Głównym celem wyjazdu było zapoznanie młodzieży ze zjawiskiem Holokaustu, niszczącą siłą totalitaryzmu oraz budowanie postawy tolerancji i szacunku wobec drugiego człowieka.

      Zwiedzanie rozpoczęliśmy od głównego miejsca w obozie Auschwitz, czyli bramy wejściowej z cynicznym napisem umieszczonym przez Niemców: „Arbeit macht frei” („Praca czyni wolnym”). W czasie naszego „spaceru pamięci” po największym cmentarzysku świata widzieliśmy obozowe baraki, plac apelowy, blok numer 11 i ścianę straceń, fotografie więźniów oraz ich rzeczy osobiste, a także kilometry obozowego ogrodzenia ... Wszystko to oddaje bezmiar okrucieństwa i zbrodni, jaką „ludzie ludziom zgotowali”.

      Kolejnym punktem wyjazdu był oddalony o kilka kilometrów obóz Auschwitz II – Birkenau (Brzezinka), w którym Niemcy przetrzymywali więźniów różnych narodowości. Wchodząc na jego teren przekroczyliśmy wartownię SS, tzw. „Bramę śmierci”, potem udaliśmy się na rampę kolejową, gdzie niemieccy oprawcy dokonywali selekcji. Mogliśmy także zobaczyć pozostałości po barakach, w których przetrzymywano więźniów oraz ruiny komór gazowych z krematoriami.

      Pobyt w byłym obozie koncentracyjnym - miejscu przygnębiającym i smutnym - był dla nas chwilą zadumy i refleksji nad tragicznym losem pomordowanych, ale także lekcją historii, która już nigdy nie powinna się powtórzyć.

    • OTK w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach po raz trzynasty!
     • OTK w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach po raz trzynasty!

     • W dniu 19 października 2021 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty dla uczniów szkół podstawowych w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery trwającego w Polsce w dniach: 18-24.10.2021r.

      OTK to inicjatywa Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczpospolitej Polskiej poświęcona promowaniu poradnictwa zawodowego i wspieraniu działań na rzecz rozwoju i kariery.

      Tegoroczne obchody OTK odbywały się pod hasłem „Wyprawa na 3K: Kariera, Kompetencje, Kreatywność”. Hasło jest wskazówką mówiącą o tym, że kariera edukacyjno-zawodowa w dużej mierze zależy od nas samych…od naszych zainteresowań…kompetencji…kreatywności.

      W dniu 19 października gościliśmy Pana Michała Buckiego - Wicestarostę Powiatu kazimierskiego oraz uczniów szkół podstawowych wraz z opiekunami. Swoją obecnością zaszczyciły nas następujące placówki: Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej, Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej, Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Biernackiego w Wielgusie, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Bejscach, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja w Topoli, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi „Szkoła Twórcza” w Cudzynowicach, Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Ks. Władysława Latosa w Kamieńczykach a także Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Cieszkowach. Zostały dla nich przeprowadzone warsztaty zawodoznawcze pod hasłem zgodnym z hasłem przewodnim OTK-u. Uczniowie czynnie uczestniczyli w zajęciach próbując odpowiedzieć na pytanie: czym jest kreatywność, kariera i kompetencje. 

      Nauczyciele Zespołu Przedmiotów Ekonomicznych czynnie włączyli się w obchody OTK-u w naszej szkole, i tak: Pani Ewelina Zębala-Zając wygłosiła prelekcję na temat projektowania swojej ścieżki kariery zawodowej; Pani Beata Szmigiel przeprowadziła warsztaty na temat kreatywności, podczas których młodzież miała możliwość wykazania się pomysłowością; Pani Beata Stępień przybliżyła uczniom tematykę praktyk zagranicznych odbywających się w Grecji a Pani Bogusława Lech odkryła „świat kompetencji”- uświadamiając jak są one ważne w codziennym życiu i w pracy zawodowej.

      XIII Ogólnopolski Tydzień Kariery dostarczył dużo pozytywnych emocji uczniom, nauczycielom jak i zaproszonym gościom. Koordynator projektu - Bogusława Lech składa serdeczne podziękowania Wszystkim którzy uczestniczyli w XIII OTK-u w Zespole Szkół Rolniczych.

    • Wspólna zabawa to słuszna sprawa
     • Wspólna zabawa to słuszna sprawa

     • W dniu 18 października uczniowie klas maturalnych wzięli udział w wycieczce sportowo- integracyjnej na laserowy paintball w Zoltar Parku oraz do kina.

      Laserowy paintball to doskonała rozrywka i fantastyczna zabawa dla każdego, zapewnia dużą dawkę aktywności fizycznej. Uczniowie mogli również sprawdzić percepcję swoich zmysłów w labiryncie luster jak również powrócić do przeszłości grając w popularne gry dzieciństwa - cymbergaja, piłkarzyki. Po czasie aktywnej rozrywki przenieśli się w świat sci-fi podczas oglądania filmu Venom2.

    • Uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach po raz kolejny w Grecji!
     • Uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach po raz kolejny w Grecji!

     • Po raz kolejny Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach realizuje projekt w ramach programu Erasmus+, Sektor Szkolenia i Kształcenie Zawodowe. Tym razem szkoła otrzymała 150 tysięcy euro na organizację zagranicznych praktyk zawodowych w ramach projektu „Rynek pracy – to proste”, numer 2020-1-PL01-KA102-079584. Dofinansowanie obejmuje 82 uczniów oraz 8 nauczycieli.

      Pierwszy z planowanych dwóch wyjazdów zakończył się kilka dni temu, a udział wzięło w nim 44 uczniów z trzech zawodów. Jest to już trzeci wspólnie realizowany projekt z grecką organizacją przyjmującą – Olympus Eudcation Services. Współpraca, co roku umożliwia organizacje wartościowych praktyk zawodowych dla uczniów kształcących się w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach,

      Od 4 do 15 października 2021 roku 44 uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach pod opieką 4 nauczycieli realizowali 80-godzinny program praktyk zawodowych, a także program edukacyjno-kulturowy zakładający atrakcyjne wycieczki i animacje czasu wolnego. Młodzież miała okazję zwiedzić takie miejsca jak kompleks klasztorny Meteory, wyspę Skiathos, miejscowość Stary Pantaleimon czy Zamek w Platamonas. Zakwaterowani byli w 4* hotelu Poseidon Palace, znajdującym się w miejscowości Leptokarya, na greckiej Riwierze Olimpijskiej. Zapewnił on młodzieży odpowiednie warunki lokalowe, możliwości spędzania wolnego czasu, a także świetnie wyżywienie. Dzięki temu młodzież mogła skupić się na rozwoju osobistym i podnoszeniu swoich kwalifikacji zawodowych.

      W mobilności udział wzięli uczniowie kształcący się w zawodach Technik Informatyk, Technik Ekonomista oraz Technik Usług Fryzjerskich. Realizowali oni zadania praktyczne pod okiem greckich mentorów oraz opiekunów praktyk z ramienia uznanych greckich firm działających w tych sektorach. Pracowali oni zarówno indywidualnie jak i w grupach, w zależności od zleconego zadania, która wynikało z codziennego funkcjonowania firm, ale także programu praktyk. Swoje zadania wykonywali codziennie w wymiarze 8-godzin, natomiast dni weekendowe zostały przeznaczone na całodniowe wycieczki kulturoznawcze.

      Szkoła już na wiosnę 2022 roku planuje organizację kolejnego wyjazdu, w którym tym razem udział weźmie 38 uczniów. Warto także zaznaczyć, że Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach otrzymał akredytację w ramach programu Erasmus+, w ramach której zorganizowane zostaną w najbliższych latach zagraniczne praktyki zawodowe aż dla 280 uczniów. Jest to najprężniej działająca pod tym kątem placówka edukacyjna w regionie, realizująca projekty w ramach programu Erasmus+ oraz Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój od 2016 roku.