• Dzień Edukacji Narodowej
     • Dzień Edukacji Narodowej

     • W czwartek, 13 października 2022 roku, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji młodzież przygotowała krótki program artystyczny pt.: „Edukacja to relacja”. Obfitował on nie tylko w treści poetyckie, ale także w niezwykle wymowny sposób ukazał rolę nauczycieli w procesie wychowania, ich wspólne chwile spędzane z uczniami w szkole, która dla wszystkich jest drugim domem. To właśnie miła atmosfera i pozytywne relacje między nauczycielami a uczniami stają się motywacją do wspólnego działania, co podkreślono w programie. Młodzież, wykorzystując symbolikę bieli i czerni, nastrojową muzykę oraz układy taneczne, wyraziła swoją wdzięczność pedagogom za przekazywaną wiedzę, poświęcenie i cierpliwość. Przedstawienie przygotowały polonistki: p. Anna Adamczyk i Sylwia Psica wspólnie z uczniami klas III i IV: Karoliną Cichy, Patrycją Łudzik, Wiktorią Siwiec, Aleksandrą Żarnowiecką, Kesją Konopką, Joanną Doumbią- Nowak, Aleksandrą Rzepą, Konradem Jaskułą i Mateuszem Jachem. Dekorację wykonały uczennice z klasy IV Technikum Usług Fryzjerskich, zaś piernikowe serca, którymi zostali obdarowani nauczyciele, upiekła Kamila Wicher z klasy IV Technikum Ekonomicznego. Nad oprawą muzyczną czuwali: Bartosz Paś i Adrian Janicki z klasy III Technikum Informatycznego.

    • Targi pracy „Talent Days”
     • Targi pracy „Talent Days”

     • 13 października młodzież z klas IV uczestniczyła w targach pracy i praktyk „Talent Days” w Krakowie. To największe wydarzenie karierowe w Polsce.  Organizatorzy tegorocznej edycji targów przygotowali szeroką ofertę warsztatów. Uczniowie klas IV wzieli udział w warsztatach: „Wstęp do międzynarodowej kariery z wykorzystaniem narzędzi Europass”.  Europasss oferuje kompleksową usługę do skutecznej prezentacji swojego profilu zawodowego na europejskim rynku edukacji i pracy. W trakcie warsztatu zostały scharakteryzowane poszczególne dokumenty oraz sposób ich otrzymania i wykorzystania. Przedstawiona została platforma europass.eu, która jest narzędziem do zarządzania i planowania karierą zawodową. Młodzież mogła skorzystać również z profesjonalnych konsultacji w zakresie sporządzenia idealnego CV.  Bezcenne okazały się bezpośrednie rozmowy z wystawcami. Spotkania te pozwoliły poznać wymagania i oczekiwania pracodawców stawiane przyszłym pracownikom. Przeprowadzone rozmowy umożliwiły także nawiązanie kontaktów z pracodawcami, które z pewnością zaowocują w niedalekiej przyszłości.

    • Europejski Dzień Języków Obcych
     • Europejski Dzień Języków Obcych

     • Europejski Dzień Języków, obchodzony 26 września, ma za zadanie zwrócić uwagę na to, jak ważna jest nauka języków obcych nie tylko w szkole, ale i przez całe życie. Wydarzenie to ma również podkreślić znaczenie wszystkich języków jakimi porozumiewamy się w Europie. W wielu szkołach planowane są większe i mniejsze aktywności promujące to święto. Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach z klas IIITE, IIIAGR i IIITI pod kierunkiem nauczycieli języków obcych przygotowali wyjątkowe przedstawienie w czasie którego młodzież i nauczyciele wzięli udział w quizach przybliżających znajomość i kulturę krajów obcojęzycznych.

    • Wybory Samorządu Uczniowskiego
     • Wybory Samorządu Uczniowskiego

     • Uczniowie naszej szkoły wybrali dziś swoich przedstawicieli. Kandydaci tym razem zaprezentowali wspólne hasło kampanii wyborczej, które brzmiało: „RAZEM dla fajnej szkoły”. 

      Po kilku godzinach pracy komisji, ogłoszono wyniki. Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego został Nikodem Wojnarowicz, zastępcą - Karolina Cichy, a Szymon Śmiech i Aleksandra Żarnowiecka - członkami Rady SU. Gratulujemy i życzymy owocnych działań!

    • Konferencja Samorządów Uczniowskich
     • Konferencja Samorządów Uczniowskich

     • W dniu 3 października odbyło się we Włoszczowej ciekawe spotkanie  dla przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego i Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Tematyka spotkania dotyczyła zaplanowania dalszej ścieżki nauki i kariery z wykorzystaniem możliwości, jakie oferuje region świętokrzyski. Jednocześnie organizatorzy liczyli na informację zwrotną z debaty dotyczącej oczekiwań młodych ludzi wchodzących na współczesny rynek pracy. Naszą szkołę reprezentowali  Karolina Cichy klasa IIITE i Szymon Śmiech klasa II TI.

    • Mamy Super Chłopaków!
     • Mamy Super Chłopaków!

     • Z okazji Dnia Chłopaka przedstawiciele każdej klasy zgłosili się dziś po konkursowe zadania, które musieli znaleźć podążając za wskazówkami umieszczonymi w wylosowanych kopertach.

      Najszybszy okazał się Paweł Niedźwiedź z klasy I TE. W nagrodę trzymał bon na pyszną pizzę. Gratulujemy !

    • Przedstawienie teatralne
     • Przedstawienie teatralne

     • W czwartek, 29 września 2022 roku, grupa 112 uczniów z klas; IV TE/TI, IVTO/TUF, IV TI, IV TE/TUF, IV TAgr/TB udała się do Kazimierskiego Ośrodka Kultury na spektakl pt. „Kolumbowie”. Współpracę z Narodowym Teatrem Edukacji z Wrocławia, wzorem lat ubiegłych, kontynuują nauczyciele języka polskiego – pani Anna Adamczyk i pani Sylwia Psica, zaś nad bezpieczeństwem młodzieży czuwały także: pani Beata Stępień, pani Anna Zawrzykraj, pani Iwona Widłak, pani Ewelina Zębala-Zając i pani Marzena Kusak.

      Przedstawienie opowiadało historię czworga młodych przyjaciół, których beztroskie życie zostało nagle przerwane przez wybuch II wojny światowej.  Radość i miłość odeszły w zapomnienie, ustępując miejsca tragicznej rzeczywistości, przepełnionej śmiercią i dramatycznymi decyzjami. Kolumbowie, zamiast korzystać z uroków życia, zostają członkami organizacji podziemnej i walczą w Powstaniu Warszawskim.

      Spektakl był dla uczniów wymowną lekcją historii, z której wypłynęło przesłanie, aby docenić życie w wolnej Ojczyźnie, szanować poświęcenie wcześniejszych pokoleń i pamiętać, że „wolność nie jest dana raz na zawsze”.

    • Światowy Dzień Jabłka - Jedzmy jabłka na zdrowie!
     • Światowy Dzień Jabłka - Jedzmy jabłka na zdrowie!

     • Powszechnie wiadomo, że jabłka są bogatym źródłem witamin: C, z grupy B, beta karotenu, E, K, błonnika pokarmowego, zwłaszcza pektyny, kwercetyny, antyoksydantów i minerałów.Zawierają wiele związków fenolowych, posiadających udokumentowane właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwalergiczne, a nawet przeciwnowotworowe.

      Mając na uwadze angielskie przysłowie „An apple a day keeps the doctor away”, w środę 28 września, jedliśmy jabłka na zdrowie. Piękne, pachnące, soczyste,  różnych odmian jabłka zagościły w naszej szkole dzięki uprzejmości Aleksandry Rzepy z klasy IV Technikum Ekonomicznego. Jabłek wystarczyło dla każdego. Wspierając swoje zdrowie, jednocześnie mogliśmy pomóc potrzebującym zwierzakom. Zebrane w tym dniu środki zostaną przekazane na rzecz schroniska, z którym współpracuje nasz Wolontariat Szkolny Pomocna Dłoń. W ten sposób chcemy się włączyć w obchodzony 4 października Światowy Dzień Zwierząt.

    • Z wizytą w hospicjum
     • Z wizytą w hospicjum

     • Wolontariuszki klasy IV Technikum Usług Fryzjerskich z Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach rozpoczęły działalność w nowym roku szkolnym, udając się do podopiecznych buskiego hospicjum, których regularnie odwiedzają od 4 lat. Pod okiem pani Sylwii oraz opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu uczą się wykonywania zawodu i rozwijają swoje umiejętności fryzjerskie, a tym samym pomagają innym.

    • Wycieczka klasy I TI oraz I TO/TUF
     • Wycieczka klasy I TI oraz I TO/TUF

     • W ramach integracji międzyklasowej uczniowie klasy I TI oraz I TB/TI udali się na wspólny wyjazd do Krakowa. Celem wycieczki było nawiązanie lepszych relacji wśród młodzieży i wzmacnianie więzi koleżeńskich, a także propagowanie zdrowej rywalizacji opartej na zasadzie fair play, promowanie i upowszechnianie sportu oraz aktywnego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu .

      Uczniowie dwiedzili m.in. Zoltar Park  - miejsce, gdzie mogli spędzić aktywnie czas, biorąc udział w grze zespołowej paintball. Gra w paintball dostarczyła im ogromnych emocji i niezapomnianych wrażeń. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do kina na projekcje filmu ,, Top Gun – Maverick ”.

    • Kiermasz podręczników szkolnych
     • Kiermasz podręczników szkolnych

     • W piątek 16 września 2022r. w naszej placówce odbył się kiermasz podręczników organizowany przez bibliotekę szkolną. Kupujący mieli okazję nabyć książki w bardzo atrakcyjnych cenach. Oprócz podręczników na stoisku szkolnym pojawiły się też repetytoria i zbiory zadań.

      Kiermasz wzbudził zainteresowanie nie tylko uczniów, ale także rodziców. Coroczne wydarzenie stało się już szkolną tradycją.

    • Światowy Dzień Fair Play
     • Światowy Dzień Fair Play

     • 7 września obchodzimy Światowy Dzień Fair Play. To inicjatywa, mająca na celu promocję fair play i wartości etycznych w sporcie i w życiu. Nasza szkoła na zaproszenie Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Klubu Fair Play PKOl włączyła się w obchody Światowego Dnia Fair Play. Wraz z naszą młodzieżą oraz nauczycielami wychowania fizycznego zorganizowaliśmy szereg rekreacyjnych biegów. Uczniowie rywalizowali, ale przede wszystkim dobrze bawili się na szkolnej bieżni, a także na fragmentach trasy EuroVelo11 biegnącej tuż obok naszej szkoły. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział !

    • Narodowe Czytanie
     • Narodowe Czytanie

     • W sobotę 3 września 2022 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami p. Anną Adamczyk i p. Sylwią Psicą oraz wicedyrektor szkoły p. Wioletą Fryt wzięli udział w akcji Narodowego Czytania, którą na naszym terenie przeprowadziła kazimierska biblioteka publiczna.

      Spotkanie zostało zorganizowane w wyjątkowej scenerii zbiornika wodnego, która oddawała klimat tegorocznej lektury – „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Wśród licznego grona miłośników literatury byli uczniowie: Julia Kozik z klasy IITE, Natalia Psica z klasy ITI, Kamila Nawrot z klasy IIITE, Aleksandra Rzepa z klasy IVTE, Oliwier Szarawara z klasy ITI oraz Konrad Jaskuła z klasy IIITO. Młodzież sięgnęła po ballady: „Romantyczność”, „Powrót taty”, „Świteź”, „Lilije”, „Pani Twardowska”, „To lubię”, które przybliżyły słuchaczom czasy romantyzmu.

      Uroczystość rozpoczął Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Kazimierza Wielka, Łukasz Maderak, który odczytał list prezydenta RP, zachęcający do podjęcia akcji Narodowego Czytania. Po prezentacji utworów nastał czas biesiady przy ognisku i rozmów w blasku zachodzącego słońca.

    • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

     • Dziś, po wakacyjnej przerwie, rozpoczęliśmy kolejny rok nauki – 2022/2023. Inauguracja nowego roku szkolnego odbyła się w sali gimnastycznej, gdzie licznie zgromadzili się uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Po wysłuchaniu hymnu państwowego i wprowadzeniu pocztu sztandarowego, głos zabrał pan dyrektor Jacek Nowak. Powitał on wszystkich zebranych, a w sposób szczególny pierwszoklasistów, którym pogratulował dołączenia do naszej wspólnoty szkolnej. Pan dyrektor podkreślił, że Zespół Szkół Rolniczych to placówka, która może poszczycić się liczbą prawie 400 uczniów – stając się tym samym największą w powiecie. Jest to oznaka zaufania do szkoły, ale jednocześnie i wyzwanie, by nadal utrzymać wysoki poziom kształcenia i wypełnić czas uczniów twórczą pracą. Następnie  dyrektor Nowak poinformował o zmianach kadrowych, jakie dokonały się w szkole. Na zasłużoną emeryturę odeszła p. Iwona Janowska- Kierownik Praktycznej Nauki Zawodu i nauczyciel przedmiotów zawodowych w bloku Agrobiznes. Od teraz funkcję Kierownika będzie pełnić pani Bogusława Lech – nauczyciel przedmiotów ekonomicznych, a także Szkolny Doradca Zawodowy. Do Grona Pedagogicznego dołączyło czworo nowych nauczycieli: P. Ewa Adamczyk – Isaki (j. niemiecki), p. Radosław Matyszkiewicz (przedmioty zawodowe w Technikum Odnawialnym), ks. Marcin Bączek (religia) oraz p. Agnieszka Pyszyńska (psycholog szkolny)

      Następnie głos zabrała pani wicedyrektor Wioleta Fryt, która wspomniała o najważniejszych kierunkach polityki oświatowej na nowy rok szkolny oraz zapewniła wszystkich uczniów o wsparciu ze strony dyrekcji i nauczycieli.

      Po zakończeniu części oficjalnej młodzież wraz z wychowawcami udali się do klas, gdzie omówione zostały sprawy organizacyjne.

      Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy siły i motywacji w zdobywaniu wiedzy oraz  rozwijaniu swoich pasji, nauczycielom zaś wytrwałości i aktywnych działań w pracy z młodzieżą.

    • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

     • Droga młodzieży

      Zapraszmy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego, które odbędzie się według następującego porządku:

      08:00 Msza św. w Kościele PW. Wszystkich Świętych w Cudzynowicach

      09:00 spotkanie wszystkich klas na sali gimnastycznej

      10:00 spotkanie z wychowawcami klas według harmonogramu znajdującego się na drzwiach wejściowych do szkoły

    • Dzień Otwarty ZSR Cudzynowice
     • Dzień Otwarty ZSR Cudzynowice

     • 7 czerwca 2022r. odbył się Dzień Otwarty  w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach. Ponad 300 uczniów ostatnich klas szkół podstawowych zapoznało się z bogatą ofertą edukacyjną szkoły, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodzieży i potrzebom rynku pracy.

      Odwiedzający obejrzeli doskonale wyposażone, nowoczesne pracownie lekcyjne. Wzięli udział w różnych konkursach, grach i prezentacjach. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem uczniów ze szkół podstawowych w:  Kazimierzy Wielkiej, Cudzynowicach, Topoli, Opatowcu, Krzczonowie, Cieszkowach, Skalbmierzu, Czarnocinie, Bejscach i Koszycach. Aby uatrakcyjnić ósmoklasistom czas spędzony w placówce, nauczyciele wraz z uczniami przygotowali szereg stoisk pokazowych prezentujących kierunki kształcenia, takie jak: technik ekonomista, technik budownictwa, technik informatyk, technik agrobiznesu, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik usług fryzjerskich oraz liceum ogólnokształcące.

      Każdy ósmoklasista mógł zdobyć wiele cennych informacji o preferowanych przez siebie kierunkach. Ekonomiści zaprezentowali możliwości rozwoju osobistego i ścieżki kariery zawodowej, fryzjerki wykonywały modne fryzury. Na stoisku agrobiznesu młodzież zapoznała się z nowoczesnymi urządzeniami i maszynami rolniczymi, które wzbudzały duże zainteresowanie. Ponadto dużą popularnością cieszył się kierunek technik budownictwa kształcący fachowców poszukiwanym na rynkach pracy, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zawody technik informatyk oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej również miały swoich zwolenników. Uczniowie prezentujący te kierunki wykonywali ćwiczenia praktyczne z użyciem profesjonalnego sprzętu, w który wyposażone są pracownie szkolne.

      Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach, oprócz kierunków technikalnych, ma w swojej ofercie liceum ogólnokształcące. „Misja reaktywacja”, bo tak trzeba nazwać powrót do liceum, funkcjonującego z sukcesem przez wiele lat w placówce. Jest to alternatywa dla ósmoklasistów, którzy nie mają jeszcze sprecyzowanych planów na przyszłość. Dla nich zaprezentowano na stoisku szereg możliwości rozwijania swoich pasji związanych z filmem, teatrem i filozofią.

      Przybyli goście mogli zapoznać się także z działaniami podejmowanymi przez Szkolny Klub Wolontariatu „Pomocna Dłoń”, Samorząd Uczniowski oraz  informacjami dotyczącymi wyjazdów uczniów na praktykę zagraniczną w ramach projektu Erasmus+, który szkoła realizuje od lat. Natomiast uczniowie klasy pierwszej technikum ekonomicznego opowiedzieli o udziale w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”, gdzie odnieśli sukces, otrzymując międzynarodowy certyfikat. Niespodzianką dla odwiedzających była możliwość uwiecznienia wyjątkowych chwil spędzonych w szkole poprzez zrobienie pamiątkowego zdjęcia w fotobudce.

      Korzystając z przepięknej pogody ósmoklasiści w miłej i sympatycznej atmosferze na świeżym powietrzu zostali poczęstowani specjałami z grilla. 

      Podsumowaniem udanego dnia było wspólne spotkanie Dyrekcji, grona pedagogicznego, uczniów, opiekunów oraz zaproszonego gościa - Wicestarosty Powiatu Kazimierskiego - Michała Buckiego na sali gimnastycznej. Pan wicestarosta podkreślał sukcesy i inwestycje w Zespole Szkół Rolniczych zachęcając młodych ludzi do wyboru tej szkoły. Wioleta Fryt – wicedyrektor szkoły wraz z przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego wyłoniły spośród ósmoklasistów zwycięzców konkursów, którym wręczono nagrody i upominki. Pan dyrektor Jacek Nowak  podziękował młodzieży za tak liczne przybycie. Słowa wdzięczności skierował do dyrektorów i nauczycieli szkół podstawowych, dziękując za umożliwienie wychowankom udziału w Dniu Otwartym i dobrą współpracę. Wyraził także nadzieję, że z wieloma osobami spotka się we wrześniu na rozpoczęciu nowego roku szkolnego.

    • Spotkanie z Mistrzem
     • Spotkanie z Mistrzem

     • Dzisiaj w naszej szkole gościł Pan Marcin Kozioł Projekt 80 Rowerów. Podróżnik, właściciel firmy, społecznik. Pan Marcin wygłosił prelekcję dla młodzieży - "Jak połączyć pasję z życiową drogą? Wystarczy chcieć..."

      Dziękujemy za wspaniałe i inspirujące spotkanie!

    • Dzień Przedsiębiorczości
     • Dzień Przedsiębiorczości

     • 6 kwietnia 2022 r. po raz dziewiętnasty obchodzono w Polsce Dzień Przedsiębiorczości – program jednodniowych wizyt w wybranej firmie/instytucji na wybranym stanowisku pracy, organizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudy.

      Tego dnia blisko 20 uczniów z klasy II Technikum Ekonomicznego udało się do następujących lokalnych firm i instytucji, które wyraziły zgodę na przyjęcie uczestników na wybrane przez nich stanowiska, i tak: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej: Trzaska Natalia, Bałaga Julita, Biel Jessica, Trojanowska Weronika; Biuro Rachunkowe „AUDYT” Sp.z.o.o. Kazimierza Wielka: Łuczyk Sylwia, Maj Sylwia; Przychodnia Weterynaryjna „BOMA” s.c. Odonów: Łudzik Patrycja, Siwiec Wiktoria; Salon Fryzjerski Damsko-Męski, Monika Zabagło, Kazimierza Wielka: Sobieraj Martyna, Zabagło Natalia; Agent Ubezpieczeniowy Justyna Kałat, Wielgus: Kocińska Oliwia; CAFFARO, Spółka z.o.o, Sp.k. Słonowice: Cichy Karolina; Firma Dekarska, Grzegorz Nawrot, Odonów: Kamila Nawrot; Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bejscach: Czyżewska Nikola; Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr.3, im. Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej: Żarnowiecka Aleksandra; Transport Osobowy MINI-BUS Andrzej Domagała, Klimontów: Karbowniczek Nikola; Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach: Adamczyk Maria.

      To dzięki uprzejmości powyższych firm i instytucji była to dla uczniów żywa lekcja przedsiębiorczości pozwalająca uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące specyfiki danego zawodu, wymaganych kwalifikacji i predyspozycji do wykonywania pracy na danym stanowisku. Ponadto umożliwiła uczniom poznanie relacji interpersonalnych dla dobrego funkcjonowania w miejscu pracy. Unaoczniła młodym ludziom konieczność dostosowania się do zmieniających się warunków pracy.

      „Dzień Przedsiębiorczości” inspiruje młodzież do refleksji nad swoją przyszłością zawodową i umożliwia pierwsze kontakty ze światem pracy.

      Tegoroczni uczestnicy „ Dnia Przedsiębiorczości” wraz z opiekunem Bogusławą Lech składają serdeczne podziękowania dla tych wszystkich firm i instytucji, które umożliwiły uczniom udział w tym dniu i dały szansę do poszerzenia treści programowych oraz zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonych zawodach w przyszłości.