• Wycieczka klasowa - I TI
     • Wycieczka klasowa - I TI

     • Uczniowie klasy pierwszej technikum informatycznego spędzili dzień Świętego Mikołaja na wycieczce klasowej. Zamiast podjadania słodyczy wybrali się do parku trampolin oraz do kina. Propagowali różne formy rekreacji i aktywnego wypoczynku.

    • Reyada z udziałem Szkolnej Grupy Teatralnej
     • Reyada z udziałem Szkolnej Grupy Teatralnej

     • W sobotni wieczór, 3 grudnia 2022 roku, podczas tegorocznej Reyady członkowie Szkolnej Grupy Teatralnej zaprezentowali program artystyczny pt. „Cztery pory roku”. Gospodarzem uroczystości była Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kazimierzy Wielkiej, z którą nasza szkoła współpracuje już od wielu lat.

      Polonistki i opiekunki grupy teatralnej, pani Sylwia Psica i Anna Adamczyk, przygotowały ciekawe fragmenty utworu Mikołaja Reja, ukazujące piękno życia i uroki przyrody w różnych miesiącach roku. Zadbały również o nastrojową dekorację, stosowne kostiumy i rekwizyty oraz klasyczną muzykę. Całość scenografii oraz naszych szkolnych aktorów możemy obejrzeć w galerii zdjęć, dzięki licznym fotografiom wykonanym przez pana Łukasza Gądzika. W czasy renesansu wprowadził widzów Alan Gruszka z klasy I TO, który wcielił się w rolę „ojca literatury polskiej”. Postać wiosny zaprezentowała Natalia Jałocha z klasy I TE, latem została Natalia Psica z klasy I TI, jesienią - Karolina Cichy z klasy III TE, a zimą - Lena Fakowska z klasy II TE. Uczennice poczęstowały gości plonami natury z odpowiednich pór roku, by doświadczyli oni czegoś miłego i dla duszy i dla ciała. Tę regułę zastosowali również organizatorzy Reyady, którzy całość spotkania zakończyli ucztą staropolską. Zgodnie z opinią pani dyrektor Wiolety Fryt trwająca kilka godzin wyjątkowa podróż w czasie uzmysłowiła wszystkim piękno XVI wieku i wyjątkowość każdej z pór roku.

    • Doradztwo zawodowe
     • Doradztwo zawodowe

     • W ramach doradztwa zawodowego, szkołę odwiedziła na zaproszenie byłej wychowawczyni Beaty Szmigiel, absolwentka Karolina Mzyk. Karolina spotkała się z klasą II technikum ekonomicznego w której przedstawiła ciekawą prezentację  o, czasach kiedy była uczennicą szkoły. Następnie zachęcała do kontynuacji studiów na kierunku ekonomicznym , które z powodzeniem zakończy w tym roku szkolnym. Uświadomiła młodszym koleżanką i kolegą jak wiele zyskała dzięki nauce w technikum ekonomicznym. Przedmioty kierunkowe na studiach nie sprawiają jej żadnego kłopotu, ma możliwość zaliczania egzaminów przed terminem. Opowiedziała o swoich sukcesach, od roku prowadzi własną firmę cukierniczą Smakowitości. Wszyscy uczniowie i nie tylko mogli spróbować pysznych wypieków. Karolina dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy częściej.

    • Mikołajki
     • Mikołajki

     • Jak co roku 6 grudnia szkołę odwiedził Święty Mikołaj w towarzystwie Pani Mikołajkowej. Przechadzając się po korytarzach rozdawał grzecznym dzieciom prezenty. W szkole niesamowita atmosfera panuje już od  poniedziałku, gdy w holu zabłysły światełka na żywej choince, którą w tym roku zorganizowali i  udekorowali z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego uczniowie klasy IV technikum agrobiznesu. Mamy nadzieję że ta wyjątkowa atmosfera, będzie nam towarzyszyła już do  Świąt

    • Tydzień z wolontariuszami
     • Tydzień z wolontariuszami

     • Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w naszej szkole został zorganizowany tydzień z wolontariuszami. W ramach działań dnia 2 grudnia 2022r. wolontariusze odwiedzili uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Cudzynowicach gdzie zorganizowali zajęcia - W krainie świętego Mikołaja  oraz obdarowali uczniów całej szkoły prezentami. 6 grudnia  2022 r. został zorganizowany Turniej Mikołajkowy, którego celem była wspólna zabawa uczniów klas pierwszych i drugich Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach oraz promowanie wolontariatu. Na uczestników turnieju czekał bonus niespodzianka oraz słodkie upominki. W wieczorne mikołajkowe popołudnie  wolontariusze odwiedzili mieszkańców  internatu ZPSRW w Cudzynowicach, dla których każdego roku przygotowują prezenty mikołajkowe – tym razem były to własnoręcznie robione pierniki oraz słodkie czekoladki.

    • Integracja międzypokoleniowa
     • Integracja międzypokoleniowa

     • W czwartkowe popołudnie wolontariuszki  z ZSR w Cudzynowicach  w ramach integracji międzypokoleniowej i przełamywania barier społecznych  wybrały się na przedświąteczną  wizytę do buskiego hospicjum. W ramach dzisiejszych zajęć wolontariuszki wraz z podopiecznymi wykonywały ozdoby świąteczne na drutach. Celem wyjazdu była aktywizacja i integracja międzypokoleniowa osób niepełnosprawnych, w starszym wieku oraz młodych ludzi. Nasi uczniowie poznali dzięki temu inne, ciekawe formy spędzania wolnego czasu. W ramach podziękowań za wspaniała lekcję podopieczni hospicjum otrzymali od dziewcząt tyle metrów włóczki, ile jest z Cudzynowic do Buska-Zdroju. Wolontariuszki technikum usług fryzjerskich zadbały również o piękne fryzury podopiecznych buskiego hospicjum.

    • Zawód fryzjer
     • Zawód fryzjer

     • Wolontariuszki naszej szkoły, uczennice klasy IV Technikum Usług Fryzjerskich  w ramach współpracy z Zespołem Placówek Szkolno  – Wychowawczo i Rewalidacyjnych  w Cudzynowicach oraz z salonem fryzjerskim Sissi  zorganizowały warsztaty fryzjerskie pod okiem pani Sylwii. Zajęcia miały na celu przybliżenie uczniom ZPSWR zawodu fryzjera od strony teoretycznej i praktycznej. Młodzież poznała pracę fryzjera – czynności jakie wykonuje, narzędzia pracy, nazwy fryzur, techniki fryzjerskie. 

    • Szkoła odpowiedzialna cyfrowo
     • Szkoła odpowiedzialna cyfrowo

     • W ramach projektu Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo, razem z fundacją Dbam o Mój Z@sięg realizujemy  kampanię społeczną pt. „Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj – edycja V”.

      Projekt dotyczy tworzenia i pisania bożonarodzeniowych kartek świątecznych, przez co chcemy zwrócić uwagę wszystkich polskich rodzin, jak ważne są bezpośrednie relacje osobiste, szczególna pamięć o członkach swojej rodziny, wspólne spędzanie czasu wolnego, jak również – a może nawet przede wszystkim – kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych do najbliższych w świecie zdominowanym przez nowe technologie.

      Wkrótce relacja z realizacji zadania.

    • Jestem  eko – myślimy o przyszłości
     • Jestem eko – myślimy o przyszłości

     • Wolontariusze Zespołu Szkól Rolniczych w Cudzynowicach oraz absolwentka naszej szkoły Kamila Witek - aktywna działaczka Szkolnego Klubu Wolontariatu ,,Pomocna Dłoń”   w ramach cyklu spotkań  ,,Jestem ecco” przeprowadzili zajęcia w ZPSWR  Cudzynowicach. Spotkanie miało na celu wzmocnienie edukacji ekologicznej oraz rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne wśród młodzieży .

      W zajęciach wykorzystano różne formy pracy: zabawę ruchową ,,sprzątamy las”, bajkę terapeutyczną ,,Ekologiczny czerwony kapturek” oraz naukę piosenki ,,Świat w naszych rękach – Eko piosenka”.

      Uczniowie ZPSWR w Cudzynowicach przez edukację ekologiczną kształtowali  wiedzę, umiejętności teoretyczne i praktyczne, a także rozwijali wrażliwość emocjonalną i chęć działania na rzecz ochrony środowiska.

    • Drużynowy tenis stołowy
     • Drużynowy tenis stołowy

     • W dniu 25.11.2022r. w Hali Kazimierskiego Ośrodka Sportowego odbył się finał wojewódzki Licealiady w drużynowym tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. .Organizatorem zawodów był Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Kielcach. Naszą szkołę reprezentowała drużyna  dziewcząt w składzie: Wiktoria Gajówka, Karolina Cichy, Sandra Parada oraz drużyna chłopców w składzie: Filip Juszczyk , Oskar Chumikowski. Ostatecznie drużyna chłopców zajęła VII miejsce, a drużyna dziewcząt IV. Gratulujemy

    • Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej
     • Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej

     • W tym roku szkolnym ambitnie do zagadnień filmowych podeszli pierwszoklasiści z klas technikum informatycznego i technikum ekonomicznego. W poniedziałek 21 listopada wzięli oni udział w etapie szkolnym VII edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej.

      Nasz szkoła już po raz siódmy organizuje etap pierwszy olimpiady, zachęcając młodzież do zmagań z pytaniami testowymi, które udostępniane są przez organizatora na platformie internetowej. Nad całością przedsięwzięcia czuwali: pani Sylwia Psica, opiekun Szkolnego Klubu Filmowego, oraz pozostali członkowie komisji: pan Robert Kokosza, pani Anna Adamczyk i pani wicedyrektor Wioleta Fryt. 

      Do tegorocznej edycji pod hasłem „Między filmem dokumentalnym a fabułą” przystąpili: Tomasz Banach, Mateusz Bartolik, Kamil Ciszewski, Karol Kasperczyk, Krystian Korfel, Maciej Kowalski, Tymoteusz Luty, Konrad Nowak, Szymon Przybycień , Natalia Psica, Mikołaj Radziszewski, Damian Skrzela, Natalia Warchoł, Oliwier Wróbel.

      Laureaci Olimpiady otrzymują wiele nagród m.in. indeksy na uczelnie wyższe w całym kraju, akredytacje na festiwale filmowe, książki i filmy – dlatego warto jak najwcześniej zacząć swoją przygodę z filmem i śmiało realizować marzenia o ciekawym zawodzie.

    • Forum Doradztwa Zawodowego
     • Forum Doradztwa Zawodowego

     • Dnia 21 listopada 2022r w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego    w Kazimierzy Wielkiej odbyło się Forum Doradztwa Zawodowego pod patronatem Starosty Kazimierskiego.

      Forum zorganizowane zostało z inicjatywy Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kazimierzy Wielkiej – Pana Rafała Gabrysia oraz Koordynatora Punktu Doradztwa Edukacyjno – Zawodowego w Powiecie Kazimierskim – Pani Beaty Buła. Wydarzenie zaszczycił swoją obecnością Świętokrzyski Kurator Oświaty – Pan Kazimierz Mądzik, który przedstawił jak ważne jest doradztwo zawodowe     i jaką rolę pełni w województwie świętokrzyskim. Ponadto przekazane zostały informacje na temat form wsparcia oraz sytuacji na rynku pracy osób do 30 roku życia a także zaprezentowane zmiany w szkolnictwie zawodowym  w powiecie kazimierskim.

      Zespół Szkół Rolniczych reprezentowały Panie Beata Szmigiel i Bogusława Lech, które przedstawiły działania podejmowane w ramach realizacji doradztwa edukacyjno – zawodowego w szkole.

      Dziękujemy naszemu absolwentowi - Kamilowi Marcowi, za udostępnienie galerii fotograficznej.

    • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF
     • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

     • Dziś świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF. 

      Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka przypada 20 listopada. Jako, ze ten dzień wypadł w tym roku w niedziele, nasza szkoła przyłączyła się do obchodów w poniedziałek.

      Uczniowie z klasy I technikum ekonomicznego nagrali film przybliżający tematykę Konwencji i zachęcili wszystkich do włączenia się w akcję poprzez użycie niebieskiego koloru.

      Cudzynek z niebieską muchą pod szyją rozdawał wszystkim niebieskie cukierki z niebieskimi karteczkami, na których wpisane były prawa dzieci.

      Uczniowie i nauczyciele założyli niebieskie ubrania i w ten sposób nasza szkoła kolejny raz zaznaczyła, że okazuje wsparcie wszystkim dzieciom na świecie, których prawa nie są respektowane!

    • Festiwal Hair&Beauty
     • Festiwal Hair&Beauty

     • W niedzielę, 20 listopada, uczennice klasy I i IV Technikum Usług Fryzjerskich wraz z opiekunem - p. Anną Zawrzykraj, uczestniczyły w wyjeździe do Katowic na Festiwal Hair&Beauty. Impreza zaskoczyła wszystkich innowacyjną formułą skupiającą branżę, dla której ważne jest podążanie za najnowszymi trudami. Można było zobaczyć najlepsze pokazy wielkich postaci nowoczesnego fryzjerstwa, uczestniczyć w wykładach i warsztatach dla fryzjerów, korzystać z porad edukatorów oraz zrobić zakupy w wystawowym pasażu z profesjonalnymi markami. Dziewczęta wróciły pełne wiedzy i pomysłów, co zaprocentuje przy wchodzeniu ich na rynek pracy.

    • Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Menedżerskich
     • Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Menedżerskich

     • 17 listopada 2022 roku w całej Polsce odbyły się eliminacje okręgowe VIII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Menedżerskich. Tematem głównym tegorocznej edycji było „Funkcjonowanie gospodarki w dobie kryzysu energetycznego”. Zespół Szkół Rolniczych na zawodach okręgowych w Krakowie reprezentował uczeń klasy IV Technikum Ekonomicznego Patryk Banasik. Gratulujemy kwalifikacji do drugiego etapu i życzymy dalszych sukcesów!

    • Stypendium Prezesa Rady Ministrów
     • Stypendium Prezesa Rady Ministrów

     • W dniu 17 listopada, w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów. Wśród wyróżnionych uczniów z województwa świętokrzyskiego znalazły się dwie uczennice z naszej szkoły: Kamila Nawrot z klasy III TE oraz Patrycja Gaweł z klasy IV AGR/TB. Gratulujemy naszym stypendystkom.

    • „Mitologia” bez tajemnic
     • „Mitologia” bez tajemnic

     • W czwartkowe przedpołudnie, 17 listopada, odbył się w naszej szkole konkurs dla uczniów klas pierwszych – Od Ateny do Zeusa …, czyli „Mitologia” bez tajemnic.

      Choć greckie klimaty nie są obce uczniom naszej szkoły, bo od wielu lat wyjeżdżają oni na praktyki zawodowe do tego pięknego kraju, to teraz mieli okazję przenieść się do czasów starożytnych. Pomysłodawczynie tego przedsięwzięcia – polonistki - p. Anna Adamczyk i p. Sylwia Psica uznały, że forma rywalizacji i zabawy będzie właściwą, aby utrwalić wiedzę dotyczącą znajomości literatury i kultury antycznej.

      Konkurs mitologiczny składał się z trzech konkurencji: Turnieju wiedzy mitologicznej, nagrania filmiku pt.: „Bogowie zeszli z Olimpu…” oraz sztuki autoprezentacji. Pierwszoklasiści z czterech klas: TE, TI, TI/TB oraz TO/TUF wspierani przez wychowawców, przygotowali się perfekcyjnie do wyznaczonych im zadań. Komisja konkursowa, w której zasiedli: wicedyrektor szkoły - p. Wioleta Fryt, kierownik praktycznej nauki zawodu - p. Bogusława Lech oraz właściciel Studia MK Productions - Film i Fotografia - p. Kamil Marzec, absolwent naszej szkoły - miała trudny wybór, aby wyłonić zwycięzcę. Uczniowie wykazali się dobrą znajomością mitów, pomysłowością,  talentem aktorskim i umiejętnościami oratorskimi. W żartobliwy sposób ukazali perypetie starożytnych bogów we współczesności, własnoręcznie wykonali stroje i atrybuty każdego z nich. Była to dla wszystkich doskonała lekcja „w innej odsłonie”,  która pozwoliła połączyć teorię z praktyką oraz rywalizację z integracją.

    • XV Światowy Tydzień Przedsiębiorczości
     • XV Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

     • W ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości trwającego w dniach 14 – 20 listopada 2022 uczniowie klasy II Technikum Ekonomicznego wzięli udział w webinarium „Franczyza Żabki jako pomysł na biznes”. Celem głównym było zapoznanie uczestników wydarzenia z jedną z form biznesu – franczyzą Żabki.

      Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Kuratorium Oświaty w Kielcach a także Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach.