• Wycieczka klasy I TI oraz I TO/TUF
     • Wycieczka klasy I TI oraz I TO/TUF

     • W ramach integracji międzyklasowej uczniowie klasy I TI oraz I TB/TI udali się na wspólny wyjazd do Krakowa. Celem wycieczki było nawiązanie lepszych relacji wśród młodzieży i wzmacnianie więzi koleżeńskich, a także propagowanie zdrowej rywalizacji opartej na zasadzie fair play, promowanie i upowszechnianie sportu oraz aktywnego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu .

      Uczniowie dwiedzili m.in. Zoltar Park  - miejsce, gdzie mogli spędzić aktywnie czas, biorąc udział w grze zespołowej paintball. Gra w paintball dostarczyła im ogromnych emocji i niezapomnianych wrażeń. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do kina na projekcje filmu ,, Top Gun – Maverick ”.

    • Kiermasz podręczników szkolnych
     • Kiermasz podręczników szkolnych

     • W piątek 16 września 2022r. w naszej placówce odbył się kiermasz podręczników organizowany przez bibliotekę szkolną. Kupujący mieli okazję nabyć książki w bardzo atrakcyjnych cenach. Oprócz podręczników na stoisku szkolnym pojawiły się też repetytoria i zbiory zadań.

      Kiermasz wzbudził zainteresowanie nie tylko uczniów, ale także rodziców. Coroczne wydarzenie stało się już szkolną tradycją.

    • Światowy Dzień Fair Play
     • Światowy Dzień Fair Play

     • 7 września obchodzimy Światowy Dzień Fair Play. To inicjatywa, mająca na celu promocję fair play i wartości etycznych w sporcie i w życiu. Nasza szkoła na zaproszenie Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Klubu Fair Play PKOl włączyła się w obchody Światowego Dnia Fair Play. Wraz z naszą młodzieżą oraz nauczycielami wychowania fizycznego zorganizowaliśmy szereg rekreacyjnych biegów. Uczniowie rywalizowali, ale przede wszystkim dobrze bawili się na szkolnej bieżni, a także na fragmentach trasy EuroVelo11 biegnącej tuż obok naszej szkoły. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział !

    • Narodowe Czytanie
     • Narodowe Czytanie

     • W sobotę 3 września 2022 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami p. Anną Adamczyk i p. Sylwią Psicą oraz wicedyrektor szkoły p. Wioletą Fryt wzięli udział w akcji Narodowego Czytania, którą na naszym terenie przeprowadziła kazimierska biblioteka publiczna.

      Spotkanie zostało zorganizowane w wyjątkowej scenerii zbiornika wodnego, która oddawała klimat tegorocznej lektury – „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Wśród licznego grona miłośników literatury byli uczniowie: Julia Kozik z klasy IITE, Natalia Psica z klasy ITI, Kamila Nawrot z klasy IIITE, Aleksandra Rzepa z klasy IVTE, Oliwier Szarawara z klasy ITI oraz Konrad Jaskuła z klasy IIITO. Młodzież sięgnęła po ballady: „Romantyczność”, „Powrót taty”, „Świteź”, „Lilije”, „Pani Twardowska”, „To lubię”, które przybliżyły słuchaczom czasy romantyzmu.

      Uroczystość rozpoczął Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Kazimierza Wielka, Łukasz Maderak, który odczytał list prezydenta RP, zachęcający do podjęcia akcji Narodowego Czytania. Po prezentacji utworów nastał czas biesiady przy ognisku i rozmów w blasku zachodzącego słońca.

    • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

     • Dziś, po wakacyjnej przerwie, rozpoczęliśmy kolejny rok nauki – 2022/2023. Inauguracja nowego roku szkolnego odbyła się w sali gimnastycznej, gdzie licznie zgromadzili się uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Po wysłuchaniu hymnu państwowego i wprowadzeniu pocztu sztandarowego, głos zabrał pan dyrektor Jacek Nowak. Powitał on wszystkich zebranych, a w sposób szczególny pierwszoklasistów, którym pogratulował dołączenia do naszej wspólnoty szkolnej. Pan dyrektor podkreślił, że Zespół Szkół Rolniczych to placówka, która może poszczycić się liczbą prawie 400 uczniów – stając się tym samym największą w powiecie. Jest to oznaka zaufania do szkoły, ale jednocześnie i wyzwanie, by nadal utrzymać wysoki poziom kształcenia i wypełnić czas uczniów twórczą pracą. Następnie  dyrektor Nowak poinformował o zmianach kadrowych, jakie dokonały się w szkole. Na zasłużoną emeryturę odeszła p. Iwona Janowska- Kierownik Praktycznej Nauki Zawodu i nauczyciel przedmiotów zawodowych w bloku Agrobiznes. Od teraz funkcję Kierownika będzie pełnić pani Bogusława Lech – nauczyciel przedmiotów ekonomicznych, a także Szkolny Doradca Zawodowy. Do Grona Pedagogicznego dołączyło czworo nowych nauczycieli: P. Ewa Adamczyk – Isaki (j. niemiecki), p. Radosław Matyszkiewicz (przedmioty zawodowe w Technikum Odnawialnym), ks. Marcin Bączek (religia) oraz p. Agnieszka Pyszyńska (psycholog szkolny)

      Następnie głos zabrała pani wicedyrektor Wioleta Fryt, która wspomniała o najważniejszych kierunkach polityki oświatowej na nowy rok szkolny oraz zapewniła wszystkich uczniów o wsparciu ze strony dyrekcji i nauczycieli.

      Po zakończeniu części oficjalnej młodzież wraz z wychowawcami udali się do klas, gdzie omówione zostały sprawy organizacyjne.

      Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy siły i motywacji w zdobywaniu wiedzy oraz  rozwijaniu swoich pasji, nauczycielom zaś wytrwałości i aktywnych działań w pracy z młodzieżą.

    • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

     • Droga młodzieży

      Zapraszmy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego, które odbędzie się według następującego porządku:

      08:00 Msza św. w Kościele PW. Wszystkich Świętych w Cudzynowicach

      09:00 spotkanie wszystkich klas na sali gimnastycznej

      10:00 spotkanie z wychowawcami klas według harmonogramu znajdującego się na drzwiach wejściowych do szkoły

    • Dzień Otwarty ZSR Cudzynowice
     • Dzień Otwarty ZSR Cudzynowice

     • 7 czerwca 2022r. odbył się Dzień Otwarty  w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach. Ponad 300 uczniów ostatnich klas szkół podstawowych zapoznało się z bogatą ofertą edukacyjną szkoły, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodzieży i potrzebom rynku pracy.

      Odwiedzający obejrzeli doskonale wyposażone, nowoczesne pracownie lekcyjne. Wzięli udział w różnych konkursach, grach i prezentacjach. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem uczniów ze szkół podstawowych w:  Kazimierzy Wielkiej, Cudzynowicach, Topoli, Opatowcu, Krzczonowie, Cieszkowach, Skalbmierzu, Czarnocinie, Bejscach i Koszycach. Aby uatrakcyjnić ósmoklasistom czas spędzony w placówce, nauczyciele wraz z uczniami przygotowali szereg stoisk pokazowych prezentujących kierunki kształcenia, takie jak: technik ekonomista, technik budownictwa, technik informatyk, technik agrobiznesu, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik usług fryzjerskich oraz liceum ogólnokształcące.

      Każdy ósmoklasista mógł zdobyć wiele cennych informacji o preferowanych przez siebie kierunkach. Ekonomiści zaprezentowali możliwości rozwoju osobistego i ścieżki kariery zawodowej, fryzjerki wykonywały modne fryzury. Na stoisku agrobiznesu młodzież zapoznała się z nowoczesnymi urządzeniami i maszynami rolniczymi, które wzbudzały duże zainteresowanie. Ponadto dużą popularnością cieszył się kierunek technik budownictwa kształcący fachowców poszukiwanym na rynkach pracy, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zawody technik informatyk oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej również miały swoich zwolenników. Uczniowie prezentujący te kierunki wykonywali ćwiczenia praktyczne z użyciem profesjonalnego sprzętu, w który wyposażone są pracownie szkolne.

      Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach, oprócz kierunków technikalnych, ma w swojej ofercie liceum ogólnokształcące. „Misja reaktywacja”, bo tak trzeba nazwać powrót do liceum, funkcjonującego z sukcesem przez wiele lat w placówce. Jest to alternatywa dla ósmoklasistów, którzy nie mają jeszcze sprecyzowanych planów na przyszłość. Dla nich zaprezentowano na stoisku szereg możliwości rozwijania swoich pasji związanych z filmem, teatrem i filozofią.

      Przybyli goście mogli zapoznać się także z działaniami podejmowanymi przez Szkolny Klub Wolontariatu „Pomocna Dłoń”, Samorząd Uczniowski oraz  informacjami dotyczącymi wyjazdów uczniów na praktykę zagraniczną w ramach projektu Erasmus+, który szkoła realizuje od lat. Natomiast uczniowie klasy pierwszej technikum ekonomicznego opowiedzieli o udziale w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”, gdzie odnieśli sukces, otrzymując międzynarodowy certyfikat. Niespodzianką dla odwiedzających była możliwość uwiecznienia wyjątkowych chwil spędzonych w szkole poprzez zrobienie pamiątkowego zdjęcia w fotobudce.

      Korzystając z przepięknej pogody ósmoklasiści w miłej i sympatycznej atmosferze na świeżym powietrzu zostali poczęstowani specjałami z grilla. 

      Podsumowaniem udanego dnia było wspólne spotkanie Dyrekcji, grona pedagogicznego, uczniów, opiekunów oraz zaproszonego gościa - Wicestarosty Powiatu Kazimierskiego - Michała Buckiego na sali gimnastycznej. Pan wicestarosta podkreślał sukcesy i inwestycje w Zespole Szkół Rolniczych zachęcając młodych ludzi do wyboru tej szkoły. Wioleta Fryt – wicedyrektor szkoły wraz z przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego wyłoniły spośród ósmoklasistów zwycięzców konkursów, którym wręczono nagrody i upominki. Pan dyrektor Jacek Nowak  podziękował młodzieży za tak liczne przybycie. Słowa wdzięczności skierował do dyrektorów i nauczycieli szkół podstawowych, dziękując za umożliwienie wychowankom udziału w Dniu Otwartym i dobrą współpracę. Wyraził także nadzieję, że z wieloma osobami spotka się we wrześniu na rozpoczęciu nowego roku szkolnego.

    • Spotkanie z Mistrzem
     • Spotkanie z Mistrzem

     • Dzisiaj w naszej szkole gościł Pan Marcin Kozioł Projekt 80 Rowerów. Podróżnik, właściciel firmy, społecznik. Pan Marcin wygłosił prelekcję dla młodzieży - "Jak połączyć pasję z życiową drogą? Wystarczy chcieć..."

      Dziękujemy za wspaniałe i inspirujące spotkanie!

    • Dzień Przedsiębiorczości
     • Dzień Przedsiębiorczości

     • 6 kwietnia 2022 r. po raz dziewiętnasty obchodzono w Polsce Dzień Przedsiębiorczości – program jednodniowych wizyt w wybranej firmie/instytucji na wybranym stanowisku pracy, organizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudy.

      Tego dnia blisko 20 uczniów z klasy II Technikum Ekonomicznego udało się do następujących lokalnych firm i instytucji, które wyraziły zgodę na przyjęcie uczestników na wybrane przez nich stanowiska, i tak: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej: Trzaska Natalia, Bałaga Julita, Biel Jessica, Trojanowska Weronika; Biuro Rachunkowe „AUDYT” Sp.z.o.o. Kazimierza Wielka: Łuczyk Sylwia, Maj Sylwia; Przychodnia Weterynaryjna „BOMA” s.c. Odonów: Łudzik Patrycja, Siwiec Wiktoria; Salon Fryzjerski Damsko-Męski, Monika Zabagło, Kazimierza Wielka: Sobieraj Martyna, Zabagło Natalia; Agent Ubezpieczeniowy Justyna Kałat, Wielgus: Kocińska Oliwia; CAFFARO, Spółka z.o.o, Sp.k. Słonowice: Cichy Karolina; Firma Dekarska, Grzegorz Nawrot, Odonów: Kamila Nawrot; Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bejscach: Czyżewska Nikola; Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr.3, im. Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej: Żarnowiecka Aleksandra; Transport Osobowy MINI-BUS Andrzej Domagała, Klimontów: Karbowniczek Nikola; Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach: Adamczyk Maria.

      To dzięki uprzejmości powyższych firm i instytucji była to dla uczniów żywa lekcja przedsiębiorczości pozwalająca uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące specyfiki danego zawodu, wymaganych kwalifikacji i predyspozycji do wykonywania pracy na danym stanowisku. Ponadto umożliwiła uczniom poznanie relacji interpersonalnych dla dobrego funkcjonowania w miejscu pracy. Unaoczniła młodym ludziom konieczność dostosowania się do zmieniających się warunków pracy.

      „Dzień Przedsiębiorczości” inspiruje młodzież do refleksji nad swoją przyszłością zawodową i umożliwia pierwsze kontakty ze światem pracy.

      Tegoroczni uczestnicy „ Dnia Przedsiębiorczości” wraz z opiekunem Bogusławą Lech składają serdeczne podziękowania dla tych wszystkich firm i instytucji, które umożliwiły uczniom udział w tym dniu i dały szansę do poszerzenia treści programowych oraz zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonych zawodach w przyszłości.

    • Przytulny zakątek
     • Przytulny zakątek

     • W dniu dzisiejszym uczniowie I klasy technikum ekonomicznego zakończyli swój projekt społeczny Przytulny zakątek w ramach olimpiady  Zwolnieni z teorii. Projekt miał na celu renowacje miejsca spotkań uczniów z naszej szkoły. Wśród zaproszonych osób był wicestarosta powiatu kazimierskiego Pan Michał Bucki, który był pod wrażeniem prac wykonanych przez uczniów. Uczniowie obecnie mają swoje przyjazne i bezpieczne miejsce gdzie mogą spożyć posiłki oraz wspólnie spędzić czas. Pan dyrektor Jacek Nowak już zapowiedział wsparcie dla kolejnych projektów społecznych, które zmienią otoczenie naszej szkoły

    • „Poznaj swoje prawa w pracy” - etap okręgowy
     • „Poznaj swoje prawa w pracy” - etap okręgowy

     • Podwójny etap centralny dla ZSR Cudzynowice ogólnopolskiego konkursu wiedzy: „Poznaj swoje prawa w pracy” – realizowanego przez Okręgowy Inspektorat Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach, pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

      Dnia 23 marca 2022r. w Kielcach w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych odbył się etap okręgowy konkursu: „Poznaj swoje prawa w pracy”- pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki, realizowany przez Okręgowy Inspektorat Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach. Celem konkursu jest promocja proaktywnych postaw i osiągnięć uczniów szkół ponadpodstawowych w zakresie wiedzy o bhp i prawie pracy a także upowszechnianie idei kultury bezpieczeństwa oraz wagi dbałości o jakość stanowisk pracy i bezpieczeństwa pracy.

      Do rywalizacji przystąpiło 23 szkoły ponadpodstawowe z województwa świętokrzyskiego. Każda szkoła reprezentowana była przez dwóch uczniów, którzy uzyskali najlepsze wyniki w eliminacjach szkolnych. W konkursie uczestniczył również Zespół Szkół Rolniczych z Cudzynowic realizując w swojej szkole zajęcia z zakresu: „Kultury bezpieczeństwa”.

      ZSR Cudzynowice na etapie okręgowym konkursu reprezentowały uczennice: Kamila Witek – klasa IV Technikum Ekonomiczne i Kamila Nawrot - klasa II Technikum Ekonomiczne, których opiekunem merytorycznym jest pani Bogusława Lech. Uczennice rozwiązywały test składający się z 35 pytań testowych (jednokrotnego i wielokrotnego wyboru) z zakresu znajomości prawa pracy oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

      Uczennica Kamila Witek zajęła I miejsce w województwie a uczennica Kamila Nawrot III miejsce w województwie, kwalifikując się tym samym do etapu centralnego konkursu, który odbędzie się w Warszawie.

      Gratulacje i nagrody uczennicom wręczyli zaproszeni goście: Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach – pan Adam Derza, pani Ewa Pietraszek - przedstawiciel Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty, pan Tomasz Barański – Nadinspektor pracy OIP Kielce, pan Stanisław Golmento – główny specjalista OIP Kielce, pan Łukasz Baratyński – Dziekan Wydziału Nauk Medycznych WSEPiNM Kielce.

      Gratulujemy sukcesu na etapie okręgowym i trzymamy kciuki za Kamilę Witek i Kamilę Nawrot na etapie centralnym!!!

    • XV 24-godzinny Maraton Pływacki
     • XV 24-godzinny Maraton Pływacki

     • Po pandemii wróciliśmy na tory pływackie kolejny raz uczestnicząc w 24 - godzinnym maratonie pływackim jako sędziowie oraz zawodnicy. Nie zabrakło dobrej zabawy i zacietej rywalizacji. Wolontariusze za trud i swoje poświęcenie zostali uhonorowani pucharami. Podczas maratonu mogliśmy wspierać również Ukrainę kupując produkty przygotowane przez koła gospodyń wiejskich.

    • Koszykówka dziewcząt - finał powiatowy
     • Koszykówka dziewcząt - finał powiatowy

     • 18-ego marca 2022 w Kazimierzy Wielkiej odbył się Powiatowy Finał w Koszykówce Dziewcząt. Nasza drużyna po zaciętych meczach osiągnęła sukces, zostając Mistrzyniami Powiatu.  Gratulujemy wszystkim zawodniczkom biorącym udział w turnieju, a szczególnie naszym Mistrzyniom.

    • Tydzień Kultury Języka
     • Tydzień Kultury Języka

     • Nasza szkoła, podobnie jak inne placówki w województwie, przyłączyła się do obchodów XXX Jubileuszowego Tygodnia Kultury Języka, którego hasło przewodnie brzmiało: „Czerp mądrość od  autorytetów, ale ufaj sobie”.- tekst koło jakiegoś zdjęcia

      17 marca 2022 roku uczniowie klas I- III Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach wzięli udział w konkursie fotograficzno – czytelniczym. Jego głównym celem było „spotkanie z językiem polskim” poprzez upamiętnienie Roku Romantyzmu Polskiego oraz prezentowanie własnych umiejętności kulturowych.

      Organizatorka wydarzenia - polonistka,  p. Anna Adamczyk zaprosiła młodzież do udziału w 2 konkurencjach. Pierwsza z nich, zatytułowana: „Romantyzm - to lubię!”– polegała na  wykonaniu fotografii, będącej ilustracją do wybranego utworu romantycznego. Druga zaś – „Romantycznie, nastrojowo czytam…”- obejmowała piękne czytanie „na czas” wybranego fragmentu tekstu literatury romantycznej. Uczniowie pozytywnie odpowiedzieli na konkurs i z wielkim zaangażowaniem „podeszli do tematu”. W czwartkowe przedpołudnie w szkole dało się słyszeć ciekawe interpretacje dzieł Mickiewicza, Słowackiego czy Norwida. Dopełnieniem zmagań czytelniczych były imponujące fotografie, poprzez które młodzież mogła wyrazić samą siebie i zaprezentować własne widzenie romantycznych utworów. Wymowna dekoracja, przygotowana przez p. Annę Zawrzykraj i uczennice z kl. III Technikum Usług Fryzjerskich, podkreślała atmosferę minionej epoki. Po burzliwych naradach komisji konkursowej, wyłoniono zwycięzców, którymi zostali:

      I miejsce- klasa III Technikum Ekonomicznego i Usług Fryzjerskich

      II miejsce – klasa III Technikum Ekonomicznego i Informatycznego

      III miejsce- klasa I Technikum Ekonomicznego.

      Na zakończenie obchodów Tygodnia Kultury Języka uczestnicy zmagań i goście zostali poczęstowani słodkościami, które przygotowały uczennice kl. III Technikum Ekonomicznego. Upieczone przez nie mufinki były przysłowiową „wisienką na torcie”, ponieważ zawierały najsłynniejsze cytaty z literatury polskiego romantyzmu.  Zorganizowane wydarzenie było doskonałą okazją do zdobycia konkretnej wiedzy i wyrażania własnych emocji.

    • Mój przyjaciel zwierzak - 3
     • Mój przyjaciel zwierzak - 3

     • Kolejny epat realizacji projektu "Moj przyjaciel zwierzak" za nami. Dzisiaj uczennice klasy I Technikum Ekonomicznego w raz z wychowawcą - Panią Beatą Szmigiel odwiedziły Szkołę Podstawową w Kamienczycach i w Wielgusie.