• Wspomnienia z dzieciństwa
     • Wspomnienia z dzieciństwa

     • Z okazji Mikołajek uczniowie z klas III TE/TI, III TO/TUF, III TAGR/TB oraz II TE wzięli udział w wycieczce integracyjnej do Krakowa, aby chociaż na chwilę przenieść się w dziecięcy świat i oderwać od szkolnej rzeczywistości.

      W programie znalazły się warsztaty w Krakowskiej Manufakturze Czekolady, podczas których młodzież zapoznała się z historią produkcji czekolady. Po zdobyciu wiedzy teoretycznej przyszedł czas na praktykę i konsumpcję. Uczniowie ubrani w strój chocolatier’a własnoręcznie wytwarzali praliny, które zabrali ze sobą do domu.

      Kolejnym punktem programu było zwiedzanie widowiskowego Ogrodu Świateł. Podczas oglądania wystawy „Królewna Śnieżka”  uczestnicy przenieśli się w świat baśni. Nie opuszczało ich poczucie humoru i dobry nastrój.

    • Mikołajkowy Zawrót Głowy
     • Mikołajkowy Zawrót Głowy

     • Poczciwy Staruszek Mikołaj wraz z Elfem, Mikołajkami - w role których wcielili się nasi uczniowie, odwiedzili podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Cudzynowicach. Spotkaniu towarzyszyła radość, muzyka i wspólna zabawa. Podopieczni otrzymali słodki upominek oraz własnoręcznie wykonane pierniczki mikołajkowe.

    • Wycieczka mikołajkowa klas pierwszych
     • Wycieczka mikołajkowa klas pierwszych

     • 6 grudnia młodzież klas pierwszych uczestniczyła w mikołajkowo - integracyjnej wycieczce do Krakowa. W tym szczególnym dniu, już w autokarze, czekała na nich słodka niespodzianka od  samego Mikołaja.  Następnie młodzież wzięła udział w projekcji kolejnej części kultowego amerykańskiego filmu o zjawiskach nadprzyrodzonych - „Pogromcy duchów”. W doskonałych nastrojach, w jakie wprawiła grupę komedia, wycieczka udała się do parku trampolin. Młodzież mogła korzystać z  ponad dwudziestu stref atrakcji, wśród których znajdowały się trampoliny, strefa zbijaka, baseny z gąbkami, poduchy oraz wiele innych. Największym zainteresowaniem cieszyły się trampoliny. Chłopcy rozegrali mecz piłki możnej. Zacięta rywalizacja toczyła się  na równoważni. Przegrani nie odczuli jednak upadków, gdyż miękko lądowali w basenie pełnym gąbek. Zabawa była doskonała. Już planujemy kolejne wspólne wyjazdy.

    • "Włącz emocje! Włącz myślenie!"
     • "Włącz emocje! Włącz myślenie!"

     • Nasz projekt „Włącz emocje! Włącz myślenie” uczestniczy w konkursie internautów. Pamiętajcie by każdego dnia oddawać na nas swój głos! Przygotowaliśmy cenne nagrody dla osób, które pomogą nam w promocji projektu poprzez napisanie postu na swoim profilu na Facebooku informującego o sposobie głosowania (instrukcja poniżej).

      I nagroda – dla autora wylosowanego postu

      II nagroda – dla autora postu, który uzyskał najwięcej udostępnień

      Aby oddać na nas głos:

      1. Wejdź na stronę: https://projektanciedukacji.pl/projekt?id=17624

      2. Kliknij przycisk „Zagłosuj na ten projekt”

      3. Wpisz swój adres e-mail i zatwierdź przyciskiem „Zagłosuj na projekt” (jeśli głosujesz pierwszy raz, system poprosi Cię o uzupełnienie danych niezbędnych do udziału w głosowaniu).

      4. UWAGA! Adres e-mail należy aktywować linkiem, który zostanie na niego wysłany (potwierdzasz to tylko pierwszy raz)

      5. Powtórz tę czynność każdego dnia - aż do 10 grudnia

    • Od pomysłu do sukcesu – tak działają uczniowie w ZSR w Cudzynowicach
     • Od pomysłu do sukcesu – tak działają uczniowie w ZSR w Cudzynowicach

     • Członkowie Szkolnego Klubu Filmowego z Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach nakręcili spot, który został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie „Moja Wizja Zero – Rolnik Liderem Bezpieczeństwa”. Organizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego konkurs zwrócił uwagę Sylwii Psicy – polonistki, filozofki i opiekunki Szkolnego Klubu Filmowego – już podczas jego I edycji, w 2019 roku. Osoby, które przystępują do tego konkursu zdobywają bowiem wiedzę na temat bezpieczeństwa pracy, wykorzystują swoje umiejętności filmowe, pobudzają kreatywność i ćwiczą efektywną współpracę. Dodatkowo na finalistów czekają cenne nagrody rzeczowe, które rekompensują trud włożony w przygotowanie filmu.  

       Do szkolnej ekipy filmowej zgłosiły się cztery osoby. Nad całością projektu czuwał Gabriel Łakomy, uczeń IV klasy Technikum Informatycznego, za montaż odpowiedzialny był jego kolega z klasy – Dawid Pyszyński, zaś aktorami byli uczniowie klas trzecich: Joanna Doumbia-Nowak z Technikum Ekonomicznego i Piotr Pomykalski z Technikum Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej. Do działania mobilizowała uczniów pani wicedyrektor, Wioleta Fryt, która tak wspomina początki bieżącego roku szkolnego: „Jestem pod wrażeniem licznych inicjatyw, w których bierze udział nasza młodzież i wiem, że wypracowana w młodości determinacja i wiara w możliwość realizacji marzeń zaowocują w przyszłości kolejnymi sukcesami”. Do działań, w których wzięli udział wspomniani uczniowie w tym roku szkolnym należą między innymi Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, a także występ przed kazimierską publicznością podczas Narodowego Czytania, w ramach działalności Szkolnej Grupy Teatralnej, którą w ZSR w Cudzynowicach prowadzą wspólnie Anna Adamczyk i Sylwia Psica. Dlatego też nasuwa się tu refleksja, że „sukces przychodzi jedynie do tych, którzy działają”, bo najważniejsza praca to ta nad samym sobą.  

      Od pomysłu do jego realizacji

      Początki pracy nad filmem nie są łatwe, ale gdy pojawi się dobry pomysł następuje „burza mózgów” i tak powstaje schemat działania. Trzeba jeszcze zebrać potrzebne rekwizyty, przygotować kostiumy, zadbać o sprzęt i ustalić miejsce i termin nagrań. Jesienią na planie filmowym, pomimo barwnych liści, nie jest kolorowo - ujęcia trzeba powtarzać, a z każdą minutą jest coraz chłodniej. Jednak dobry humor nigdy nie opuszcza tych, którzy działają z pasją i zaangażowaniem. Powstają nowe pomysły, czasem trzeba pobiec po inne rekwizyty, zmienić kolejność scen. Trzeba przyznać, że Joasia z Piotrkiem cierpliwie znosili kolejne duble, a Gabriel wielokrotnie rozpoczynał powtórne ujęcia słowami: „Kamera! Akcja!”. Spot musi być krótki, zgodnie z regulaminem nie może przekroczyć 2 minut, więc aż trudno uwierzyć, że nagrania nad nim trwają nawet kilka godzin. Jeszcze bardziej czasochłonny jest montaż, którego podjął się Dawid. Starannie wybrał on najbardziej odpowiedni program, zadbał o ścieżkę dźwiękową oraz napisy odpowiadające wytycznym regulaminu. Gdy film został umieszczony na platformie internetowej pozostało tylko czekać na wyniki…

      Kolejny sukces!

      Rok 2021 to kolejny sukces uczniów z Cudzynowic, gdyż dwa lata wcześniej został wyróżniony spot Kacpra Zajmy, obecnie absolwenta ZSR, który przy jego tworzeniu współpracował z kolegami z klasy: Łukaszem Noconiem i Piotrem Mazurkiewiczem. W tym roku do finału konkursu filmowego dla młodzieży zakwalifikowało się 26 filmów, spośród których 28 października Komisja Konkursowa, pod przewodnictwem Prezes KRUS dr Aleksandry Hadzik, wybrała trzy najlepsze oraz wyróżniła cztery kolejne filmy. Na listopadowej gali zorganizowanej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się projekcja nagrodzonych filmów, które obecnie można obejrzeć na oficjalnym kanale KRUSU na YouTube. Uczniowie z ZSR oprócz prestiżowych dyplomów i podziękowań otrzymali również nagrody rzeczowe w postaci kamery sportowej, głośnika mobilnego, pendrive’a oraz licznych gadżetów. Sukces z pewnością mobilizuje do dalszej pracy, dlatego już teraz powstają plany na przyszłoroczny spot.

    • Etap szkolny Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej
     • Etap szkolny Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej

     • W czwartek 18 listopada uczniowie ZSR w Cudzynowicach wzięli udział w VI edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej organizowanej przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.

      Listopad jest dla członków Szkolnego Klubu Filmowego miesiącem przygotowań do interdyscyplinarnej olimpiady z zakresu filmu i mediów. Od 2016 roku, gdy miała miejsce pierwsza edycja tej olimpiady, nasza szkoła zawsze organizuje jej etap szkolny, umożliwiając pasjonatom „sztuki X muzy” sprawdzenie swojej wiedzy. W tym roku w ogólnopolskim teście wzięli udział uczniowie: Adrian Janicki i Bartłomiej Paś z klasy II TI, Justyna Marzec z klasy II TUF, Jakub Kaczmarczyk z klasy III TI oraz Gabriel Łakomy z klasy IV TI. Warto zaznaczyć, że z całej Polski do olimpiady przystąpiło 341 osób ze 138 szkół. 

      Nad przebiegiem części teoretycznej czuwała komisja, w skład której wchodzili nauczyciele: p. Sylwia Psica (opiekun uczniów i przewodnicząca komisji), p. dyrektor Wioleta Fryt, p. Robert Kokosza oraz p. Bogusława Lech. 

      Każda edycja olimpiady skupiona jest wokół innego zagadnienia – w tym roku szkolnym brzmi ono: „Kino a inne sztuki”. Na laureatów czekają: roczne stypendium na studia w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz indeksy na uczelnie w całej Polsce – na różne kierunki od filmoznawstwa, przez dziennikarstwo po organizację produkcji filmowej, jak również akredytacje na festiwale filmowe (m.in. Krakowski Festiwal Filmowy, Nowe Horyzonty we Wrocławiu i Dwa Brzegi w Kazimierzu nad Wisłą), książki oraz filmy na DVD.

    • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
     • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

     • Społeczność naszej szkoły, jak w latach ubiegłych, przyłączyła się do obchodów Międzynarodowego dnia Praw dziecka z UNICEF. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunkami (p. Beatą Szmigiel i p. Iwoną Widłak) oraz zaangażowanymi nauczycielami – p. Agatą Pietrzyk i p. Łukaszem Gądzikiem, zadbali o to, by działania przeprowadzone w szkole tego dnia były wyrazem poparcia dla międzynarodowej akcji.

      Symboliczny niebieski kolor królował tego dnia w elementach garderoby uczniów i nauczycieli a prawa dzieci zostały zapisane na drzwiach sal lekcyjnych i przypomniane podczas warsztatów. Wyrazem jedności z dziećmi na całym świecie było złożenie podpisów na specjalnie do tego celu przygotowanym arkuszu.

      To ważne, by w żadnym zakątku ziemi nikt nigdy nie łamał praw dzieci. Niech wszyscy dorośli usłyszą dziecięce glosy, a ten dzień i działania niech skierują uwagę wszystkich na dzieci i ich prawa.

    • Zwolnieni z teorii !!!
     • Zwolnieni z teorii !!!

     • Jesteśmy otwarci na nowe wyzwania i chcemy zmieniać otaczającą na rzeczywistość. To niektóre z powodów dołączenia przez uczniów klasy I technikum ekonomicznego do zespołu Zwolnionych z teorii. Uczymy się przede wszystkim przez praktykę i zdobywanie nowych doświadczeń, dlatego chcemy zdobywać nowe umiejętności realizując projekty społeczne. Projekty te zmieniają w realny sposób świat na lepsze. Uczniowie pierwszej klasy zrealizują trzy projekty społeczne, dzięki czemu każdy z nich otrzyma międzynarodowy certyfikat z zarządzania wydany przez Project Management Institute ATP, honorowany na wielu uczelniach w Unii Europejskiej.

      Pierwszy projekt – Jesteśmy tacy sami polegał będzie na nagraniu spotu reklamowego poruszającego tematykę tolerancji i akceptacji.

      Drugi projekt – Mój przyjaciel zwierzak to kampania kierująca uwagę wszystkich na los bezdomnych zwierząt.

      Ostatni projekt z kategorii zadanie będzie polegał na modernizacji szkolnego miejsca spotkań uczniów podczas przerw.

      Wszystkie projekty wymagają dużego zaangażowania, poświecenia własnego czasu, zdobycia partnerów oraz sponsorów. Mamy nadzieje, że damy dobry przykład, a w przyszłości dołączą do nas kolejni  uczniowie i razem zmienimy nasze otoczenie. Wkrótce zobaczycie jak.

    • Narodowe Święto Niepodległości
     • Narodowe Święto Niepodległości

     • Z okazji 103. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w holu głównym naszej szkoły powstała scenografia podkreślająca rangę i wartość tego święta.

      Podkreślono w niej szczególne znaczenie „Ojców Niepodległości”: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa i Wojciecha Korfantego. Ich działanie było nieocenione w budowie II Rzeczpospolitej.

      Doznaniom wzrokowym towarzyszyły wrażenia słuchowe, gdyż na każdej przerwie śródlekcyjnej z radiowęzła szkolnego płynęły melodie pieśni „z którymi szliśmy do niepodległości”.

    • Dzień uśmiechu
     • Dzień uśmiechu

     • Uśmiech to magia. Powstaje z niczego i potrafi zdziałać cuda. Wiedzą o tym wolontariusze i uczniowie ZSR w Cudzynowicach, którzy w ramach akcji chcą się podzielić uśmiechem z podopiecznym dziecięcego oddział onkologii w Krakowie. W ramach akcji zebrali szczczoteczki i pasty do zębów. 

    • Akcja znicz
     • Akcja znicz

     • Pamiętamy o tych, którzy kiedyś nas wspierali, uczyli, pomagali oraz o bohaterach walczących w obronie ojczyzny. Nasi uczniowie - członkowie Samorządu Uczniowskiego oraz Szkolnego Klubu Wolontariatu zapalili symboliczne znicze na grobach.

    • „Spotkanie z rynkiem pracy” – prelekcja dla maturzystów
     • „Spotkanie z rynkiem pracy” – prelekcja dla maturzystów

     • Dnia 28 października 2021r. z inicjatywy szkolnego doradcy zawodowego – Pani Bogusławy Lech miała miejsce w naszej szkole prelekcja dla maturzystów pt.: „Spotkanie z rynkiem pracy”.

      Wśród zaproszonych gości był Wicestarosta Powiatu Kazimierskiego – Pan Michał Bucki a także Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kazimierzy Wielkiej – Pan Rafał Gabryś. Zaproszeni goście podczas spotkania z maturzystami przekazali jakże cenne informacje związane z poruszaniem się po rynku pracy.

      Pan Michał Bucki podkreślił, iż wyznacznikiem podejmowanych decyzji przez młodego człowieka powinny być jego uzdolnienia, zainteresowania, preferencje a także wiedza na temat zawodów – w szczególności zawodów przyszłości.

      Pan Rafał Gabryś przedstawił tegorocznym maturzystom formy wsparcia Powiatowego Urzędu Pracy: staże, szkolenia, bony stażowe, bony na zasiedlenie itp. Ponadto wspomniał o zawodach deficytowych na lokalnym rynku pracy.

      Spotkanie uświadomiło uczniom klas IV jak ważna jest znajomość swoich mocnych i słabych stron, oraz jak ważnym elementem na rynku pracy jest właściwa autoprezentacja. Zdobyli również wiedzę z jakich form wsparcia Powiatowego Urzędu Pracy mogą skorzystać po ukończeniu szkoły.

    • Wolontariat ze zwierzętami
     • Wolontariat ze zwierzętami

     • Kiedy to, co trzeba zrobić, łączymy z tym, co jest ciekawe i sprawia frajdę to otrzymujemy efektywną mieszankę. Dziś wolontariusze ZSR i Szkoły Podstawowej w Cudzynowicach połączyli przyjemne z pożytecznym wybierając się na spacery z podopiecznym schroniska Psie Pole w Racławicach. Dbałość o kondycję może kojarzyć się z treningami, wyrzeczeniami. Nic bardziej mylnego! Można to robić w taki sposób, aby każdy miał z tego korzyści, sposób jest tylko jeden - spacer z cudownymi psiakami.

    • Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci
     • Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci

     • Drodzy uczniowie i rodzice !!!Nasza szkoła przystąpiła do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami. ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

      W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

      Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz naszej szkoły.