• Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci
     • Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci

     • Drodzy uczniowie i rodzice !!!Nasza szkoła przystąpiła do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami. ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

      W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

      Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz naszej szkoły.

    • Zostań dawcą szpiku!
     • Zostań dawcą szpiku!

     • W dniu 22.10.2021 roku uczniowie klas III i IV Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach zdobyli wiedzę na temat Fundacji DKMS oraz dawstwa szpiku. W tym dniu chętne osoby mogły również zarejestrować się w naszej szkole jako potencjalni dawcy szpiku kostnego.

      Podczas zajęć przeprowadzonych przez wolontariuszkę- nauczycielkę przedmiotów zawodowych p. Annę Zawrzykraj oraz uczennice klasy IV Technikum Usług Fryzjerskich, młodzież poznała historię Fundacji DKMS, jej misję oraz cele, dane statystyczne dawstwa szpiku oraz historię choroby Amelki, dla której szukamy bliźniaka genetycznego. Dowiedzieli się jakie warunki musi spełniać potencjalny Dawca szpiku kostnego oraz jaka jest droga od Dawcy potencjalnego do faktycznego.

      Akcja została zakończona sukcesem, gdyż zarejestrowały się 43 osoby. Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie i przyłączenie się do tej szlachetnej inicjatywy.

    • Rajd rowerowy do Wiślicy
     • Rajd rowerowy do Wiślicy

     • Wykorzystując najpiękniejszy dzień jesieni 2021 zorganizowaliśmy rajd rowerowy. Uczniowie ZSR pokonali w przepięknych okolicznościach przyrody część szlaku Eurovelo11 jadąc z Cudzynowic do Wiślicy. Plac solny, DOm Długosza, Bazylika Mniejsza, ośrodek wypoczynkowy nad rzeką Nidą.... a w drodze powrotnej porywisty wiatr zwiastujący zmianę pogody... Było SUPER !!! 

    • Biegniemy dalej ...
     • Biegniemy dalej ...

     • Po udanym starcie w pierwszych zawodach biegowych nasi uczniowie uczestniczyli w kolejnych - Drużynowych i indywidualnych Mistrzostwach Gminy w Biegach Przełajowych. Nasza drużyna dziewcząt zajęła 3 miejsce. Indywidualnie wśród chłopców najlepszy rezultat osiągnął Mateusz Sender zajmując drugą lokatę. Gratulujemy osiągniętych rezultatów i dziękujemy wszystkim zawodnikom za sportową rywalizację.

    • Wycieczka do Oświęcimia
     • Wycieczka do Oświęcimia

     • „Ludzie ludziom zgotowali ten los…”

      Medaliony, Z. Nałkowska

       

      W środę, 20 października 2021 roku, uczniowie klas: II Technikum Ekonomicznego, II Technikum Agrobiznesu, Budownictwa i Energetyki Odnawialnej oraz II Technikum Informatycznego wraz z opiekunami: p. M. Zbojak, p. S. Psicą i p. A. Adamczyk uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau. Głównym celem wyjazdu było zapoznanie młodzieży ze zjawiskiem Holokaustu, niszczącą siłą totalitaryzmu oraz budowanie postawy tolerancji i szacunku wobec drugiego człowieka.

      Zwiedzanie rozpoczęliśmy od głównego miejsca w obozie Auschwitz, czyli bramy wejściowej z cynicznym napisem umieszczonym przez Niemców: „Arbeit macht frei” („Praca czyni wolnym”). W czasie naszego „spaceru pamięci” po największym cmentarzysku świata widzieliśmy obozowe baraki, plac apelowy, blok numer 11 i ścianę straceń, fotografie więźniów oraz ich rzeczy osobiste, a także kilometry obozowego ogrodzenia ... Wszystko to oddaje bezmiar okrucieństwa i zbrodni, jaką „ludzie ludziom zgotowali”.

      Kolejnym punktem wyjazdu był oddalony o kilka kilometrów obóz Auschwitz II – Birkenau (Brzezinka), w którym Niemcy przetrzymywali więźniów różnych narodowości. Wchodząc na jego teren przekroczyliśmy wartownię SS, tzw. „Bramę śmierci”, potem udaliśmy się na rampę kolejową, gdzie niemieccy oprawcy dokonywali selekcji. Mogliśmy także zobaczyć pozostałości po barakach, w których przetrzymywano więźniów oraz ruiny komór gazowych z krematoriami.

      Pobyt w byłym obozie koncentracyjnym - miejscu przygnębiającym i smutnym - był dla nas chwilą zadumy i refleksji nad tragicznym losem pomordowanych, ale także lekcją historii, która już nigdy nie powinna się powtórzyć.

    • OTK w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach po raz trzynasty!
     • OTK w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach po raz trzynasty!

     • W dniu 19 października 2021 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty dla uczniów szkół podstawowych w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery trwającego w Polsce w dniach: 18-24.10.2021r.

      OTK to inicjatywa Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczpospolitej Polskiej poświęcona promowaniu poradnictwa zawodowego i wspieraniu działań na rzecz rozwoju i kariery.

      Tegoroczne obchody OTK odbywały się pod hasłem „Wyprawa na 3K: Kariera, Kompetencje, Kreatywność”. Hasło jest wskazówką mówiącą o tym, że kariera edukacyjno-zawodowa w dużej mierze zależy od nas samych…od naszych zainteresowań…kompetencji…kreatywności.

      W dniu 19 października gościliśmy Pana Michała Buckiego - Wicestarostę Powiatu kazimierskiego oraz uczniów szkół podstawowych wraz z opiekunami. Swoją obecnością zaszczyciły nas następujące placówki: Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej, Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej, Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Biernackiego w Wielgusie, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Bejscach, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja w Topoli, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi „Szkoła Twórcza” w Cudzynowicach, Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Ks. Władysława Latosa w Kamieńczykach a także Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Cieszkowach. Zostały dla nich przeprowadzone warsztaty zawodoznawcze pod hasłem zgodnym z hasłem przewodnim OTK-u. Uczniowie czynnie uczestniczyli w zajęciach próbując odpowiedzieć na pytanie: czym jest kreatywność, kariera i kompetencje. 

      Nauczyciele Zespołu Przedmiotów Ekonomicznych czynnie włączyli się w obchody OTK-u w naszej szkole, i tak: Pani Ewelina Zębala-Zając wygłosiła prelekcję na temat projektowania swojej ścieżki kariery zawodowej; Pani Beata Szmigiel przeprowadziła warsztaty na temat kreatywności, podczas których młodzież miała możliwość wykazania się pomysłowością; Pani Beata Stępień przybliżyła uczniom tematykę praktyk zagranicznych odbywających się w Grecji a Pani Bogusława Lech odkryła „świat kompetencji”- uświadamiając jak są one ważne w codziennym życiu i w pracy zawodowej.

      XIII Ogólnopolski Tydzień Kariery dostarczył dużo pozytywnych emocji uczniom, nauczycielom jak i zaproszonym gościom. Koordynator projektu - Bogusława Lech składa serdeczne podziękowania Wszystkim którzy uczestniczyli w XIII OTK-u w Zespole Szkół Rolniczych.

    • Wspólna zabawa to słuszna sprawa
     • Wspólna zabawa to słuszna sprawa

     • W dniu 18 października uczniowie klas maturalnych wzięli udział w wycieczce sportowo- integracyjnej na laserowy paintball w Zoltar Parku oraz do kina.

      Laserowy paintball to doskonała rozrywka i fantastyczna zabawa dla każdego, zapewnia dużą dawkę aktywności fizycznej. Uczniowie mogli również sprawdzić percepcję swoich zmysłów w labiryncie luster jak również powrócić do przeszłości grając w popularne gry dzieciństwa - cymbergaja, piłkarzyki. Po czasie aktywnej rozrywki przenieśli się w świat sci-fi podczas oglądania filmu Venom2.

    • Uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach po raz kolejny w Grecji!
     • Uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach po raz kolejny w Grecji!

     • Po raz kolejny Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach realizuje projekt w ramach programu Erasmus+, Sektor Szkolenia i Kształcenie Zawodowe. Tym razem szkoła otrzymała 150 tysięcy euro na organizację zagranicznych praktyk zawodowych w ramach projektu „Rynek pracy – to proste”, numer 2020-1-PL01-KA102-079584. Dofinansowanie obejmuje 82 uczniów oraz 8 nauczycieli.

      Pierwszy z planowanych dwóch wyjazdów zakończył się kilka dni temu, a udział wzięło w nim 44 uczniów z trzech zawodów. Jest to już trzeci wspólnie realizowany projekt z grecką organizacją przyjmującą – Olympus Eudcation Services. Współpraca, co roku umożliwia organizacje wartościowych praktyk zawodowych dla uczniów kształcących się w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach,

      Od 4 do 15 października 2021 roku 44 uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach pod opieką 4 nauczycieli realizowali 80-godzinny program praktyk zawodowych, a także program edukacyjno-kulturowy zakładający atrakcyjne wycieczki i animacje czasu wolnego. Młodzież miała okazję zwiedzić takie miejsca jak kompleks klasztorny Meteory, wyspę Skiathos, miejscowość Stary Pantaleimon czy Zamek w Platamonas. Zakwaterowani byli w 4* hotelu Poseidon Palace, znajdującym się w miejscowości Leptokarya, na greckiej Riwierze Olimpijskiej. Zapewnił on młodzieży odpowiednie warunki lokalowe, możliwości spędzania wolnego czasu, a także świetnie wyżywienie. Dzięki temu młodzież mogła skupić się na rozwoju osobistym i podnoszeniu swoich kwalifikacji zawodowych.

      W mobilności udział wzięli uczniowie kształcący się w zawodach Technik Informatyk, Technik Ekonomista oraz Technik Usług Fryzjerskich. Realizowali oni zadania praktyczne pod okiem greckich mentorów oraz opiekunów praktyk z ramienia uznanych greckich firm działających w tych sektorach. Pracowali oni zarówno indywidualnie jak i w grupach, w zależności od zleconego zadania, która wynikało z codziennego funkcjonowania firm, ale także programu praktyk. Swoje zadania wykonywali codziennie w wymiarze 8-godzin, natomiast dni weekendowe zostały przeznaczone na całodniowe wycieczki kulturoznawcze.

      Szkoła już na wiosnę 2022 roku planuje organizację kolejnego wyjazdu, w którym tym razem udział weźmie 38 uczniów. Warto także zaznaczyć, że Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach otrzymał akredytację w ramach programu Erasmus+, w ramach której zorganizowane zostaną w najbliższych latach zagraniczne praktyki zawodowe aż dla 280 uczniów. Jest to najprężniej działająca pod tym kątem placówka edukacyjna w regionie, realizująca projekty w ramach programu Erasmus+ oraz Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój od 2016 roku. 

    • Targi pracy i praktyk „Absolvent Talent Days”
     • Targi pracy i praktyk „Absolvent Talent Days”

     • 12 października młodzież z klasy IV Technikum Ekonomicznego uczestniczyła w targach pracy i praktyk „Absolvent Talent Days”. To największe wydarzenie karierowe w Polsce, które cechuje uniwersalność i profesjonalizm. 

      Dzięki szerokiej ofercie warsztatów oraz pracodawców na targach każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Uczniowi mogli skorzystać z profesjonalnych konsultacji w zakresie sporządzenia idealnego  CV, wykonać profesjonalne zdjęcie według formalnych standardów, sprawdzić Job Wall z setkami ofert pracy. 

      AC/DC to nie tylko nazwa australijskiej kapeli rockowej. Kto chciał dowiedzieć się jak w najlepszy sposób przygotować się do udziału w sesji Assessment Center, standardowej rozmowy rekrutacyjnej lub rozmowy video uczestniczył w wykładzie  „AC/DC how to rock recruiters?”. Chętnych nie brakowało. Uczniowie klasy IV dzięki udziałowi w warsztatach zdobyli niezbędną wiedzę i narzędzia z obszaru rekrutacji

      Bezcenne okazały się bezpośrednie rozmowy z wystawcami. Spotkania te pozwoliły młodzieży poznać wymagania i oczekiwania pracodawców stawiane wobec poszukiwanych pracowników oraz nawiązać kontakt z pracodawcą, który z pewnością zaowocuje w niedalekiej przyszłości.

    • Sztafetowe biegi przełajowe - finał powiatowy
     • Sztafetowe biegi przełajowe - finał powiatowy

     • Po dwóch latach przerwy spowodowanej obostrzeniami związanymi z pandemią wracamy do szkolnej rywalizacji sportowej. Wracamy i to w świetnym stylu! ZWYCIĘŻAMY w zawodach sztafetowych. Z tego miejsca dziękujemy wszystkim uczestnikom zawodów - było nam niezwykle miło móc znów rywalizować.

    • Uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych
     • Uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych

     • W tym roku szkolnym ze względu na czas pandemii ślubowanie i otrzęsiny klas pierwszych w naszej szkole miały okrojony charakter. Na początku uroczystości uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, przyrzekając rzetelnie wypełniać swoje szkolne obowiązki. Następnie głos zabrała Pani wicedyrektor Wioleta Fryt, która oficjalnie powitała pierwszoklasistów i wręczyła wychowawcom klas certyfikaty potwierdzające przyjęcie pierwszaków w poczet uczniów. 

      Po części oficjalnej pierwszoklasiści zostali zaproszeni na boisko szkolne,  gdzie wzięli udział w zabawach integracyjnych przygotowanych przez Pana Łukasza Gądzika. Uczniowie musieli wykazać się w próbie siły, zręczności i dokładności. Rywalizacja i zabawy wzbudziły w nich mnóstwo pozytywnej energii i emocji.  Na koniec wraz z wychowawczyniami usiedli przy ognisku, gdzie piekli kiełbaski, śpiewali piosenki przy akompaniamencie gitary jednej z uczennic klasy pierwszej oraz opowiadali pierwsze wrażenia z pobytu w szkole.

      Naszym młodszym koleżankom i kolegom, którzy oficjalnie stali się częścią szkolnej społeczności życzymy samych sukcesów i niezapomnianych chwil w Zespole Szkół Rolniczych.

    • Wycieczka klasowa - klasa III AGR/TB
     • Wycieczka klasowa - klasa III AGR/TB

     • Kontynuując coroczną tradycję, klasa III technikum agrobiznesu i technikum budownictwa wraz z wychowawczynią Anną Zawrzykraj, wyjechali na wycieczkę integracyjną do Krakowa. Uczniowie podczas wyjazdu mieli możliwość kształtowania wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej pt. "Wojna z dziadkiem". Po filmie udali się do parku trampolin GoJump w celu wyrabiania nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu oraz rozwijania zainteresowania sportem.

    • Eko dzieci
     • Eko dzieci

     • Wolontariuszki ZSR w Cudzynowicach z wizytą u najmłodszych dzieci w Szkole Twórczej w Cudzynowicach. W ramach cyklicznych zajęć dziś uczyły jak dbać o środowisko realizując projekt "Jestem Eko". W zajęciach wykorzystano różne formy pracy: taniec, muzykę, bajkę ekologiczną oraz warsztaty. Najmłodsi już czekają na kolejne zajęcia z wolontariuszami.

    • Z wizytą w Sejmie RP
     • Z wizytą w Sejmie RP

     • W dniu 22 września 2021r., dzięki uprzejmości Pana Posła Czesława Siekierskiego, grupa 11 uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach wraz z opiekunem Panią wicedyrektor Wioletą Fryt udała się do Warszawy. 

      Celem wycieczki było zwiedzanie Sejmu RP oraz poznanie jego organów. Po przybyciu do stolicy młodzież została przywitana przez Pana Posła pod Pomnikiem Armii Krajowej, skąd udała się do siedziby Sejmu. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia na żywo Sali Plenarnej i Holu Głównego, gdzie odbywają się konferencje prasowe polityków. Poruszając się po kompleksie budynków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przejściem podziemnym młodzież poznawała historię Sejmu.

      Następnie uczestnicy wycieczki zostali zaproszeni przez organizatora na obiad do sejmowej restauracji. Była to chwila nie tylko dla ciała, ale również dla ducha. Poseł Siekierski zwrócił się do uczniów, opowiadając im krótką historię Europarlamentu i wzajemnej współpracy krajów członkowskich. Zachęcał on również młodzież do pogłębiania wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i bycia aktywnym. W czasie tego spotkania dało się odczuć atmosferę życzliwości Pana Posła, który z sentymentem wspomniał swoje lata szkolne.

      Kolejnym miejscem na trasie wycieczki był Pałac Kultury i Nauki oraz Złote Tarasy - położone w samym sercu Warszawy. Był to czas odpoczynku drogą powrotną. Do Cudzynowic uczestnicy wrócili późnym wieczorem, pełni niezapomnianych wrażeń.

      Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach serdecznie dziękują Panu Posłowi Czesławowi Siekierskiemu za możliwość wyjazdu, opiekę i zorganizowanie pobytu w stolicy. Była to dla nich niepowtarzalna okazja spędzenia czasu z tak otwartym i przyjaznym człowiekiem, który z wielkim entuzjazmem zachęcał młodzież do realizacji swoich marzeń.

      „Panie Pośle, wielkie dzięki za wspólnie spędzony czas. Liczymy, że jeszcze kiedyś się spotkamy.”

                                                                                             Uczniowie i opiekun ZSR Cudzynowice

    • Lecimy z Pomocą!
     • Lecimy z Pomocą!

     • W dniu 19 września 2021 nie mogło ich zabraknąć na biegu charytatywnym. Chodzi oczywiście o wolontariuszy z naszej szkoły. Współpracując z Funkcją Dajemy Wybór pomagali przy organizacji akcji „LECIMY Z POMOCĄ”. Jedna z wolontariuszek Natalia być może uratowała czyjeś życie - zarejestrowała się w bazie DKMS.

    • Szczepimy się!
     • Szczepimy się!

     • Nasz szkoła włączyła się w akcję promowania szczepień przeciw COVID-19 w Polsce. Podczas tygodnia informacyjnego, dzięki opiekunom i członkom Samorządu Uczniowskiego powstał plakat popularyzujący akcję szczepień.

      W placówce odbyły się również spotkania informacyjne z rodzicami. Za pośrednictwem dziennika elektronicznego zostały rozpowszechnione materiały dotyczące szczepień uczniów w wieku 12-18 lat oraz list Ministra Zdrowia. W placówce przeprowadzono również zajęcia z wykorzystaniem pakietów edukacyjnych (scenariusze lekcji, filmy edukacyjne) przygotowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

    • Bieg Fair Play
     • Bieg Fair Play

     • 7 września nasi uczniowie włączyli się w akcję Bieg Fair Play PKOl z okazji Światowego Dnia Fair Play. To inicjatywa, mająca na celu promocję fair play i wartości etycznych w sporcie i w życiu. Dziękujemy nauczycielom wychowania fizycznego za organizację akcji, a młodzieży za udział w tym przedsięwzęciu.

    • Narodowe Czytanie 2021
     • Narodowe Czytanie 2021

     • W sobotę, 4 września, odbyła się X jubileuszowa edycja akcji „Narodowe Czytanie” pod patronatem Pary Prezydenckiej. Nasza szkoła, wzorem lat ubiegłych, włączyła się w działania promujące czytelnictwo i dzieła literatury polskiej.

      Tegoroczna odsłona czytania miała szczególny charakter dla uczniów naszej szkoły. Wzięli oni udział w narodowym czytaniu dramatu „Moralność pani Dulskiej” w Miejsko – Gminnej i Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Kazimierzy Wielkiej, gdzie przedstawili fragmenty z utworu Zapolskiej. Młodzież, pod opieką pani Anny Adamczyk i pani Sylwii Psicy, przygotowała wyraziste scenki, które piętnowały obłudę i zakłamanie oraz podkreślały uniwersalny obraz ludzkich ułomności. 

      W role postaci z utworu Zapolskiej wcielili się: Aniela Dulska – Joanna Doumbia - Nowak, Felicjan Dulski - Jakub Kupiszewski, Hesia Dulska - Natalia Jabłońska, Mela Dulska- Aleksandra Stalmach, Zbyszko Dulski - Piotr Pomykalski, Hanka - Kamila Wicher.

      Całość przedstawienia dopełniła wymowna scenografia, oddająca realia XIX - wiecznej kamienicy mieszczańskiej, która została przygotowana przez Szkolną Grupę Teatralną