Jak co roku przed Dniem Kobiet wolontariuszki klasy IV technikum usług fryzjerskich udały się do podopiecznych Buskiego Hospicjum. Rozwijając swoje pasje poprzez takie małe rzeczy chcą sprawić, żeby panie poczuły się wyjątkowo, żeby miały świadomość, że są i mogą być pięknymi kobietami, także w takim miejscu, jakim jest hospicjum.
Młode Głowy - efekty pracy naszej młodzieży
Wojskowe Centrum Rekrutacji
W dniu 6 marca uczniowie klasy IV TE/TI oraz IV TO/TUF spotkali się z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji w Busku Zdroju. Młodzież mogła dzięki temu dowiedzieć się jak osiągnąć wymarzony cel - zostać zawodowym żołnierzem.
16 edycja 24 - godzinnego Maratonu Pływackiego za nami
Młodzież z naszej szkoły w dniach 4-5 marca 2023r. uczestniczyła w wyjątkowym wydarzeniu, które już po raz szesnasty odbyło się na basenie Kazimierskiego Ośrodka Sportowego. Mowa tu o 24-godzinnym Maratonie Pływackim. W tym roku uczniowie byli zarówno zawodnikami, jak i sędziami maratonu. Jedna z uczestniczek zdobyła puchar za I miejsce w kategorii szkół średnich, a kolejna statuetkę dla Najsympatyczniejszego Sędziego Maratonu.
Po raz kolejny "Poznajemy swoje prawa w pracy"
Dnia 3 marca 2023r. w Kielcach w Akademii Nauk Stosowanych odbył się etap okręgowy konkursu: „Poznaj swoje prawa w pracy”- pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki, realizowany przez Okręgowy Inspektorat Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach. Celem konkursu jest promocja proaktywnych postaw i osiągnięć uczniów szkół ponadpodstawowych w zakresie wiedzy o bhp i prawie pracy a także upowszechnianie idei kultury bezpieczeństwa oraz wagi dbałości o jakość stanowisk pracy i bezpieczeństwa pracy.
Każda szkoła reprezentowana była przez dwóch uczniów, którzy uzyskali najlepsze wyniki
w eliminacjach szkolnych. W konkursie uczestniczył również Zespół Szkół Rolniczych z Cudzynowic realizując w swojej szkole zajęcia z zakresu: „Kultury bezpieczeństwa”.
ZSR Cudzynowice na etapie okręgowym konkursu reprezentowały uczennice klasy II Technikum Ekonomicznego: Nikola Nawrot i Alicja Witkowska których opiekunem merytorycznym jest pani Bogusława Lech. Uczennice rozwiązywały test składający się z 35 pytań testowych (jednokrotnego i wielokrotnego wyboru) z zakresu znajomości prawa pracy oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Uczennice znalazły się w grupie osób wyróżnionych za co otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe.
Gratulacje i nagrody uczennicom wręczyli zaproszeni goście: Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Kielcach – pan Jan Jóźwik, pani Ewa Pietraszek - przedstawiciel Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty, pan Tomasz Barański – Nadinspektor pracy OIP Kielce, pan Stanisław Golmento – główny specjalista OIP Kielce.
Czy łyżwy działają antystresowo?
Na to pytanie szukali odpowiedzi uczniowie klasy I TO/TUF poprzez uczestnictwo w zajęciach rekreacyjno-sportowych na lodowisku w Kazimierzy Wielkiej. Stres pokonali zabawą.
Festiwal zawodów
W odpowiedzi na zaproszenie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Centrum Oświatowyn w Koszycach nasi przedstawiciele uczestniczyli w Festiwalu zawodów. Głównym celem spotkania było zapoznanie uczniów szkoły podstawowej i ich rodziców z ofertą edukacyjną naszej placówki oraz wymogami współczesnego rynku pracy.
Spotkanie z dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy
Na zaproszenie szkolnego doradcy zawodowego pani Beaty Szmigiel szkołę odwiedził dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kazimierzy Wielkiej Pan Rafał Gabryś wraz z powiatowym doradcą zawodowym Panią Jolantą Dąbrowską. Spotkanie odbyło się dla klas IV technikum ekonomicznego i IV technikum usług fryzjerskich. Uczniowie mogli zastanowić się nad wyborem dalszej drogi kształcenia w oparciu o bardzo dokładnie przedstawioną analizę lokalnego rynku pracy. Ponadto uzyskali informację o formach wsparcia dla absolwentów szkoły. Bon na zasiedlenie, bon szkoleniowy, czy środki na otworzenie własnej działalności gospodarczej to tylko nieliczne z propozycji które przedstawił Pan Rafał Gabryś. Uczniowie opuszczali klasę w której zorganizowane było spotkanie z nowymi pomysłami na swoją przyszłość. Dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę.
Działamy zespołowo
Zespół szkół Rolniczych po raz kolejny przystąpił do ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii. W roku ubiegłym, drużyny reprezentujące naszą szkołę, zdobyła I miejsce w województwie świętokrzyskim i 64 miejsce w Polsce.
W tym roku zadania realizują aż 4 drużyny walcząc o tytuł finalisty oraz statuetkę Złotego Wilka. Uczniowie wybierając tematykę wykazali się kreatywnością i zaangażowaniem, co zaowocowało wyborem następujących projektów:
- „Knowledge garden” obejmujący przygotowanie miejsca wypoczynku i rekreacji dla uczniów szkoły oraz okolicznych mieszkańców;
- „Włącz myślenie – zadbaj o psa!” – działanie mające na celu jak najszersze rozpowszechnienie wiedzy na temat obowiązków posiadaczy psów, które mieszkają na zewnątrz;
- „Znosimy Bariery” – zbiórka charytatywna na windę dla niepełnosprawnej uczennicy naszej szkoły;
- „Czysta Ścieżka” – sprzątanie fragmentu ścieżki rowerowej, biegnącego przy szkole.
Wszystkie zespoły projektowe pracują nad realizacją zadań rozwijając kompetencje z zakresu pracy zespołowej oraz praktyczne umiejętności związane z zarządzaniem. Życzymy powodzenia w realizacji projektów i satysfakcji z osiągniętych wyników.
Zapraszany na teledysk z naszej Studniówki
Rusza rekrutacja do projektu 2022-1-PL01-KA121-VET-000064871 finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Akredytacji Erasmusa
Miło nam ogłosić, że rozpoczyna się rekrutacja do projektu 2022-1-PL01-KA121-VET-000064871 finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Akredytacji Erasmusa. Rekrutacja potrwa do 28 lutego, kiedy to zostaną ogłoszone oficjalne wyniki. Do 3 marca 2023 roku każdy uczeń, który wziął udział w rekrutacji będzie mógł odwołać się od wyników. Całość procesu zostanie przeprowadzona przez Komisję Rekrutacyjną powołaną na mocy Zarządzenia Dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach.
W ramach projektu 26 uczniów wyjedzie na 12-dniową mobilność do Grecji, w ramach której realizować będzie 80-godzinny program praktyk zgodny z kierunkiem kształcenia oraz program edukacyjno-kulturowy, pełny wycieczek i animacji czasu wolnego.
Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem Rekrutacji oraz Regulaminem Wyjazdu i złożenie poprawnie wypełnionych dokumentów rekrutacyjnych (Formularz rekrutacji, Oświadczenie uczestnika projektu, Zgoda rodziców). W razie pytań, prosimy o kontaktowanie się z Koordynator Projektu - Panią Joanną Porębską-Szolc.
Dokładny harmonogram rekrutacji:
Przyjmowanie zgłoszeń uczestników: do 28 lutego 2023 (do godziny 11:00)
Rozstrzygnięcie postępowania rekrutacyjnego: 28 lutego 2023
Procedura odwoławcza: 28 lutego – 3 marca 2023
Ostateczne zatwierdzenie wyników rekrutacji: 3 marca 2023
Zimowa rekreacja
Coraz dłuższy dzień, coraz wyższa temperatura, coraz więcej słońca... nadchodzi wiosna... Ale przecież jeszcze jest zima :) Nasi uczniowie chcąc wykorzystać jej potencjał wybrali się do Krynicy Zdrój gdzie na stoku Arena Słotwiny zorganizowali warsztaty narciarskie. Osoby zaznajomione z podstawowymi technikami zjazdowymi doskonaliły swoje umiejętności. Niektórzy uczniowie stawiali swoje pierwsze kroki na narciarskim stoku i choć początki były trudne to przed zachodem słońca wszyscy radośnie i co najważniejsze bezpiecznie mknęli w dół. To był bardzo udany dzień i jak zapewniają wszyscy nie ostatni w takim stylu :)
Olimpijczycy z Technikum Agrobiznesu
Dnia 16 lutego 2023 roku w naszej szkole odbyły się eliminacje powiatowe XL Olimpiady Młodych Producentów Rolnych organizowanej przez Związek Młodzieży Wiejskiej. Do rywalizacji przystąpili uczniowie klasy III i IV Technikum Agrobiznesu. Musieli oni rozwiązać test składający się z 38 pytań z zakresu produkcji roślinnej, zwierzęcej, mechanizacji rolnictwa, bhp itp.
Najlepsze wyniki uzyskali uczniowie klasy IV Technikum Agrobiznesu: Kacper Gala, Dawid Majka, Piotr Celuch i Mateusz Kawalec. To oni będą reprezentowali naszą szkołę w eliminacjach wojewódzkich w Sandomierzu dnia 20 lutego 2023.
Dodatkowym punktem tego dnia było spotkanie z przedstawicielem Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach – Panem Stanisławem Golmento na temat zagrożeń występujących w gospodarstwach rolnych i bhp.
Wszyscy uczestnicy olimpiady otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Związek Młodzieży Wiejskiej oraz PIP Kielce.
Ponadto dla czterech laureatów dodatkowe nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Kazimierzy Wielkiej, które osobiście wręczył Wicestarosta Kazimierski Pan Michał Bucki.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!
Walentynki w naszej szkole
Dzisiaj było u nas trochę inaczej. Na korytarzach szkolnych pojawiły się dekoracje Walentynkowe, które wykonali członkowie Samorządu Uczniowskiego oraz Szkolnego Klubu Wolontariatu. Samorząd Uczniowski przygotował pocztę walentynkową. Wszyscy mogli zakupić lub własnoręcznie wykonać kartki walentynkowe, które ze specjalnej skrzynki trafiły do odbiorców. Wolontariusze zorganizowali zaś kiermasz, na którym sprzedawane były pyszne ciasta, wata cukrowa i bony walentynkowe. Zebrane w ten sposób środki zostały przekazane na rehabilitację podopiecznych Fundacji Dajemy Wybór. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w nasze walentynkowe akcje.
Samorządność wspólna sprawa
W dniu 27 stycznia zakończono w szkole cykl warsztatów na temat- Samorządność wspólna sprawa. Warsztaty zostały przeprowadzone w klasach III TE, II TE, I TE i I TB/ TI. Celem spotkań z młodzieżą było zwrócenie uwagi na rolę i działania Samorządu Uczniowskiego w szkole, a także zachęcenie do współpracy . Zajęcia rozpoczynały się od przekazania podstawowych informacji o roli Samorządu Uczniowskiego przez ćwiczenia ze znajomości kompetencji samorządu, a kończyły propozycjami uczniów, które Samorząd Uczniowski może wykorzystać w przyszłości. Pomysły zaproponowane przez uczniów to między innymi: stypendium dla trzech najlepszych uczniów w szkole, szczęśliwe czwartki (raz w miesiącu wolne od pytania i kartkówek) oraz rozgrywki piłki koszykowej dziewcząt. Dziękujemy za aktywne uczestnictwo i cenne uwagi.
Szkolna Liga Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora ZSR Cudzynowice
9 zespołów, 67 zawodników, 36 meczy, 3 miesiące sportowych zmagań, 204 strzelone bramki, 0 kontuzji i 435 minut zwiększonego wydzielania serotoniny - hormonu szczęścia... To bilans Szkolnej Ligi w której rywalizowali nasi uczniowie. Ogrom emocji, czasem złości, częściej szczęścia, zawsze w atmosferze fair play... Rywalizacja na wysokim sportowym poziomie towarzyszyła nam przez ostatnie miesiące a dziś znamy już ostateczne rozstrzygnięcia. Wszystkim dziękując za udział, za zaangażowanie, za swój wkład szczególnie gratulujemy zwycięzcom. I tak miejsce trzecie zdobył zespół klasy IV TE/TI, miejsce drugie zespół klasy III AGR/TB/TO, a najlepszy okazał się zespół klasy IV TO/TUF.
Wieczór integracyjno - filmowy
Wieczór integracyjno - filmowy, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski rozpoczął się od wspólnego posiłku.
Młodzież przyrządziła smaczne tosty, a następnie przygotowała salę na spotkanie z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej. Zaproszeni goście pokazali jak postąpić z osoba poszkodowana i jak działa defibrylator.
Uczniowie mogli samodzielnie sprawdzić jak używa się takiego urządzenia, przeprowadzić resuscytację i ułożyć „nieprzytomnego” w pozycji bezpiecznej.
Następnym elementem spotkania było utrwalenie zdobytej wiedzy i konkurs przeprowadzony przez pana Łukasza Gądzika. Młodzież rozwiązała test, który wyłonił zwycięzców, którym serdecznie gratulujemy: l Martyna Jaskula, II Ilona Stalmach, III Martyna Sobieraj i IV Wiktoria Musiał.
Na zakończenie wszyscy obejrzeli komedię, a cześć uczestników nawet chciała spędzić w szkole noc. Może następnym razem ;)
Kształcenie poprzez sztukę - Narodowy Teatr Edukacji
W ramach współpracy naszej szkoły z Narodowym Teatrem Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia, ponad 100 uczniów z naszej szkoły udało się, w czwartek 26 stycznia, do Kazimierskiego Ośrodka Kultury na przedstawienie „Makbet”. Mroczne dzieło angielskiego dramaturga obejrzała młodzież z klas: I TI, I TE, I TO/TUF, I TI/TB oraz II TI. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali nauczyciele: Małgorzata Milka, Iwona Widłak, Małgorzata Pozłótka, Ewa Wiejacha, Anna Zawrzykraj oraz Jarosław Malinowski. Pomysłodawczynią i koordynatorką spotkania z teatrem była Sylwia Psica. W tym sezonie Narodowy Teatr Edukacji sięgnął po ponadczasowe dzieło Williama Szekspira, by poprzez historię Makbeta przestrzec młodego widza przed nieodwracalnymi błędami. Historia głównego bohatera uświadamia, że żądza władzy może przemienić osobowość i wpłynąć na zmianę postępowania człowieka. Chęć posiadania zaszczytów i bogactwa towarzyszyła człowiekowi od zawsze. Dzieje się tak i dziś. Wielu z nas uczestniczy w niekończącej się pogoni za materialnym lub zawodowym sukcesem. Niestety chcąc dojść do celu można zdecydować się na nieuczciwą drogę lub nawet skrzywdzenie drugiego człowieka. Taki wybór – jak przekonuje sztuka Szekspira - nie gwarantuje sukcesu, lecz przeciwnie – doprowadza do unicestwienia.
Turniej Trzech Rakiet - runda druga
W dniu 25.01.2023 odbyła się druga runda Turnieju Trzech Rakiet w tenisie stołowym. Turniej organizowany jest przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu woj. Świętokrzyskiego oraz nauczycieli i pracowników oświaty. Naszą szkołę reprezentowali zawodnicy w składzie:: Wiktoria Gajówka, Filip Juszczyk, Konrad Jaskuła, Oskar Chumikowski, Krystian Maderak, Sebastian Leśniak, Jakub Łąkas, oraz nauczyciel Paweł Krawczyk.
Klasyfikacja końcowa
- Wiktoria Gajówka III miejsce w kategorii dziewcząt
- Oskar Chumikowski II miejsce w kategorii chłopców
- Filip Juszczyk IV miejsce w kategorii chłopców
- Krystian Maderak VI miejsce w kategorii chłopców
- Paweł Krawczyk IV miejsce w kategorii nauczyciele i pracownicy oświaty.
Studniówka 2023
W piątkowy wieczór 20 stycznia 2023r. uczniowie ZSR Cudzynowice bawili się na swoim balu studniówkowym w lokalu "Monika" w Chmielowie koło Działoszyc. Była to wyjątkowa i niezapomniana noc dla uczniów klasy IV TE/TUF, IV AGR/TB oraz IV TI.
Uroczystość rozpoczęła się od oficjalnych przemówień i życzeń, a zakończyła staropolskim tańcem - polonezem. Uczniowie w sposób szczególny podziękowali swoim wychowawcom: pani Annie Adamczyk, pani Annie Zawrzykraj i panu Łukaszowi Gądzikowi za opiekę, okazaną pomoc oraz wspólnie spędzone chwile. nie zapomnieli także o rodzicach, dzięki którym mogli bawić się na tak wspaniałym balu.
Po części oficjalnej przyszedł czas na smaczną kolację i ... zabawę do białego rana. Najbardziej wytrwali zeszli z parkietu po godzinie 6:00. Niech będzie to zapowiedź dobrze zdanego egzaminu maturalnego w myśl słów: "jaka studniówka - taka matura".
Archiwum