Już niemal tradycją jest, że początek nowego roku szkolnego w naszej szkole związany jest z rajdem rowerowym po naszym regionie. Tym razem młodzież pod opieką naszych nauczycieli odwiedziła Wiślicę oraz tamtejsze Muzeum Archeologiczne.
Relacja:
Mamy to szczęście, że startujemy spod samej szkoły na eurovelo11 - to międzynarodowa długodystansowa trasa rowerowa, która rozpoczyna się w Atenach, a kończy w Nordkap w Norwegii. Jej całkowita długość to 6 550 km
Odcinek, który my pokonaliśmy liczył 21km i przebiegał z Cudzynowic do Wiślicy.
Wiślica to cel naszej podróży... Jest to miejsce sławne w całej Europie. Uchodzi za najsławniejsze miasto Królestwa Polskiego. Jest jednym z najstarszych ośrodków miejskich w Polsce. Okres jej największego rozwoju przypada na czasy Piastów i pierwszych Jagiellonów. W piastowskiej Małopolsce należała do najważniejszych ośrodków administracyjnych obok Krakowa i Sandomierza.
Zwiedzieliśmy muzeum archeologiczne. Początkowo Muzeum znajdowało się w przyziemiu ówczesnego Domu Kultury, które zaadaptowano na cele ekspozycyjne oraz w wybudowanym w 1964 roku Pawilonie Archeologicznym chroniącym relikty świątyni św. Mikołaja. W 1981 roku powstał pomysł przeniesienia Muzeum do tzw. Kamienicy Bractwa Różańcowego, XVII-wiecznego budynku ulokowanego bezpośrednio przy wiślickim Rynku Głównym.
Płynęliśmy przepiękną trasą z Wiślicy do Czarków. Nida jest lewobrzeżnym dopływem górnej Wisły. Jej długość wynosi 151km, szerokość koryta waha się od kilku do kilkudziesięciu metrów, zaś głębokość rzadko przekracza 1m, średni spadek na szlaku wynosi około 0,45‰. Nida jest więc rzeką typowo nizinną, toczącą swe wody raczej leniwie. Momentami silnie meandruje, tworzy wysepki, zatoczki, starorzecza. Co chwile pokazuje inną twarz, płynąc wśród wzgórz, lasów, łąk i pól.
Płynęliśmy przepiękną trasą z Wiślicy do Czarków.