• Wybory Samorządu Uczniowskiego
          • Wybory Samorządu Uczniowskiego

          • Uczniowie naszej szkoły wybrali dziś swoich przedstawicieli. Kandydaci tym razem zaprezentowali wspólne hasło kampanii wyborczej, które brzmiało: „RAZEM dla fajnej szkoły”. 

            Po kilku godzinach pracy komisji, ogłoszono wyniki. Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego został Nikodem Wojnarowicz, zastępcą - Karolina Cichy, a Szymon Śmiech i Aleksandra Żarnowiecka - członkami Rady SU. Gratulujemy i życzymy owocnych działań!

        • Konferencja Samorządów Uczniowskich
          • Konferencja Samorządów Uczniowskich

          • W dniu 3 października odbyło się we Włoszczowej ciekawe spotkanie  dla przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego i Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Tematyka spotkania dotyczyła zaplanowania dalszej ścieżki nauki i kariery z wykorzystaniem możliwości, jakie oferuje region świętokrzyski. Jednocześnie organizatorzy liczyli na informację zwrotną z debaty dotyczącej oczekiwań młodych ludzi wchodzących na współczesny rynek pracy. Naszą szkołę reprezentowali  Karolina Cichy klasa IIITE i Szymon Śmiech klasa II TI.

        • Mamy Super Chłopaków!
          • Mamy Super Chłopaków!

          • Z okazji Dnia Chłopaka przedstawiciele każdej klasy zgłosili się dziś po konkursowe zadania, które musieli znaleźć podążając za wskazówkami umieszczonymi w wylosowanych kopertach.

            Najszybszy okazał się Paweł Niedźwiedź z klasy I TE. W nagrodę trzymał bon na pyszną pizzę. Gratulujemy !

        • Przedstawienie teatralne
          • Przedstawienie teatralne

          • W czwartek, 29 września 2022 roku, grupa 112 uczniów z klas; IV TE/TI, IVTO/TUF, IV TI, IV TE/TUF, IV TAgr/TB udała się do Kazimierskiego Ośrodka Kultury na spektakl pt. „Kolumbowie”. Współpracę z Narodowym Teatrem Edukacji z Wrocławia, wzorem lat ubiegłych, kontynuują nauczyciele języka polskiego – pani Anna Adamczyk i pani Sylwia Psica, zaś nad bezpieczeństwem młodzieży czuwały także: pani Beata Stępień, pani Anna Zawrzykraj, pani Iwona Widłak, pani Ewelina Zębala-Zając i pani Marzena Kusak.

            Przedstawienie opowiadało historię czworga młodych przyjaciół, których beztroskie życie zostało nagle przerwane przez wybuch II wojny światowej.  Radość i miłość odeszły w zapomnienie, ustępując miejsca tragicznej rzeczywistości, przepełnionej śmiercią i dramatycznymi decyzjami. Kolumbowie, zamiast korzystać z uroków życia, zostają członkami organizacji podziemnej i walczą w Powstaniu Warszawskim.

            Spektakl był dla uczniów wymowną lekcją historii, z której wypłynęło przesłanie, aby docenić życie w wolnej Ojczyźnie, szanować poświęcenie wcześniejszych pokoleń i pamiętać, że „wolność nie jest dana raz na zawsze”.

        • Światowy Dzień Jabłka - Jedzmy jabłka na zdrowie!
          • Światowy Dzień Jabłka - Jedzmy jabłka na zdrowie!

          • Powszechnie wiadomo, że jabłka są bogatym źródłem witamin: C, z grupy B, beta karotenu, E, K, błonnika pokarmowego, zwłaszcza pektyny, kwercetyny, antyoksydantów i minerałów.Zawierają wiele związków fenolowych, posiadających udokumentowane właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwalergiczne, a nawet przeciwnowotworowe.

            Mając na uwadze angielskie przysłowie „An apple a day keeps the doctor away”, w środę 28 września, jedliśmy jabłka na zdrowie. Piękne, pachnące, soczyste,  różnych odmian jabłka zagościły w naszej szkole dzięki uprzejmości Aleksandry Rzepy z klasy IV Technikum Ekonomicznego. Jabłek wystarczyło dla każdego. Wspierając swoje zdrowie, jednocześnie mogliśmy pomóc potrzebującym zwierzakom. Zebrane w tym dniu środki zostaną przekazane na rzecz schroniska, z którym współpracuje nasz Wolontariat Szkolny Pomocna Dłoń. W ten sposób chcemy się włączyć w obchodzony 4 października Światowy Dzień Zwierząt.

        • Z wizytą w hospicjum
          • Z wizytą w hospicjum

          • Wolontariuszki klasy IV Technikum Usług Fryzjerskich z Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach rozpoczęły działalność w nowym roku szkolnym, udając się do podopiecznych buskiego hospicjum, których regularnie odwiedzają od 4 lat. Pod okiem pani Sylwii oraz opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu uczą się wykonywania zawodu i rozwijają swoje umiejętności fryzjerskie, a tym samym pomagają innym.

        • Wycieczka klasy I TI oraz I TO/TUF
          • Wycieczka klasy I TI oraz I TO/TUF

          • W ramach integracji międzyklasowej uczniowie klasy I TI oraz I TB/TI udali się na wspólny wyjazd do Krakowa. Celem wycieczki było nawiązanie lepszych relacji wśród młodzieży i wzmacnianie więzi koleżeńskich, a także propagowanie zdrowej rywalizacji opartej na zasadzie fair play, promowanie i upowszechnianie sportu oraz aktywnego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu .

            Uczniowie dwiedzili m.in. Zoltar Park  - miejsce, gdzie mogli spędzić aktywnie czas, biorąc udział w grze zespołowej paintball. Gra w paintball dostarczyła im ogromnych emocji i niezapomnianych wrażeń. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do kina na projekcje filmu ,, Top Gun – Maverick ”.

        • Kiermasz podręczników szkolnych
          • Kiermasz podręczników szkolnych

          • W piątek 16 września 2022r. w naszej placówce odbył się kiermasz podręczników organizowany przez bibliotekę szkolną. Kupujący mieli okazję nabyć książki w bardzo atrakcyjnych cenach. Oprócz podręczników na stoisku szkolnym pojawiły się też repetytoria i zbiory zadań.

            Kiermasz wzbudził zainteresowanie nie tylko uczniów, ale także rodziców. Coroczne wydarzenie stało się już szkolną tradycją.

        • Światowy Dzień Fair Play
          • Światowy Dzień Fair Play

          • 7 września obchodzimy Światowy Dzień Fair Play. To inicjatywa, mająca na celu promocję fair play i wartości etycznych w sporcie i w życiu. Nasza szkoła na zaproszenie Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Klubu Fair Play PKOl włączyła się w obchody Światowego Dnia Fair Play. Wraz z naszą młodzieżą oraz nauczycielami wychowania fizycznego zorganizowaliśmy szereg rekreacyjnych biegów. Uczniowie rywalizowali, ale przede wszystkim dobrze bawili się na szkolnej bieżni, a także na fragmentach trasy EuroVelo11 biegnącej tuż obok naszej szkoły. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział !

        • Narodowe Czytanie
          • Narodowe Czytanie

          • W sobotę 3 września 2022 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami p. Anną Adamczyk i p. Sylwią Psicą oraz wicedyrektor szkoły p. Wioletą Fryt wzięli udział w akcji Narodowego Czytania, którą na naszym terenie przeprowadziła kazimierska biblioteka publiczna.

            Spotkanie zostało zorganizowane w wyjątkowej scenerii zbiornika wodnego, która oddawała klimat tegorocznej lektury – „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Wśród licznego grona miłośników literatury byli uczniowie: Julia Kozik z klasy IITE, Natalia Psica z klasy ITI, Kamila Nawrot z klasy IIITE, Aleksandra Rzepa z klasy IVTE, Oliwier Szarawara z klasy ITI oraz Konrad Jaskuła z klasy IIITO. Młodzież sięgnęła po ballady: „Romantyczność”, „Powrót taty”, „Świteź”, „Lilije”, „Pani Twardowska”, „To lubię”, które przybliżyły słuchaczom czasy romantyzmu.

            Uroczystość rozpoczął Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Kazimierza Wielka, Łukasz Maderak, który odczytał list prezydenta RP, zachęcający do podjęcia akcji Narodowego Czytania. Po prezentacji utworów nastał czas biesiady przy ognisku i rozmów w blasku zachodzącego słońca.

        • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

          • Dziś, po wakacyjnej przerwie, rozpoczęliśmy kolejny rok nauki – 2022/2023. Inauguracja nowego roku szkolnego odbyła się w sali gimnastycznej, gdzie licznie zgromadzili się uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Po wysłuchaniu hymnu państwowego i wprowadzeniu pocztu sztandarowego, głos zabrał pan dyrektor Jacek Nowak. Powitał on wszystkich zebranych, a w sposób szczególny pierwszoklasistów, którym pogratulował dołączenia do naszej wspólnoty szkolnej. Pan dyrektor podkreślił, że Zespół Szkół Rolniczych to placówka, która może poszczycić się liczbą prawie 400 uczniów – stając się tym samym największą w powiecie. Jest to oznaka zaufania do szkoły, ale jednocześnie i wyzwanie, by nadal utrzymać wysoki poziom kształcenia i wypełnić czas uczniów twórczą pracą. Następnie  dyrektor Nowak poinformował o zmianach kadrowych, jakie dokonały się w szkole. Na zasłużoną emeryturę odeszła p. Iwona Janowska- Kierownik Praktycznej Nauki Zawodu i nauczyciel przedmiotów zawodowych w bloku Agrobiznes. Od teraz funkcję Kierownika będzie pełnić pani Bogusława Lech – nauczyciel przedmiotów ekonomicznych, a także Szkolny Doradca Zawodowy. Do Grona Pedagogicznego dołączyło czworo nowych nauczycieli: P. Ewa Adamczyk – Isaki (j. niemiecki), p. Radosław Matyszkiewicz (przedmioty zawodowe w Technikum Odnawialnym), ks. Marcin Bączek (religia) oraz p. Agnieszka Pyszyńska (psycholog szkolny)

            Następnie głos zabrała pani wicedyrektor Wioleta Fryt, która wspomniała o najważniejszych kierunkach polityki oświatowej na nowy rok szkolny oraz zapewniła wszystkich uczniów o wsparciu ze strony dyrekcji i nauczycieli.

            Po zakończeniu części oficjalnej młodzież wraz z wychowawcami udali się do klas, gdzie omówione zostały sprawy organizacyjne.

            Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy siły i motywacji w zdobywaniu wiedzy oraz  rozwijaniu swoich pasji, nauczycielom zaś wytrwałości i aktywnych działań w pracy z młodzieżą.

        • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

          • Droga młodzieży

            Zapraszmy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego, które odbędzie się według następującego porządku:

            08:00 Msza św. w Kościele PW. Wszystkich Świętych w Cudzynowicach

            09:00 spotkanie wszystkich klas na sali gimnastycznej

            10:00 spotkanie z wychowawcami klas według harmonogramu znajdującego się na drzwiach wejściowych do szkoły

        • Dzień Otwarty ZSR Cudzynowice
          • Dzień Otwarty ZSR Cudzynowice

          • 7 czerwca 2022r. odbył się Dzień Otwarty  w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach. Ponad 300 uczniów ostatnich klas szkół podstawowych zapoznało się z bogatą ofertą edukacyjną szkoły, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodzieży i potrzebom rynku pracy.

            Odwiedzający obejrzeli doskonale wyposażone, nowoczesne pracownie lekcyjne. Wzięli udział w różnych konkursach, grach i prezentacjach. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem uczniów ze szkół podstawowych w:  Kazimierzy Wielkiej, Cudzynowicach, Topoli, Opatowcu, Krzczonowie, Cieszkowach, Skalbmierzu, Czarnocinie, Bejscach i Koszycach. Aby uatrakcyjnić ósmoklasistom czas spędzony w placówce, nauczyciele wraz z uczniami przygotowali szereg stoisk pokazowych prezentujących kierunki kształcenia, takie jak: technik ekonomista, technik budownictwa, technik informatyk, technik agrobiznesu, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik usług fryzjerskich oraz liceum ogólnokształcące.

            Każdy ósmoklasista mógł zdobyć wiele cennych informacji o preferowanych przez siebie kierunkach. Ekonomiści zaprezentowali możliwości rozwoju osobistego i ścieżki kariery zawodowej, fryzjerki wykonywały modne fryzury. Na stoisku agrobiznesu młodzież zapoznała się z nowoczesnymi urządzeniami i maszynami rolniczymi, które wzbudzały duże zainteresowanie. Ponadto dużą popularnością cieszył się kierunek technik budownictwa kształcący fachowców poszukiwanym na rynkach pracy, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zawody technik informatyk oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej również miały swoich zwolenników. Uczniowie prezentujący te kierunki wykonywali ćwiczenia praktyczne z użyciem profesjonalnego sprzętu, w który wyposażone są pracownie szkolne.

            Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach, oprócz kierunków technikalnych, ma w swojej ofercie liceum ogólnokształcące. „Misja reaktywacja”, bo tak trzeba nazwać powrót do liceum, funkcjonującego z sukcesem przez wiele lat w placówce. Jest to alternatywa dla ósmoklasistów, którzy nie mają jeszcze sprecyzowanych planów na przyszłość. Dla nich zaprezentowano na stoisku szereg możliwości rozwijania swoich pasji związanych z filmem, teatrem i filozofią.

            Przybyli goście mogli zapoznać się także z działaniami podejmowanymi przez Szkolny Klub Wolontariatu „Pomocna Dłoń”, Samorząd Uczniowski oraz  informacjami dotyczącymi wyjazdów uczniów na praktykę zagraniczną w ramach projektu Erasmus+, który szkoła realizuje od lat. Natomiast uczniowie klasy pierwszej technikum ekonomicznego opowiedzieli o udziale w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”, gdzie odnieśli sukces, otrzymując międzynarodowy certyfikat. Niespodzianką dla odwiedzających była możliwość uwiecznienia wyjątkowych chwil spędzonych w szkole poprzez zrobienie pamiątkowego zdjęcia w fotobudce.

            Korzystając z przepięknej pogody ósmoklasiści w miłej i sympatycznej atmosferze na świeżym powietrzu zostali poczęstowani specjałami z grilla. 

            Podsumowaniem udanego dnia było wspólne spotkanie Dyrekcji, grona pedagogicznego, uczniów, opiekunów oraz zaproszonego gościa - Wicestarosty Powiatu Kazimierskiego - Michała Buckiego na sali gimnastycznej. Pan wicestarosta podkreślał sukcesy i inwestycje w Zespole Szkół Rolniczych zachęcając młodych ludzi do wyboru tej szkoły. Wioleta Fryt – wicedyrektor szkoły wraz z przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego wyłoniły spośród ósmoklasistów zwycięzców konkursów, którym wręczono nagrody i upominki. Pan dyrektor Jacek Nowak  podziękował młodzieży za tak liczne przybycie. Słowa wdzięczności skierował do dyrektorów i nauczycieli szkół podstawowych, dziękując za umożliwienie wychowankom udziału w Dniu Otwartym i dobrą współpracę. Wyraził także nadzieję, że z wieloma osobami spotka się we wrześniu na rozpoczęciu nowego roku szkolnego.

        • Spotkanie z Mistrzem
          • Spotkanie z Mistrzem

          • Dzisiaj w naszej szkole gościł Pan Marcin Kozioł Projekt 80 Rowerów. Podróżnik, właściciel firmy, społecznik. Pan Marcin wygłosił prelekcję dla młodzieży - "Jak połączyć pasję z życiową drogą? Wystarczy chcieć..."

            Dziękujemy za wspaniałe i inspirujące spotkanie!

        • Dzień Przedsiębiorczości
          • Dzień Przedsiębiorczości

          • 6 kwietnia 2022 r. po raz dziewiętnasty obchodzono w Polsce Dzień Przedsiębiorczości – program jednodniowych wizyt w wybranej firmie/instytucji na wybranym stanowisku pracy, organizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudy.

            Tego dnia blisko 20 uczniów z klasy II Technikum Ekonomicznego udało się do następujących lokalnych firm i instytucji, które wyraziły zgodę na przyjęcie uczestników na wybrane przez nich stanowiska, i tak: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej: Trzaska Natalia, Bałaga Julita, Biel Jessica, Trojanowska Weronika; Biuro Rachunkowe „AUDYT” Sp.z.o.o. Kazimierza Wielka: Łuczyk Sylwia, Maj Sylwia; Przychodnia Weterynaryjna „BOMA” s.c. Odonów: Łudzik Patrycja, Siwiec Wiktoria; Salon Fryzjerski Damsko-Męski, Monika Zabagło, Kazimierza Wielka: Sobieraj Martyna, Zabagło Natalia; Agent Ubezpieczeniowy Justyna Kałat, Wielgus: Kocińska Oliwia; CAFFARO, Spółka z.o.o, Sp.k. Słonowice: Cichy Karolina; Firma Dekarska, Grzegorz Nawrot, Odonów: Kamila Nawrot; Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bejscach: Czyżewska Nikola; Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr.3, im. Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej: Żarnowiecka Aleksandra; Transport Osobowy MINI-BUS Andrzej Domagała, Klimontów: Karbowniczek Nikola; Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach: Adamczyk Maria.

            To dzięki uprzejmości powyższych firm i instytucji była to dla uczniów żywa lekcja przedsiębiorczości pozwalająca uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące specyfiki danego zawodu, wymaganych kwalifikacji i predyspozycji do wykonywania pracy na danym stanowisku. Ponadto umożliwiła uczniom poznanie relacji interpersonalnych dla dobrego funkcjonowania w miejscu pracy. Unaoczniła młodym ludziom konieczność dostosowania się do zmieniających się warunków pracy.

            „Dzień Przedsiębiorczości” inspiruje młodzież do refleksji nad swoją przyszłością zawodową i umożliwia pierwsze kontakty ze światem pracy.

            Tegoroczni uczestnicy „ Dnia Przedsiębiorczości” wraz z opiekunem Bogusławą Lech składają serdeczne podziękowania dla tych wszystkich firm i instytucji, które umożliwiły uczniom udział w tym dniu i dały szansę do poszerzenia treści programowych oraz zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonych zawodach w przyszłości.

        • Przytulny zakątek
          • Przytulny zakątek

          • W dniu dzisiejszym uczniowie I klasy technikum ekonomicznego zakończyli swój projekt społeczny Przytulny zakątek w ramach olimpiady  Zwolnieni z teorii. Projekt miał na celu renowacje miejsca spotkań uczniów z naszej szkoły. Wśród zaproszonych osób był wicestarosta powiatu kazimierskiego Pan Michał Bucki, który był pod wrażeniem prac wykonanych przez uczniów. Uczniowie obecnie mają swoje przyjazne i bezpieczne miejsce gdzie mogą spożyć posiłki oraz wspólnie spędzić czas. Pan dyrektor Jacek Nowak już zapowiedział wsparcie dla kolejnych projektów społecznych, które zmienią otoczenie naszej szkoły