13 października młodzież z klas IV uczestniczyła w targach pracy i praktyk „Talent Days” w Krakowie. To największe wydarzenie karierowe w Polsce. Organizatorzy tegorocznej edycji targów przygotowali szeroką ofertę warsztatów. Uczniowie klas IV wzieli udział w warsztatach: „Wstęp do międzynarodowej kariery z wykorzystaniem narzędzi Europass”. Europasss oferuje kompleksową usługę do skutecznej prezentacji swojego profilu zawodowego na europejskim rynku edukacji i pracy. W trakcie warsztatu zostały scharakteryzowane poszczególne dokumenty oraz sposób ich otrzymania i wykorzystania. Przedstawiona została platforma europass.eu, która jest narzędziem do zarządzania i planowania karierą zawodową. Młodzież mogła skorzystać również z profesjonalnych konsultacji w zakresie sporządzenia idealnego CV. Bezcenne okazały się bezpośrednie rozmowy z wystawcami. Spotkania te pozwoliły poznać wymagania i oczekiwania pracodawców stawiane przyszłym pracownikom. Przeprowadzone rozmowy umożliwiły także nawiązanie kontaktów z pracodawcami, które z pewnością zaowocują w niedalekiej przyszłości.
Targi pracy „Talent Days”
Europejski Dzień Języków Obcych
Europejski Dzień Języków, obchodzony 26 września, ma za zadanie zwrócić uwagę na to, jak ważna jest nauka języków obcych nie tylko w szkole, ale i przez całe życie. Wydarzenie to ma również podkreślić znaczenie wszystkich języków jakimi porozumiewamy się w Europie. W wielu szkołach planowane są większe i mniejsze aktywności promujące to święto. Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach z klas IIITE, IIIAGR i IIITI pod kierunkiem nauczycieli języków obcych przygotowali wyjątkowe przedstawienie w czasie którego młodzież i nauczyciele wzięli udział w quizach przybliżających znajomość i kulturę krajów obcojęzycznych.
Wybory Samorządu Uczniowskiego
Uczniowie naszej szkoły wybrali dziś swoich przedstawicieli. Kandydaci tym razem zaprezentowali wspólne hasło kampanii wyborczej, które brzmiało: „RAZEM dla fajnej szkoły”.
Po kilku godzinach pracy komisji, ogłoszono wyniki. Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego został Nikodem Wojnarowicz, zastępcą - Karolina Cichy, a Szymon Śmiech i Aleksandra Żarnowiecka - członkami Rady SU. Gratulujemy i życzymy owocnych działań!
Konferencja Samorządów Uczniowskich
W dniu 3 października odbyło się we Włoszczowej ciekawe spotkanie dla przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego i Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Tematyka spotkania dotyczyła zaplanowania dalszej ścieżki nauki i kariery z wykorzystaniem możliwości, jakie oferuje region świętokrzyski. Jednocześnie organizatorzy liczyli na informację zwrotną z debaty dotyczącej oczekiwań młodych ludzi wchodzących na współczesny rynek pracy. Naszą szkołę reprezentowali Karolina Cichy klasa IIITE i Szymon Śmiech klasa II TI.
Mamy Super Chłopaków!
Z okazji Dnia Chłopaka przedstawiciele każdej klasy zgłosili się dziś po konkursowe zadania, które musieli znaleźć podążając za wskazówkami umieszczonymi w wylosowanych kopertach.
Najszybszy okazał się Paweł Niedźwiedź z klasy I TE. W nagrodę trzymał bon na pyszną pizzę. Gratulujemy !
Przedstawienie teatralne
W czwartek, 29 września 2022 roku, grupa 112 uczniów z klas; IV TE/TI, IVTO/TUF, IV TI, IV TE/TUF, IV TAgr/TB udała się do Kazimierskiego Ośrodka Kultury na spektakl pt. „Kolumbowie”. Współpracę z Narodowym Teatrem Edukacji z Wrocławia, wzorem lat ubiegłych, kontynuują nauczyciele języka polskiego – pani Anna Adamczyk i pani Sylwia Psica, zaś nad bezpieczeństwem młodzieży czuwały także: pani Beata Stępień, pani Anna Zawrzykraj, pani Iwona Widłak, pani Ewelina Zębala-Zając i pani Marzena Kusak.
Przedstawienie opowiadało historię czworga młodych przyjaciół, których beztroskie życie zostało nagle przerwane przez wybuch II wojny światowej. Radość i miłość odeszły w zapomnienie, ustępując miejsca tragicznej rzeczywistości, przepełnionej śmiercią i dramatycznymi decyzjami. Kolumbowie, zamiast korzystać z uroków życia, zostają członkami organizacji podziemnej i walczą w Powstaniu Warszawskim.
Spektakl był dla uczniów wymowną lekcją historii, z której wypłynęło przesłanie, aby docenić życie w wolnej Ojczyźnie, szanować poświęcenie wcześniejszych pokoleń i pamiętać, że „wolność nie jest dana raz na zawsze”.
Światowy Dzień Jabłka - Jedzmy jabłka na zdrowie!
Powszechnie wiadomo, że jabłka są bogatym źródłem witamin: C, z grupy B, beta karotenu, E, K, błonnika pokarmowego, zwłaszcza pektyny, kwercetyny, antyoksydantów i minerałów.Zawierają wiele związków fenolowych, posiadających udokumentowane właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwalergiczne, a nawet przeciwnowotworowe.
Mając na uwadze angielskie przysłowie „An apple a day keeps the doctor away”, w środę 28 września, jedliśmy jabłka na zdrowie. Piękne, pachnące, soczyste, różnych odmian jabłka zagościły w naszej szkole dzięki uprzejmości Aleksandry Rzepy z klasy IV Technikum Ekonomicznego. Jabłek wystarczyło dla każdego. Wspierając swoje zdrowie, jednocześnie mogliśmy pomóc potrzebującym zwierzakom. Zebrane w tym dniu środki zostaną przekazane na rzecz schroniska, z którym współpracuje nasz Wolontariat Szkolny Pomocna Dłoń. W ten sposób chcemy się włączyć w obchodzony 4 października Światowy Dzień Zwierząt.
Z wizytą w hospicjum
Wolontariuszki klasy IV Technikum Usług Fryzjerskich z Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach rozpoczęły działalność w nowym roku szkolnym, udając się do podopiecznych buskiego hospicjum, których regularnie odwiedzają od 4 lat. Pod okiem pani Sylwii oraz opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu uczą się wykonywania zawodu i rozwijają swoje umiejętności fryzjerskie, a tym samym pomagają innym.
Wycieczka klasy I TI oraz I TO/TUF
W ramach integracji międzyklasowej uczniowie klasy I TI oraz I TB/TI udali się na wspólny wyjazd do Krakowa. Celem wycieczki było nawiązanie lepszych relacji wśród młodzieży i wzmacnianie więzi koleżeńskich, a także propagowanie zdrowej rywalizacji opartej na zasadzie fair play, promowanie i upowszechnianie sportu oraz aktywnego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu .
Uczniowie dwiedzili m.in. Zoltar Park - miejsce, gdzie mogli spędzić aktywnie czas, biorąc udział w grze zespołowej paintball. Gra w paintball dostarczyła im ogromnych emocji i niezapomnianych wrażeń. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do kina na projekcje filmu ,, Top Gun – Maverick ”.
Kiermasz podręczników szkolnych
W piątek 16 września 2022r. w naszej placówce odbył się kiermasz podręczników organizowany przez bibliotekę szkolną. Kupujący mieli okazję nabyć książki w bardzo atrakcyjnych cenach. Oprócz podręczników na stoisku szkolnym pojawiły się też repetytoria i zbiory zadań.
Kiermasz wzbudził zainteresowanie nie tylko uczniów, ale także rodziców. Coroczne wydarzenie stało się już szkolną tradycją.
Światowy Dzień Fair Play
7 września obchodzimy Światowy Dzień Fair Play. To inicjatywa, mająca na celu promocję fair play i wartości etycznych w sporcie i w życiu. Nasza szkoła na zaproszenie Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Klubu Fair Play PKOl włączyła się w obchody Światowego Dnia Fair Play. Wraz z naszą młodzieżą oraz nauczycielami wychowania fizycznego zorganizowaliśmy szereg rekreacyjnych biegów. Uczniowie rywalizowali, ale przede wszystkim dobrze bawili się na szkolnej bieżni, a także na fragmentach trasy EuroVelo11 biegnącej tuż obok naszej szkoły. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział !
Narodowe Czytanie
W sobotę 3 września 2022 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami p. Anną Adamczyk i p. Sylwią Psicą oraz wicedyrektor szkoły p. Wioletą Fryt wzięli udział w akcji Narodowego Czytania, którą na naszym terenie przeprowadziła kazimierska biblioteka publiczna.
Spotkanie zostało zorganizowane w wyjątkowej scenerii zbiornika wodnego, która oddawała klimat tegorocznej lektury – „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Wśród licznego grona miłośników literatury byli uczniowie: Julia Kozik z klasy IITE, Natalia Psica z klasy ITI, Kamila Nawrot z klasy IIITE, Aleksandra Rzepa z klasy IVTE, Oliwier Szarawara z klasy ITI oraz Konrad Jaskuła z klasy IIITO. Młodzież sięgnęła po ballady: „Romantyczność”, „Powrót taty”, „Świteź”, „Lilije”, „Pani Twardowska”, „To lubię”, które przybliżyły słuchaczom czasy romantyzmu.
Uroczystość rozpoczął Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Kazimierza Wielka, Łukasz Maderak, który odczytał list prezydenta RP, zachęcający do podjęcia akcji Narodowego Czytania. Po prezentacji utworów nastał czas biesiady przy ognisku i rozmów w blasku zachodzącego słońca.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
Dziś, po wakacyjnej przerwie, rozpoczęliśmy kolejny rok nauki – 2022/2023. Inauguracja nowego roku szkolnego odbyła się w sali gimnastycznej, gdzie licznie zgromadzili się uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Po wysłuchaniu hymnu państwowego i wprowadzeniu pocztu sztandarowego, głos zabrał pan dyrektor Jacek Nowak. Powitał on wszystkich zebranych, a w sposób szczególny pierwszoklasistów, którym pogratulował dołączenia do naszej wspólnoty szkolnej. Pan dyrektor podkreślił, że Zespół Szkół Rolniczych to placówka, która może poszczycić się liczbą prawie 400 uczniów – stając się tym samym największą w powiecie. Jest to oznaka zaufania do szkoły, ale jednocześnie i wyzwanie, by nadal utrzymać wysoki poziom kształcenia i wypełnić czas uczniów twórczą pracą. Następnie dyrektor Nowak poinformował o zmianach kadrowych, jakie dokonały się w szkole. Na zasłużoną emeryturę odeszła p. Iwona Janowska- Kierownik Praktycznej Nauki Zawodu i nauczyciel przedmiotów zawodowych w bloku Agrobiznes. Od teraz funkcję Kierownika będzie pełnić pani Bogusława Lech – nauczyciel przedmiotów ekonomicznych, a także Szkolny Doradca Zawodowy. Do Grona Pedagogicznego dołączyło czworo nowych nauczycieli: P. Ewa Adamczyk – Isaki (j. niemiecki), p. Radosław Matyszkiewicz (przedmioty zawodowe w Technikum Odnawialnym), ks. Marcin Bączek (religia) oraz p. Agnieszka Pyszyńska (psycholog szkolny)
Następnie głos zabrała pani wicedyrektor Wioleta Fryt, która wspomniała o najważniejszych kierunkach polityki oświatowej na nowy rok szkolny oraz zapewniła wszystkich uczniów o wsparciu ze strony dyrekcji i nauczycieli.
Po zakończeniu części oficjalnej młodzież wraz z wychowawcami udali się do klas, gdzie omówione zostały sprawy organizacyjne.
Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy siły i motywacji w zdobywaniu wiedzy oraz rozwijaniu swoich pasji, nauczycielom zaś wytrwałości i aktywnych działań w pracy z młodzieżą.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
Droga młodzieży
Zapraszmy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego, które odbędzie się według następującego porządku:
08:00 Msza św. w Kościele PW. Wszystkich Świętych w Cudzynowicach
09:00 spotkanie wszystkich klas na sali gimnastycznej
10:00 spotkanie z wychowawcami klas według harmonogramu znajdującego się na drzwiach wejściowych do szkoły
Dzień Otwarty ZSR Cudzynowice
7 czerwca 2022r. odbył się Dzień Otwarty w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach. Ponad 300 uczniów ostatnich klas szkół podstawowych zapoznało się z bogatą ofertą edukacyjną szkoły, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodzieży i potrzebom rynku pracy.
Odwiedzający obejrzeli doskonale wyposażone, nowoczesne pracownie lekcyjne. Wzięli udział w różnych konkursach, grach i prezentacjach. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem uczniów ze szkół podstawowych w: Kazimierzy Wielkiej, Cudzynowicach, Topoli, Opatowcu, Krzczonowie, Cieszkowach, Skalbmierzu, Czarnocinie, Bejscach i Koszycach. Aby uatrakcyjnić ósmoklasistom czas spędzony w placówce, nauczyciele wraz z uczniami przygotowali szereg stoisk pokazowych prezentujących kierunki kształcenia, takie jak: technik ekonomista, technik budownictwa, technik informatyk, technik agrobiznesu, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik usług fryzjerskich oraz liceum ogólnokształcące.
Każdy ósmoklasista mógł zdobyć wiele cennych informacji o preferowanych przez siebie kierunkach. Ekonomiści zaprezentowali możliwości rozwoju osobistego i ścieżki kariery zawodowej, fryzjerki wykonywały modne fryzury. Na stoisku agrobiznesu młodzież zapoznała się z nowoczesnymi urządzeniami i maszynami rolniczymi, które wzbudzały duże zainteresowanie. Ponadto dużą popularnością cieszył się kierunek technik budownictwa kształcący fachowców poszukiwanym na rynkach pracy, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zawody technik informatyk oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej również miały swoich zwolenników. Uczniowie prezentujący te kierunki wykonywali ćwiczenia praktyczne z użyciem profesjonalnego sprzętu, w który wyposażone są pracownie szkolne.
Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach, oprócz kierunków technikalnych, ma w swojej ofercie liceum ogólnokształcące. „Misja reaktywacja”, bo tak trzeba nazwać powrót do liceum, funkcjonującego z sukcesem przez wiele lat w placówce. Jest to alternatywa dla ósmoklasistów, którzy nie mają jeszcze sprecyzowanych planów na przyszłość. Dla nich zaprezentowano na stoisku szereg możliwości rozwijania swoich pasji związanych z filmem, teatrem i filozofią.
Przybyli goście mogli zapoznać się także z działaniami podejmowanymi przez Szkolny Klub Wolontariatu „Pomocna Dłoń”, Samorząd Uczniowski oraz informacjami dotyczącymi wyjazdów uczniów na praktykę zagraniczną w ramach projektu Erasmus+, który szkoła realizuje od lat. Natomiast uczniowie klasy pierwszej technikum ekonomicznego opowiedzieli o udziale w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”, gdzie odnieśli sukces, otrzymując międzynarodowy certyfikat. Niespodzianką dla odwiedzających była możliwość uwiecznienia wyjątkowych chwil spędzonych w szkole poprzez zrobienie pamiątkowego zdjęcia w fotobudce.
Korzystając z przepięknej pogody ósmoklasiści w miłej i sympatycznej atmosferze na świeżym powietrzu zostali poczęstowani specjałami z grilla.
Podsumowaniem udanego dnia było wspólne spotkanie Dyrekcji, grona pedagogicznego, uczniów, opiekunów oraz zaproszonego gościa - Wicestarosty Powiatu Kazimierskiego - Michała Buckiego na sali gimnastycznej. Pan wicestarosta podkreślał sukcesy i inwestycje w Zespole Szkół Rolniczych zachęcając młodych ludzi do wyboru tej szkoły. Wioleta Fryt – wicedyrektor szkoły wraz z przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego wyłoniły spośród ósmoklasistów zwycięzców konkursów, którym wręczono nagrody i upominki. Pan dyrektor Jacek Nowak podziękował młodzieży za tak liczne przybycie. Słowa wdzięczności skierował do dyrektorów i nauczycieli szkół podstawowych, dziękując za umożliwienie wychowankom udziału w Dniu Otwartym i dobrą współpracę. Wyraził także nadzieję, że z wieloma osobami spotka się we wrześniu na rozpoczęciu nowego roku szkolnego.
Spotkanie z Mistrzem
Dzisiaj w naszej szkole gościł Pan Marcin Kozioł Projekt 80 Rowerów. Podróżnik, właściciel firmy, społecznik. Pan Marcin wygłosił prelekcję dla młodzieży - "Jak połączyć pasję z życiową drogą? Wystarczy chcieć..."
Dziękujemy za wspaniałe i inspirujące spotkanie!
Dzień Przedsiębiorczości
6 kwietnia 2022 r. po raz dziewiętnasty obchodzono w Polsce Dzień Przedsiębiorczości – program jednodniowych wizyt w wybranej firmie/instytucji na wybranym stanowisku pracy, organizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudy.
Tego dnia blisko 20 uczniów z klasy II Technikum Ekonomicznego udało się do następujących lokalnych firm i instytucji, które wyraziły zgodę na przyjęcie uczestników na wybrane przez nich stanowiska, i tak: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej: Trzaska Natalia, Bałaga Julita, Biel Jessica, Trojanowska Weronika; Biuro Rachunkowe „AUDYT” Sp.z.o.o. Kazimierza Wielka: Łuczyk Sylwia, Maj Sylwia; Przychodnia Weterynaryjna „BOMA” s.c. Odonów: Łudzik Patrycja, Siwiec Wiktoria; Salon Fryzjerski Damsko-Męski, Monika Zabagło, Kazimierza Wielka: Sobieraj Martyna, Zabagło Natalia; Agent Ubezpieczeniowy Justyna Kałat, Wielgus: Kocińska Oliwia; CAFFARO, Spółka z.o.o, Sp.k. Słonowice: Cichy Karolina; Firma Dekarska, Grzegorz Nawrot, Odonów: Kamila Nawrot; Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bejscach: Czyżewska Nikola; Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr.3, im. Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej: Żarnowiecka Aleksandra; Transport Osobowy MINI-BUS Andrzej Domagała, Klimontów: Karbowniczek Nikola; Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach: Adamczyk Maria.
To dzięki uprzejmości powyższych firm i instytucji była to dla uczniów żywa lekcja przedsiębiorczości pozwalająca uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące specyfiki danego zawodu, wymaganych kwalifikacji i predyspozycji do wykonywania pracy na danym stanowisku. Ponadto umożliwiła uczniom poznanie relacji interpersonalnych dla dobrego funkcjonowania w miejscu pracy. Unaoczniła młodym ludziom konieczność dostosowania się do zmieniających się warunków pracy.
„Dzień Przedsiębiorczości” inspiruje młodzież do refleksji nad swoją przyszłością zawodową i umożliwia pierwsze kontakty ze światem pracy.
Tegoroczni uczestnicy „ Dnia Przedsiębiorczości” wraz z opiekunem Bogusławą Lech składają serdeczne podziękowania dla tych wszystkich firm i instytucji, które umożliwiły uczniom udział w tym dniu i dały szansę do poszerzenia treści programowych oraz zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonych zawodach w przyszłości.
Wycieczka Szkolnego Klubu Wolontariatu
Wycieczka do krakowa członków Szkolnego Klubu Wolontariatu miała na celu ich integrację, promocję aktywnego i bezpiecznego spędzania czasu oraz zasad fair play. w programie znalazł się painball laserowy i seans filmowy w kinie.
Prima aprilis - No backpack day!
To nie żart ! Dzisiaj nasi uczniowie zamiast plecaka czy torby, przynieśli cokolwiek :-) Dzisiaj postawiliśmy na kreatywność i dobry humor.
Mój przyjaciel zwierzak - 5
W dniu dzisiejszym ostatni etap projektu "Mój przyjaciel zwierzak" nasze uczennice realizowały w Szkole Podstawowej w Skalbmierzu.
Archiwum