• den
     • Dzień Edukacji Narodowej

     • W piątek, 13 października 2023 roku, w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej. Z tej okazji młodzież pod opieką p. Anny Adamczyk przygotowała krótki program słowno- muzyczny „Leksykon niezłych ziółek”, w którym w zabawny sposób przedstawiła „gatunki” uczniów i ich pobyt w szkole. Miłym akcentem spotkania były życzenia przekazane przez wychowanków dla dyrekcji i nauczycieli oraz tort. W podziękowaniu za przekazywanie wiedzy, cierpliwość i dobre słowo wybrzmiało symboliczne 100 lat.

      Autor: Anna Adamczyk

      Galeria zdjęć

    • wolontariat
     • Taniec i fitness z wolontariuszami ZSR Cudzynowice

     • Od tego roku szkolnego nasze wolontariuszki Amelia i Kasia rozpoczęły cykliczne zajęcia tańca i fitness z podopiecznymi SOSW w Cudzynowicach. Taniec jest dobry na wszystko! To energia, która dodaje nam sił oraz sprawia radość każdemu człowiekowi.

      Autor: M.Milka

      Galeria zdjęc

    • wenecja
     • Wycieczka do Wenecji

     • Dokładnie miesiąc od zakończenia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, miasto na wodzie przywitało kolejne „gwiazdy” – uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach.

                  Wycieczka wystartowała bardzo wcześnie, bo już o godzinie 2:00, ale mimo nocnej pory, cała grupa stawiła się punktualnie i w dobrych humorach. Jako, ze wszyscy odprawili się on-line, kontrola bezpieczeństwa na lotnisku przebiegła sprawnie i szybko, a samolot wystartował o czasie – punktualnie o 6:25. Po półtoragodzinnym locie, uczestników wyjazdu  przywitało „włoskie” słońce i wesołe „buongiorno” pracowników lotniska. Zakup biletów na przejazd do Piazzale Roma, który był pierwszą „próbą języka”,  przebiegł równie sprawie i już po 40 minutach grupa wjeżdżała otwartym25 kwietnia 1933 roku mostem drogowo - kolejowym, łączącym historyczną część Wenecji ze stałym lądem. Stamtąd tylko 900 metrów spacerkiem do miejsca noclegowego.

                  Zaczęła się Wenecka przygoda. Po zakwaterowaniu w hotelu, młodzież wraz z opiekunami udała się do restauracji. Pizza we Włoszech, zjedzona przy stoliku nad kanałem, smakuje zupełnie inaczej szczególnie, że trzeba było ją zamówić sprawdzając jednocześnie własną znajomość języka obcego. Wszyscy świetnie sobie poradzili i pojedzeni wyruszyli podziwiać miasto, którego historia sięga aż 452 roku, kiedy to założono pierwszą osadę na wyspach.

                  Pierwszym punktem był taraswidokowy w Fondaco dei Tedeschi – w luksusowej galerii handlowej. Dzięki zarezerwowanym wcześniej  wejściówkom, można było podziwiać zapierające dech w piersiach widoki i uwiecznić je na zdjęciach. Stamtąd już tylko kroczek do Mostu Rialto, który jest uważany za jeden z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych  symboli Wenecji. 48-metrowy most został zbudowany w XVI wieku i jest jednym z najstarszych mostów nad kanałem Grande. Widok z Ponte di Rialto na Canal Grande jest imponujący.

                  Nie można odwiedzić Wenecji nie kierując swoich kroków na największy i najważniejszy plac w Wenecji – Plac Świętego Marka, na którym pyszni się i zachwyca swoim pięknem dostojna i bogato zdobiona Bazylika Świętego Marka wybudowana w IX wieku. To przy tym placu znajduje się Pałac Dożów - wyjątkowe dzieło architektury z licznymi loggiami, arkadami i attykami, który od 916 roku służył jako mieszkanie dożów (władców weneckich) i innych weneckich urzędników. Tam też można podziwiać słynny Most Westchnień zbudowany z białego kamienia sprowadzonego z chorwackiej Istrii. Łączy on jedną ze ścian Pałacu Dożów z mieszczącym się obok więzieniem, a swoją nazwę zawdzięcza westchnieniom więźniów, którzy przez okno mieli spojrzeć ostatni raz na krajobraz miasta.

                  Po zdjęciach na tle największego postoju gondoli, po spacerze przy starych kawiarniach i restauracjach i po przyjrzeniu się malowidłom na ścianach bazyliki, grupa udała się wąskimi uliczkami i licznymi mostkami do hotelu, a stamtąd jeszcze na wieczorny spacer i zdjęcia na tle zachodzącego słońca.Kiedy słońce już schowało się w wodach Weneckiej Laguny, wyspa zalśniła licznymi światłami, które odbijając się w wodach kanałów tworzyły niepowtarzalny klimat.

                  Jeszcze tylko szybkie zakupy artykułów spożywczych (znów szlifowanie umiejętności językowych), przygotowanie kolacji w aneksach kuchennych, którymi dysponowały wszystkie pokoje i… zasłużony odpoczynek.

                  W związku z usytuowaniem miasta na wodzie, środkami komunikacji są tam jedynie łódki. Karetka pogotowia, kurier DHL, policja, mieszkańcy, ekipy remontowe, dostawcy, czy taxi poruszają się mniejszymi lub większymi łodziami. Także transport publiczny to tramwaje wodne –vaporetti - 20 linii „tramwajowych” obsługiwanych przez około 160 statków, a także 150 pływających przystanków. 

                  Drugiego dnia pobytu, uczniowie samodzielnie kupili całodzienne bilety na te właśnie tramwaje wodne świetnie się dogadując z pracownikami kas. Dowiedzieli się także, którą linią należy popłynąć, aby dostać się na wyspę Murano. Ta wyspa słynie z wieloletniej tradycji wytwarzania szkła, więc przechodząc tamtejszymi uliczkami, co rusz natrafia się na kolorowe wystawy, z których spoglądają na przechodniów, mieniące się feerią barw, szklane cudeńka – od miniaturowych figurek przez biżuterię i kieliszki aż do ogromnych wazonów. Każdy egzemplarz jest jedyny i niepowtarzalny, a dmuchane, barwione minerałami szkło jest bardzo delikatne.

                  Z Murano tramwajem na Burano – kolejną wyspę. Ta słynie z kolorowych domków. Ustawione wzdłuż kanałów budynki w różnorodnych kolorach i odcieniach dodają tej spokojnej, malutkiej wysepce urokliwego charakteru. Tutaj czas się zatrzymuje a lody smakują wyjątkowo…

                  Kolejnym i ostatnim przystankiem przed powrotem do hotelu, była wyspa Lido. Tam co prawda funkcjonuje ruch uliczny, ale… jest plaża. Piękna, piaszczysta plaża z ogromną ilością muszelek i wszędobylskimi mewami zachęca do relaksu i wyciszenia. Po krótkim odpoczynku grupa wyruszyła na przystanek aby popłynąć w kierunku miejsca noclegowego.

                  Przed ostatnią nocą w Wenecji jeszcze obowiązkowe zakupy pamiątek (nie obyło się oczywiście bez targowania), wieczorny spacer i kolacja w pobliżuPontedelleGuglie przy włoskiej muzyce na żywo.

                  Podobno najpiękniejszy wschód słońca to ten, który można podziwiać z Placu Świętego Marka, więc zanim uczestnicy wyruszyli w drogę do Polski, udali się jeszcze na ten spektakl i… włoskie śniadanie – croissant i cappuccino. A kawa we Włoszech smakuje wybornie…

                  Z tymi smakami i widokami w pamięci, pełni wrażeń i nowych doświadczeń, uczniowie i nauczyciele udali się w drogę powrotną.

       

      Autor: Iwona Widłak

       

      Galeria zdjęć

    • slubowanie
     • Ślubowanie klas 1 ZSR Cudzynowice

     • We wtorek dnia 3 października 2023 roku odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych ZSR Cudzynowice. Młodzież rozpoczynający naukę w naszej szkole, w obecności dyrekcji, nauczycieli i starszych kolegów, przyrzekała godnie reprezentować szkołę.

      Po części oficjalnej w ramach tradycyjnych otrzęsin klasy trzecie zaprosiły pierwszoklasistów do udziału w konkurencjach przygotowanych specjalnie na tę okazję. Motywem przewodnim były oczywiście „koty”.

      Uroczystość zakończyła się wspólnym grillem :)

      Galeria zdjęć

    • ets
     • Europejski Tydzień Sportu

     • Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. To już dziewiąta edycja i kolejna w której uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych wraz z nauczycielami biorą udział.

      Tym razem dla uczniów ZSR przygotowano szereg atrakcji – tak by każdy mógł się zrealizować. Szeroki wachlarz możliwości daje szanse udziału większej liczbie osób a przecież o to w tym wszystkim chodzi. Nie jest tutaj ważny wynik sportowy lecz samo zaangażowanie w sport, w ruch, w aktywność.

      Uczniowie przez cały tydzień mogli brać udział w konkursach, turniejach i rajdach. Od poniedziałku do piątku na zajęciach wychowania fizycznego organizowane były konkursu umiejętności koszykarskich i siatkarskich a także warsztaty taneczne i gimnastyczne.

      Poniedziałek z przytupem. W spokojnym tempie – bo pieszo rozpoczynamy ETS. Kilka kilometrów w asyście nauczycieli, ze śpiewem na ustach pomimo porannego chłodu minęło błyskawicznie. TO się nazywa dobre otwarcie!

      Wtorek to dzień Piłki Nożnej. Gościliśmy w naszej szkole reprezentacje wszystkich szkół z terenu powiatu kazimierskiego. Na szkolnym boisku rozegrano turniej piłkarski. Jedenastoosobowe zespoły rywalizowały systemem „każdy z każdym”. Po pięciu godzinach sportowych zmagań najlepsi okazali się… gospodarze… No cóż gościna gościnom ale sportowa rywalizacja toczy się wg swoich praw J

      Środa była rowerowa. Uczniowie wraz z instruktorami wyruszyli na Eurovelo11. Mamy to szczęście, że europejski szlak rowerowy biegnie tuż przy naszej szkole. Więc bezpiecznie i radośnie mogliśmy dotrzeć do Wiślicy. Tutaj nad rzeką Nidą posililiśmy się pieczonymi kiełbaskami i przetworami z domowych spiżarni J Pełni energii w towarzystwie jesiennego słońca wróciliśmy naładowali endorfinami do domu.

      Czwartek w wodzie… Na szczęście w wodzie były tylko kajaki a nikt z nas nie zanurzył się w niej bardziej niż powinien J W czwartek w asyście ratownika i instruktorów kolejny raz mieliśmy okazję zapoznać się z urokami Nidy. Tym razem znacznie bardziej niż dzień wcześniej. Niesamowita przygoda na trasie Jurków – Czarkowy.

      Piątek to dzień podsumowań i podziękowań. Było SUPER! To był niesamowity tydzień i choć nieco zdezorganizował szkolną codzienność to był bardzo ciekawy. Pozwolił spróbować nowych aktywności, rozwijał zainteresowania, promował zdrowy bo aktywny tryb życia.

      Za rok na pewno to powtórzymy !

       

      ETS - galeria zdjęć

    • filipek
     • Akcja - "Lecimy z pomocą dla Filipka!"

     • Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu w Cudzynowicach wyciągają pomocną dłoń. Współpracując z Fundacją Dajemy Wybór wsparli swoją pomocą  niedzielną akcję "Lecimy z pomocą dla Filipka!". Impreza ta, to największe wydarzenie biegowe w powiecie kazimierskim (sztafeta, biegi, nordic walking).

      Galeria zdjęć

      autor: Małgorzata Milka

    • dzien
     • Dzień chłopaka w naszej szkole

     • Dnia 28.09 odbyła się szkolna dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka, której organizatorem był Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami. Podczas dyskoteki zostały przeprowadzone konkurencje, których celem było wyłonienie Super Chłopaka szkoły. Zwyciężył po wyrównanej walce Adrian Kaczmarczyk uczeń klasy I, który w nagrodę otrzymał talon na pizzę. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zabawie.

      Galeria zdjęć

     • „Spotkanie dla młodych…”

     • Dnia 29.09.2023r. przedstawiciele młodzieży naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Powiatowy Urząd Pracy w Kazimierzy Wielkiej nt.” Kompetencje przyszłości, co cenią pracodawcy – spotkanie dla młodych”.

      Przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach przekazali młodzieży jakże cenne informacje na temat kompetencji pożądanych na współczesnym rynku pacy, przedstawili mapę trendów jak również zawody nadwyżkowe i deficytowe w województwie świętokrzyskim.

      Dziękujemy Dyrekcji PUP w Kazimierzy Wielkiej za zaproszenie!

      autor: Bogusława Lech

     • Świętokrzyski Kongres Samorządów Uczniowskich 2023

     • Samorząd Uczniowski naszej szkoły wraz z opiekunką Panią Beatą Szmigiel uczestniczyli w Świętokrzyskim Kongresie Samorządów Uczniowskich. Spotkanie odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, w kongresie udział wzięli Pan Kazimierz Mądzik Świętokrzyski Kurator Oświaty, Pani Beata Niziołek Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego i Strategii oraz Członkowie Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji i Nauki. Spotkanie było okazją do dyskusji, oraz wymiany doświadczeń w zakresie funkcjonowania Samorządów Uczniowskich.

      autor: Beata Szmigiel

    • kiermasz
     • Szkolny kiermasz podręczników

     • Akcja pod nazwą „Szkolny kiermasz podręczników”, organizowana przez bibliotekę szkolną, jest już tradycją w naszej szkole. W tym roku kiermasz miał miejsce 21 września. Wydarzenie cieszy się stale dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, która od początku roku szkolnego wyczekuje na możliwość sprzedaży lub zakupu używanych podręczników. Ta forma jest znacznie tańszą i pewniejszą (łatwość i szybkość zweryfikowania "czy to ta książka") formą zdobycia podręcznika niż tradycyjna księgarnia, antykwariat czy zakup internetowy. W roku szkolnym 2023/24 na kiermaszu wystawiono aż 195 podręczników. Zapraszamy za rok!

      Galeria zdjęc

      Autor: Ewa Wiejacha

     • Pomoc dla Filipka

     • Uczennica naszej szkoły, wolontariuszka Patrycja zaangażowała się w pomocą dla Filipka cierpiącego na wadę serca.

     • Kibicujemy!

     • Grupa uczniów naszej szkoły wyjechała na mecz piłki ręcznej pomiędzy drużynami Industrii Kielce i Aalborg Handbold.

     • Europejski Tydzień Sportu

     • Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Tydzień ten ma zapoczątkować nowe działania oraz opierać się na już istniejących, udanych przedsięwzięciach o charakterze europejskim, krajowym, regionalnym lub lokalnym. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive ma zachęcić obywateli do aktywnego trybu życia w ciągu obchodów Tygodnia oraz przez cały rok!

    • Narodowe czytanie
     • Narodowe czytanie

     • W sobotnie popołudnie, 9 września 2023 roku, nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”, którą zorganizowała Biblioteka Publiczna w Kazimierzy Wielkiej.  Podczas spotkania zagłębiliśmy się  w lekturę „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, a wspólne czytanie przeniosło nas do świata Korczyńskich i Bohatyrowiczów. Mogliśmy usłyszeć fragmenty o miłości Justyny i Jana, micie powstania styczniowego i pięknie nadniemeńskich krajobrazów. Wśród miłośników literatury, którzy odczytali pozytywistyczną powieść byli: Kamila Kałuża z kl. I Tuf, Natalia Psica i Oliwer Szarawara z kl. II Ti, Julia Kozik i Martyna Skalska z kl. III Te, Norbert Krawczyk i Paweł Bodzioch z kl. III Ti, w towarzystwie kolegów: Aleksandra Dębowskiego oraz Bartosza Bladego. Opiekę nad uczniami pełniły polonistki: p. Anna Adamczyk i p. Sylwia Psica.

       

      Galeria zdjęć

    • Bieg Fair Play
     • Bieg Fair Play

     • W dniu dzisiejszym w naszej szkole - Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach przeprowadziliśmy akcję #BiegFairPlayPKOL W akcji udział wzięło w niej 374 uczniów. Nad akcją czuwali i ją poprowadzili nauczyciele wychowania fizycznego. Uczniowie mieli możliwość zmierzyć się z własnymi słabościami w trzech kategoriach. Grupa Sportowa, Rekreacyjna i Turystyczna miała do pokonania odpowiednio 800m 800m i 400m. W promocji zdrowego i aktywnego trybu życia wzięli również udział nauczyciele i pracownicy szkoły :) Razem pokonaliśmy dystans niemal 260km !

      Galeria zdjęć