• Solidarni z Ukrainą

     • Wobec tragicznych wydarzeń jakie dzieją się u naszych sąsiadów, cała nasza szkolna społeczność solidaryzuje się z Ukrainą i jej obywatelami. We współpracy z Fundacja Dajemy Wybór w naszej szkole zorganizowaliśmy magazyn czynny w godzinach pracy szkoły, w którym będziemy gromadzić koce i śpiwory, środki opatrunkowe i medyczne, środki higieniczno-chemiczne oraz dary rzeczowe pierwszej potrzeby. Szczegółową listę artykułów zamieszczamy poniżej.

      Szczegółową listę artykułów zamieszczamy poniżej.Zwracamy się również z prośbą do wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników ZSR i ich rodzin, a także społeczności lokalnej o wsparcie naszych działań. Wszystkie artykuły trafią bezpośrednio do osób potrzebujących zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez Fundacje.

      Z góry serdecznie dziękujemy Szkoła Twórcza w Cudzynowicach za współpracę oraz tym, którzy zadeklarowali już swoją pomoc w ramach wolontariatu.

      Potrzebne rzeczy: nowe koce i śpiwory, środki opatrunkowe i medyczne:Szczególnie potrzebne: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, bandaże elastyczne, sól fizjologiczna, środki odkażające, rękawiczki.

    • Światowy Dzień Chorego
     • Światowy Dzień Chorego

     • W dniu 11 lutego 2022 roku w Buskim Hospicjum z okazji 30 Światowego Dnia Chorego odbyła się Msza Święta za chorych. Po mszy Świętej Świętokrzyski Kurator Oświaty wręczył podziękowania oraz słowa uznania za dar serca, promocję idei wolontariatu, za pomoc pensjonariuszom buskiego hospicjum. Wśród trzech wyróżnionych Szkół znalazła się nasza szkoła - ZSR w Cudzynowicach, w której działa Szkolny Klub Wolontariatu "Pomocna Dłoń". Opiekun Szkolnego Klubu Wolontariatu Pani Małgorzata Milka z rąk Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty otrzymała podziękowania za szereg akcji związanych z pomocą podopiecznym buskiego hospicjum, za otwartość na drugiego człowieka. Te podziękowania i słowa uznania dedykuje wolontariuszom ZSR w Cudzynowicach.

     • ZSR wśród Innowatorów Branży Przedsiębiorczości

     • Nasza szkoła dołączyła do grona Innowatorów Branżowej Przedsiębiorczości. Uczniowie mogą korzystać z innowacyjnego narzędzia do nauki przedsiębiorczości – REVAS - Branżowe Symulacje Biznesowe Dzięki platformie edukacyjnej zyskają możliwość podejmowania realistycznych decyzji biznesowych podczas zarządzania wirtualną firmą, a lekcje przedsiębiorczości staną się jeszcze bardziej praktyczne

    • Szlachetna paczka
     • Szlachetna paczka

     • Uczniowie i wolontariusze ZSR w Cudzynowicach oraz współpracujący z nami uczniowie klasy 8 Szkoły Twórczej w Cudzynowicach przygotowali po raz kolejny paczki dla wybranej rodziny.

    • Wspomnienia z dzieciństwa
     • Wspomnienia z dzieciństwa

     • Z okazji Mikołajek uczniowie z klas III TE/TI, III TO/TUF, III TAGR/TB oraz II TE wzięli udział w wycieczce integracyjnej do Krakowa, aby chociaż na chwilę przenieść się w dziecięcy świat i oderwać od szkolnej rzeczywistości.

      W programie znalazły się warsztaty w Krakowskiej Manufakturze Czekolady, podczas których młodzież zapoznała się z historią produkcji czekolady. Po zdobyciu wiedzy teoretycznej przyszedł czas na praktykę i konsumpcję. Uczniowie ubrani w strój chocolatier’a własnoręcznie wytwarzali praliny, które zabrali ze sobą do domu.

      Kolejnym punktem programu było zwiedzanie widowiskowego Ogrodu Świateł. Podczas oglądania wystawy „Królewna Śnieżka”  uczestnicy przenieśli się w świat baśni. Nie opuszczało ich poczucie humoru i dobry nastrój.

    • Mikołajkowy Zawrót Głowy
     • Mikołajkowy Zawrót Głowy

     • Poczciwy Staruszek Mikołaj wraz z Elfem, Mikołajkami - w role których wcielili się nasi uczniowie, odwiedzili podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Cudzynowicach. Spotkaniu towarzyszyła radość, muzyka i wspólna zabawa. Podopieczni otrzymali słodki upominek oraz własnoręcznie wykonane pierniczki mikołajkowe.

    • Wycieczka mikołajkowa klas pierwszych
     • Wycieczka mikołajkowa klas pierwszych

     • 6 grudnia młodzież klas pierwszych uczestniczyła w mikołajkowo - integracyjnej wycieczce do Krakowa. W tym szczególnym dniu, już w autokarze, czekała na nich słodka niespodzianka od  samego Mikołaja.  Następnie młodzież wzięła udział w projekcji kolejnej części kultowego amerykańskiego filmu o zjawiskach nadprzyrodzonych - „Pogromcy duchów”. W doskonałych nastrojach, w jakie wprawiła grupę komedia, wycieczka udała się do parku trampolin. Młodzież mogła korzystać z  ponad dwudziestu stref atrakcji, wśród których znajdowały się trampoliny, strefa zbijaka, baseny z gąbkami, poduchy oraz wiele innych. Największym zainteresowaniem cieszyły się trampoliny. Chłopcy rozegrali mecz piłki możnej. Zacięta rywalizacja toczyła się  na równoważni. Przegrani nie odczuli jednak upadków, gdyż miękko lądowali w basenie pełnym gąbek. Zabawa była doskonała. Już planujemy kolejne wspólne wyjazdy.

    • "Włącz emocje! Włącz myślenie!"
     • "Włącz emocje! Włącz myślenie!"

     • Nasz projekt „Włącz emocje! Włącz myślenie” uczestniczy w konkursie internautów. Pamiętajcie by każdego dnia oddawać na nas swój głos! Przygotowaliśmy cenne nagrody dla osób, które pomogą nam w promocji projektu poprzez napisanie postu na swoim profilu na Facebooku informującego o sposobie głosowania (instrukcja poniżej).

      I nagroda – dla autora wylosowanego postu

      II nagroda – dla autora postu, który uzyskał najwięcej udostępnień

      Aby oddać na nas głos:

      1. Wejdź na stronę: https://projektanciedukacji.pl/projekt?id=17624

      2. Kliknij przycisk „Zagłosuj na ten projekt”

      3. Wpisz swój adres e-mail i zatwierdź przyciskiem „Zagłosuj na projekt” (jeśli głosujesz pierwszy raz, system poprosi Cię o uzupełnienie danych niezbędnych do udziału w głosowaniu).

      4. UWAGA! Adres e-mail należy aktywować linkiem, który zostanie na niego wysłany (potwierdzasz to tylko pierwszy raz)

      5. Powtórz tę czynność każdego dnia - aż do 10 grudnia

    • Od pomysłu do sukcesu – tak działają uczniowie w ZSR w Cudzynowicach
     • Od pomysłu do sukcesu – tak działają uczniowie w ZSR w Cudzynowicach

     • Członkowie Szkolnego Klubu Filmowego z Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach nakręcili spot, który został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie „Moja Wizja Zero – Rolnik Liderem Bezpieczeństwa”. Organizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego konkurs zwrócił uwagę Sylwii Psicy – polonistki, filozofki i opiekunki Szkolnego Klubu Filmowego – już podczas jego I edycji, w 2019 roku. Osoby, które przystępują do tego konkursu zdobywają bowiem wiedzę na temat bezpieczeństwa pracy, wykorzystują swoje umiejętności filmowe, pobudzają kreatywność i ćwiczą efektywną współpracę. Dodatkowo na finalistów czekają cenne nagrody rzeczowe, które rekompensują trud włożony w przygotowanie filmu.  

       Do szkolnej ekipy filmowej zgłosiły się cztery osoby. Nad całością projektu czuwał Gabriel Łakomy, uczeń IV klasy Technikum Informatycznego, za montaż odpowiedzialny był jego kolega z klasy – Dawid Pyszyński, zaś aktorami byli uczniowie klas trzecich: Joanna Doumbia-Nowak z Technikum Ekonomicznego i Piotr Pomykalski z Technikum Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej. Do działania mobilizowała uczniów pani wicedyrektor, Wioleta Fryt, która tak wspomina początki bieżącego roku szkolnego: „Jestem pod wrażeniem licznych inicjatyw, w których bierze udział nasza młodzież i wiem, że wypracowana w młodości determinacja i wiara w możliwość realizacji marzeń zaowocują w przyszłości kolejnymi sukcesami”. Do działań, w których wzięli udział wspomniani uczniowie w tym roku szkolnym należą między innymi Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, a także występ przed kazimierską publicznością podczas Narodowego Czytania, w ramach działalności Szkolnej Grupy Teatralnej, którą w ZSR w Cudzynowicach prowadzą wspólnie Anna Adamczyk i Sylwia Psica. Dlatego też nasuwa się tu refleksja, że „sukces przychodzi jedynie do tych, którzy działają”, bo najważniejsza praca to ta nad samym sobą.  

      Od pomysłu do jego realizacji

      Początki pracy nad filmem nie są łatwe, ale gdy pojawi się dobry pomysł następuje „burza mózgów” i tak powstaje schemat działania. Trzeba jeszcze zebrać potrzebne rekwizyty, przygotować kostiumy, zadbać o sprzęt i ustalić miejsce i termin nagrań. Jesienią na planie filmowym, pomimo barwnych liści, nie jest kolorowo - ujęcia trzeba powtarzać, a z każdą minutą jest coraz chłodniej. Jednak dobry humor nigdy nie opuszcza tych, którzy działają z pasją i zaangażowaniem. Powstają nowe pomysły, czasem trzeba pobiec po inne rekwizyty, zmienić kolejność scen. Trzeba przyznać, że Joasia z Piotrkiem cierpliwie znosili kolejne duble, a Gabriel wielokrotnie rozpoczynał powtórne ujęcia słowami: „Kamera! Akcja!”. Spot musi być krótki, zgodnie z regulaminem nie może przekroczyć 2 minut, więc aż trudno uwierzyć, że nagrania nad nim trwają nawet kilka godzin. Jeszcze bardziej czasochłonny jest montaż, którego podjął się Dawid. Starannie wybrał on najbardziej odpowiedni program, zadbał o ścieżkę dźwiękową oraz napisy odpowiadające wytycznym regulaminu. Gdy film został umieszczony na platformie internetowej pozostało tylko czekać na wyniki…

      Kolejny sukces!

      Rok 2021 to kolejny sukces uczniów z Cudzynowic, gdyż dwa lata wcześniej został wyróżniony spot Kacpra Zajmy, obecnie absolwenta ZSR, który przy jego tworzeniu współpracował z kolegami z klasy: Łukaszem Noconiem i Piotrem Mazurkiewiczem. W tym roku do finału konkursu filmowego dla młodzieży zakwalifikowało się 26 filmów, spośród których 28 października Komisja Konkursowa, pod przewodnictwem Prezes KRUS dr Aleksandry Hadzik, wybrała trzy najlepsze oraz wyróżniła cztery kolejne filmy. Na listopadowej gali zorganizowanej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się projekcja nagrodzonych filmów, które obecnie można obejrzeć na oficjalnym kanale KRUSU na YouTube. Uczniowie z ZSR oprócz prestiżowych dyplomów i podziękowań otrzymali również nagrody rzeczowe w postaci kamery sportowej, głośnika mobilnego, pendrive’a oraz licznych gadżetów. Sukces z pewnością mobilizuje do dalszej pracy, dlatego już teraz powstają plany na przyszłoroczny spot.

    • Etap szkolny Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej
     • Etap szkolny Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej

     • W czwartek 18 listopada uczniowie ZSR w Cudzynowicach wzięli udział w VI edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej organizowanej przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.

      Listopad jest dla członków Szkolnego Klubu Filmowego miesiącem przygotowań do interdyscyplinarnej olimpiady z zakresu filmu i mediów. Od 2016 roku, gdy miała miejsce pierwsza edycja tej olimpiady, nasza szkoła zawsze organizuje jej etap szkolny, umożliwiając pasjonatom „sztuki X muzy” sprawdzenie swojej wiedzy. W tym roku w ogólnopolskim teście wzięli udział uczniowie: Adrian Janicki i Bartłomiej Paś z klasy II TI, Justyna Marzec z klasy II TUF, Jakub Kaczmarczyk z klasy III TI oraz Gabriel Łakomy z klasy IV TI. Warto zaznaczyć, że z całej Polski do olimpiady przystąpiło 341 osób ze 138 szkół. 

      Nad przebiegiem części teoretycznej czuwała komisja, w skład której wchodzili nauczyciele: p. Sylwia Psica (opiekun uczniów i przewodnicząca komisji), p. dyrektor Wioleta Fryt, p. Robert Kokosza oraz p. Bogusława Lech. 

      Każda edycja olimpiady skupiona jest wokół innego zagadnienia – w tym roku szkolnym brzmi ono: „Kino a inne sztuki”. Na laureatów czekają: roczne stypendium na studia w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz indeksy na uczelnie w całej Polsce – na różne kierunki od filmoznawstwa, przez dziennikarstwo po organizację produkcji filmowej, jak również akredytacje na festiwale filmowe (m.in. Krakowski Festiwal Filmowy, Nowe Horyzonty we Wrocławiu i Dwa Brzegi w Kazimierzu nad Wisłą), książki oraz filmy na DVD.

    • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
     • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

     • Społeczność naszej szkoły, jak w latach ubiegłych, przyłączyła się do obchodów Międzynarodowego dnia Praw dziecka z UNICEF. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunkami (p. Beatą Szmigiel i p. Iwoną Widłak) oraz zaangażowanymi nauczycielami – p. Agatą Pietrzyk i p. Łukaszem Gądzikiem, zadbali o to, by działania przeprowadzone w szkole tego dnia były wyrazem poparcia dla międzynarodowej akcji.

      Symboliczny niebieski kolor królował tego dnia w elementach garderoby uczniów i nauczycieli a prawa dzieci zostały zapisane na drzwiach sal lekcyjnych i przypomniane podczas warsztatów. Wyrazem jedności z dziećmi na całym świecie było złożenie podpisów na specjalnie do tego celu przygotowanym arkuszu.

      To ważne, by w żadnym zakątku ziemi nikt nigdy nie łamał praw dzieci. Niech wszyscy dorośli usłyszą dziecięce glosy, a ten dzień i działania niech skierują uwagę wszystkich na dzieci i ich prawa.

    • Zwolnieni z teorii !!!
     • Zwolnieni z teorii !!!

     • Jesteśmy otwarci na nowe wyzwania i chcemy zmieniać otaczającą na rzeczywistość. To niektóre z powodów dołączenia przez uczniów klasy I technikum ekonomicznego do zespołu Zwolnionych z teorii. Uczymy się przede wszystkim przez praktykę i zdobywanie nowych doświadczeń, dlatego chcemy zdobywać nowe umiejętności realizując projekty społeczne. Projekty te zmieniają w realny sposób świat na lepsze. Uczniowie pierwszej klasy zrealizują trzy projekty społeczne, dzięki czemu każdy z nich otrzyma międzynarodowy certyfikat z zarządzania wydany przez Project Management Institute ATP, honorowany na wielu uczelniach w Unii Europejskiej.

      Pierwszy projekt – Jesteśmy tacy sami polegał będzie na nagraniu spotu reklamowego poruszającego tematykę tolerancji i akceptacji.

      Drugi projekt – Mój przyjaciel zwierzak to kampania kierująca uwagę wszystkich na los bezdomnych zwierząt.

      Ostatni projekt z kategorii zadanie będzie polegał na modernizacji szkolnego miejsca spotkań uczniów podczas przerw.

      Wszystkie projekty wymagają dużego zaangażowania, poświecenia własnego czasu, zdobycia partnerów oraz sponsorów. Mamy nadzieje, że damy dobry przykład, a w przyszłości dołączą do nas kolejni  uczniowie i razem zmienimy nasze otoczenie. Wkrótce zobaczycie jak.